Червоні очі — привід для настирливих питань, включаючи «Хворієш?», «Плачеш?», «Покурюєш?» Але причин у почервоніння білків може бути безліч. Найчастіше це супутній симптом сухості очей, результат недосипання або навіть зловживання очними краплями, каже офтальмолог Ендрю Холзман. Які причини можуть забарвити ваші очі в червоний, і як цього уникнути:

Сухість очей

Коли поверхня очей стає дуже сухою, вони дратуються і запалюються. Це призводить до почервоніння. Найчастіше таке порушення зустрічається у людей старше 50 років, але може з’являтися і у більш молодих людей, які проводять багато часу біля екранів, пояснює доктор Холзман: «Коли ми працюємо з екранами, то рідше моргаємо, що в підсумку призводить до сухості».

Супутні симптоми: печіння, пощипування і відчуття піску в очах.

Що робити: Усунути сухість допоможуть «штучні сльози» — зволожуючі краплі для очей. Щоб не доводити себе до необхідності ними користуватися, частіше моргайте, працюючи за комп’ютером. Допомагає і правило 20-20-20: кожні 20 хвилин відривається погляд від екрану, зосереджувати погляд на предметі в 20 метрах від вас протягом 20 секунд. Якщо і це не допоможе, варто звернутися до лікаря для рецептурних очних крапель, знімають роздратування.

Сезонні алергії

Такі алергени, як пилок і трава, можуть викликати набряклість і запалення (почервоніння) очей. В результаті дискомфорту людина починає терти очі, що тільки погіршує ситуацію.

Супутні симптоми: свербіж, чхання, закладеність носа, підвищена сльозоточивість очей.

Що робити: Зняти почервоніння і роздратованість очей можна за допомогою холодного компресу за 15 хвилин кілька разів в день, радить доктор Холзман. Щоб дійти до кореня проблеми, вам буде необхідно проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб знайти точну причину алергії і спосіб полегшити симптоми. Частим засобом проти алергій є антигістаміни, але одні з їх побічних ефектів — сухості очей. Тому при виборі такого лікування вам будуть потрібні «штучні сльози».

Деякі ліки

Антигістаміни — не єдині ліки, що призводять до сухості очей. Препарати проти безсоння, тривожність і навіть знеболювальні, такі як ібупрофен, можуть викликати сухість і почервоніння очей. Всі вони знижують приплив крові до очей, викликаючи роздратування.

Що робити: Швидко виправити ситуацію допоможуть штучні сльози. На майбутнє краще проконсультуватися зі своїм лікарем, які підбере більш щадну дозу ліків або замінить їх аналогами без цього побічного ефекту.

Недолік сну

Переглянули ви серіали глибоко за північ або не змогли заснути, навіть лягли вчасно, на ранок очі набудуть червонуватого відтінку. Для заповнення сліз, що підтримують вологість очей, потрібні закриті на тривалий час повіки. Нічна «дозаправка» сльозами не відбулася? Готуйтеся до сухості і почервоніння.

Супутні симптоми: ви почнете щурити очі. М’язи очей теж потребують відпочинку і будуть гірше функціонувати в результаті втоми.

Що робити: Знову ж на допомогу прийдуть штучні сльози. І, звичайно, рішення кореня проблеми — сон протягом 7-8 годин.

Зловживання алкоголем

Справа навіть не в тому, що ви повернулися з вечірки додому на світанку. «Алкоголь розслабляє судини в очах», пояснює доктор Холзман. В результаті цього в них посилюється кровотік і вони стають більш розпухлими і помітними.

Супутні симптоми: Головний біль, зневоднення, нудота, і в цілому не саме приємне самопочуття.

Що робити: Спробуйте краплі для очей, які знімають почервоніння. Вони звужують судини, знижують приплив крові до очей, роблячи їх знову білими. Головне, не перестаратися!)

Ви курите активно або пасивно

Сигаретний дим змушує судини в очах звужуватися, приводячи до сухості. Помітивши сухість і знижений приплив крові до очей, розслаблює організм судини, роблячи їх більш помітними.

Супутні симптоми: Сухість і почервоніння очей — всього лише нетривалий ефект в результаті впливу сигаретного диму. З часом воно може привести до куди більш серйозних наслідків: дегенерації тканин і катаракти — передвісників погіршення зору і навіть сліпоти.

Що робити: Якщо палите — киньте. Якщо не можете кинути — хоча б паліть на відкритому повітрі.

Кон’юнктивіт

Кон’юнктивіт — бактеріальна або вірусна інфекція, яка може уражати один або обидва ока. Вкрай заразна, швидко переходить з одного ока на інше через руки. Інфекція викликає запалення всередині і навколо очей, роблячи їх червоними і розпухлими.

Супутні симптоми: Свербіж і печіння, сльозотеча, виділення слизу, чутливість до світла.

Що робити: Зверніться до лікаря, який встановить точну причину інфекції. Якщо це вірус — хвороба повинна пройти сама по собі за 2-3 тижні (стероїдні краплі допоможуть зняти червоність і набряклість при важко поточній хворобі). Якщо причиною кон’юнктивіту стали бактерії, вам знадобляться рецептурні мазі з антибіотиком, які знімуть симптоми протягом декількох днів.

Купання

Солона морська вода сушить очі і викликає їх почервоніння, а хлорована вода в басейнах вбиває не тільки шкідливі бактерії, але і корисні, що мешкають на наших очах, що зробить їх роздратованими і почервоніли.

Що робити: Промийте очі штучними сльозами, які вимиють дратівливі речовини і знімуть почервоніння. Якщо ви носили контактні лінзи під час купання, вийміть їх і промийте спеціальним розчином. Якщо купання викликає таку реакцію очей, варто ховати їх під окулярами для плавання, щоб очі не контактували з сіллю і іншими хімікатами.

Ушкоджену судину

Судини в очах можуть лопнути в результаті сильної перенапруги (наприклад, сильного кашлю), незручної пози під час сну або травми (наприклад, в автоаварії). Коли судина лопається, кров що вилилася з неї виявляється спійманою під поверхнею ока. Це може виглядати, як яскраво-рожева пляма або повністю почервонілий білок ока. На щастя, судини, які лопнули тільки виглядають страшно, реальної загрози здоров’ю очей вони не представляють, говорить доктор Холзман.

Супутні симптоми: Судини, які лопнули не супроводжуються больовими відчуттями, але ви можете відчувати почуття важкості в очах через надмірну кількість крові.

Що робити: На жаль, це той випадок, коли помогти собі не можна — це почервоніння пройде тільки саме по собі приблизно через тиждень.

Надмірне закапування очей

Ось така дивина: відбілюючі краплі для очей можуть змусити їх червоніти ще більше! Доктор Холзман пояснює: «Якщо щодня закапувати очі відбілюючими краплями, то ваш організм виробить до них звичку. Як тільки ви перестанете закапувати очі — судини різко збільшаться в розмірі і стануть виглядати червоними».

Супутні симптоми: Бувають різними, в залежності від первинної причини червоних очей (алкоголь, куріння, алергії і т. д.)

Що робити: Періодично використовувати такі краплі (наприклад, на ранок після вечірки) можна. Але якщо вам доводиться закопувати їх день у день протягом більше 1-2 тижнів, краще звернутися до лікаря і знайти та вирішити корінь проблеми, замість того, щоб боротися з наслідками.