Пару століть тому перед операцією хворим давали опіум, кокаїн, блекоту, алкоголь або марихуану. У 13 столітті деякі лікарі вважали, що вушна сірка собаки, змішана з дьогтем, викликає сон. Іншим пацієнтам «щастило» ще більше – лікарі потерли їм артерію, постачаючу мозок кров’ю. В результаті людина на кілька хвилин втрачала свідомість, і за цей час потрібно було встигнути її прооперувати. Ну а з найбільш везучими працювали спеціалісти, які знали, з якою силою і куди потрібно вдарити хворого по голові, щоб він відключився, але не помер.

З тих наркоз став зовсім іншим, але анестезіологи кажуть, що багато хто до сих пір бояться його більше, ніж самої операції. І все через шкідливі і живучі міфи, з якими давно пора попрощатися:

Міф 1: Під час наркозу можна прокинутися і відчути, як тебе ріжуть.

Наркоз

Взагалі, ймовірність того, наркоз не до кінця подіє, є, але вона становить не більше 0,2%. Справа в індивідуальній реакції на препарат: навіть самі ефективні ліки не можуть вилікувати 100% пацієнтів. Завжди залишається 1%, яким вони не допоможуть.

Читайте також:  Лікар пояснив зв'язок між промоклими ногами та небезпечною хворобою серця

Якщо під час операції виявиться, що ви входите в той самий «невдачливий» відсоток, анестезіолог це відразу зрозуміє. Робота серця, тиск, пульс, температура тіла, активність мозку – все це знаходиться під постійним наглядом спеціаліста. Навіть при мінімальних відхиленнях від норми, анестезію тут же скорегують.

Можливо, цей міф так популярний тому анестезіологи іноді «випускають» пацієнтів зі сну, коли лікарі вже закінчили саму операцію, але ще накладаються пов’язки, відключають хворого від апаратури і т. д. Деякі пацієнти чують голоси лікарів, і думають, що вони прокинулися під час роботи хірурга.

Міф 2: Наркоз віднімає 5 років життя.

Краса

Співачці Шер зараз 71 рік, а їй приписують більше ста пластичних операцій. Якщо хоча б половину з них зробили під загальним наркозом, виходить, технічно Шер виповнилося… 321 рік.

Читайте також:  Поповнити нестачу цинку допомагають деякі продукти

Люди переносять десятки наркозів і доживають до старості – таких прикладів багато. Інша справа, що сама по собі операція – це один з найсильніших стресів для організму. Часте хірургічне втручання може призвести до серйозних ускладнень і скоротити життя.

Міф 3: Від наркозу стають наркоманами.

Таке можливо тільки якщо пацієнт у важкому стані, його багато разів поспіль вводили в наркоз і кілька тижнів після операцій давали наркотичні анальгетики. Та й то малоймовірно.

Міф 4: Від наркозу можна не прокинутися.

Наркоз

Шанс померти за анестезії – в середньому 1 на 20 000. Точна цифра залежить від рівня медицини в країні: у Зімбабве гине 1 пацієнт з 350, в Європі – 1 з 250 тисяч. В цілому ж ймовірність померти від наркозу в кілька разів нижче, ніж, наприклад, ймовірність загинути в автокатастрофі по дорозі в лікарню.

Читайте також:  Психотерапевт пояснив, чому шкідливо пригнічувати негативні емоції
Міф 5: Наркоз губить здоров’я. В тому числі, психічне.

У сучасних анестетиків немає серйозних побічних ефектів. Може з’явитися нудота, запаморочення, блювота, але ці симптоми знімаються ліками. А ще після загальної анестезії на кілька тижнів може погіршитися пам’ять, але ви цього не помітите, оскільки порушення будуть мінімальні. Приблизно як після алкоголю.

Що стосується психічних розладів, то вони зустрічаються вкрай рідко – в основному у людей похилого віку або у тих, хто і так схильний до психопатології: наприклад, у алкоголіків і наркоманів. Галюцинацій і нападів агресії теж не буде – препарати, які їх викликали, залишилися в минулому столітті.