Можливо, ви задавалися питанням: «чи дійсно електричні зубні щітки краще звичайних?». Перш ніж відповісти на це питання, давайте згадаємо про одну річ: кожен раз, коли ви використовуєте зубну щітку, ви перетворюєтеся на справжнього супергероя. Ну, принаймні, для свого рота.

Зубна щітка виконує необхідну роботу по боротьбі над вкрай агресивними бактеріями, які невпинно працюють, щоб зіпсувати здоров’я порожнини рота. За словами стоматолога і представника Американської стоматологічної асоціації Марії Лопес Хауелл, існує біоплівка з бактерій, яка покриває ротову порожнину, зуби і навіть ясна. Якщо її вчасно не видаляти, вона перетворюється в те, що ми називаємо нальотом. Наліт, додає вона, утворюється практично безперервно. Якщо чистити зуби недостатньо часто, або неправильно, скупчення нальоту може призвести до карієсу, гінгівіту (перший етап захворювання ясен, а також періодонтит) або пародонтиту. Без належного лікування карієсу і періодонтит можуть призвести до втрати зубів.

Гарна новина полягає в тому, що електрична або звичайна зубна щітка з фторовмісною зубною пастою здатні творити чудеса, допомагаючи підтримувати гігієну порожнини рота практично в ідеальному стані. Здоров’я ваших зубів безпосередньо залежить від ваших дій.

Що кажуть вчені?

чистити зуби

Дослідження, як правило, говорять нам, що електричні зубні щітки мають невелику перевагу, але вона, чесно кажучи, не так вже і велика.

Наприклад, в огляді 2014 року, опублікованому в Кокрановской бібліотеці, було розглянуто 51 рандомізоване контрольоване дослідження за участю дорослих і/або дітей, які чистили зуби електричними або ручними зубними щітками протягом не менше чотирьох тижнів. В цілому, електричні зубні щітки, здавалося, мали перевагу. У порівнянні з ручними зубними щітками «було відзначено зниження нальоту на 11 відсотків за один-три місяці використання та 21-відсоткове зниження кількості нальоту при оцінці після трьох місяців використання», – уклали автори огляду. Для гінгівіту показники скоротилися на 6 відсотків за один-три місяці використання, а за оцінкою після трьох місяців використання показники зменшилися на 11 відсотків.

Однак автори огляду також зазначили, що «дані, які стосуються нальоту і гінгівітів, вважаються середньої якості». І хоча ці цифри можуть змусити вас подумати про необхідність купити електричну зубну щітку як можна швидше, експерти кажуть, що така різниця у відсотках не означає суттєву різницю на практиці.

Більшість з цих досліджень показують, що електрична щітка того чи іншого виду видаляє трохи більше бактерій, ніж звичайна. Але відмінності, як правило, мінімальні. Не те, щоб вони не були значними, але немає ніякої серйозної різниці між тим, щоб підтримувати гарне здоров’я порожнини рота за допомогою звичайної зубної щітки та електричної. Зрештою, найкраща зубна щітка – це та, яку ви вкладаєте у свою руку два рази в день, щоб вичистити все, що накопичилося.

Яка щітка краще: звичайна або електрична?

вибір щітки

Не можна сказати, що одна краще іншої, але деяким людям зручніше користуватися якоюсь з них. Існує безліч різновидів електричних зубних щіток. Замість того, щоб покладатися виключно на людські можливості, щоб вичистити зубний наліт, електричні зубні щітки зазвичай використовують вібрацію, обертання (рух по колу) або коливання (рух назад і вперед), щоб виконати «брудну» роботу. Вони також мають більш великі ручки, ніж звичайні зубні щітки. Ці аспекти роблять електричні зубні щітки хорошими варіантами для людей з порушенням спритності через такі стани, як ревматоїдний артрит і остеопороз, або просто старіння в цілому.

Оскільки щетинки на електричних зубних щітках іноді можуть бути більш тонкими, вони допомагають здійснити більш точну чистку, в якій може потребувати людина з брекетами або реставрованими зубами. А вібрація може сподобається дітям, зробить процес більш захоплюючим і допоможе їм навчитися чистити зуби дві хвилини. І, раз вже ми заговорили про час, деякі електричні зубні щітки мають вбудований таймер, який допомагає контролювати час, за який ви встигнете добре вичистити зуби, ясна і навіть язик.

Електричні зубні щітки також можуть допомогти, якщо ви занадто сильно чистите зуби і ясна, що може призвести до рецесії ясен, яка викликає чутливість під час їжі і пиття. Крім того, деякі щітки вбудовані датчики тиску, які зупиняють рух зубної щітки, якщо ви занадто сильно натискаєте.

Як вибрати відповідну щітку?

електрична зубна щітка

Незалежно від того, яку зубну щітку ви використовуєте, перед покупкою вам варто звернути увагу на кілька рекомендацій.

  • По-перше, Американська стоматологічна асоціація (АСА) рекомендує вибирати ручні або електричні зубні щітки з м’якою щетиною. Хауелл каже, що жорсткі щетинки можуть пошкодити ваші ясна і навіть сточити зуби. Якщо ви не знаєте, з чого почати, пошукайте зубні щітки з позначкою «схвалено стоматологічної асоціацією», що означає, що вони відповідають стандартам безпеки та ефективності.
  • Під час вашого дворазового двохвилинного чищення АСА рекомендує утримувати зубну щітку під кутом 45 градусів по відношенню до ваших зубів і лінії ясен, рухаючись вперед і назад короткими ривками, а потім перевертаючи щітку вертикально і здійснюючи рух вгору-вниз по зовнішній і внутрішній стороні ваших зубів. (Якщо ви використовуєте електричну зубну щітку, обов’язково дотримуйтесь інструкцій виробника).
  • Крім цього, купуйте нову зубну щітку кожні три-чотири місяці (або міняйте насадку електричної зубної щітки у відповідності з інструкціями). Якщо щетинки зношені, вони не зможуть потрапити в маленькі щілини навколо кожного з ваших зубів і виконати свою роботу. Ви не зможете ефективно позбавлятися від нальоту.

чистити зуби

Суть в тому, що вам не потрібна електрична зубна щітка для поліпшення здоров’я порожнини рота, але вона може допомогти в певних ситуаціях. У кожної людини є індивідуальні потреби, вміння і навички. Якщо електрична зубна щітка допомагає вам залишатися здоровим і уникати утворення додаткового нальоту, вона може стати гарною інвестицією. Іноді це дійсно має значення для людей, які педантичні в питаннях гігієни. В іншому випадку, як зазначає доктор Хауелл, ми завжди чистили зуби ручними зубними щітками, і все було добре.

Джерело: Likar.info