Якщо гайморит не вилікувати, він може стати причиною серйозних ускладнень. Через що він з’являється, як правильно лікувати, чи допомагають народні засоби і що робити, щоб зовсім уникнути цього захворювання — розповідає лікар-оториноларинголог Марія Поляєва.

Що таке гайморит

— Гайморит — це запалення верхньощелепних придаткових пазух носа. При цьому захворюванні запалюється слизова оболонка.

При гаймориті у людини виникають головні болі. Коли вона змінює положення голови, наприклад зав’язує шнурки і просто нахиляється, можуть з’явитися тягнучі, тиснучі, пульсуючі болі в області чола, щік, перенісся. У пацієнта змінюється голос, стає гугнявим. З’являються виділення з носа слизового характеру, прозорого або ж, якщо приєднується бактеріальна флора, зеленого або жовтого кольору. В цілому знижується нюх, може підвищитися температура. Все це і є симптоми гаймориту.

Через що з’являється запалення

Одні з найпоширеніших причин гаймориту: загальне переохолодження та гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ). Гайморит може виникнути, якщо у людини є невилікуваний зуб верхньої щелепи або якщо корінь зуба вростає в нижню стінку верхньощелепної пазухи. Ця стінка буває тонка, іноді трапляється так, що коріння зуба проростають в порожнину верхньощелепної пазухи, і в неї потрапляє інфекція. В цьому випадку виникає сильне одонтогенне запалення, яке лікується важче, ніж звичайний гайморит.

Гайморит може з’явитися через хронічну інфекцію або хронічне запалення в піднебінних мигдалинах — тонзиліт. Оскільки слизова одна, ускладнення можуть перейти наверх і відбитися у вигляді запалення навколоносових пазух.

Ще до причин відносяться вірусні інфекційні захворювання. Серед них може бути скарлатина чи кір. Аденоїди у дітей теж можуть спровокувати розвиток гаймориту.

Іноді можна говорити і про схильність до гаймориту. Мова йде про людей, у яких викривлена носова перегородка — така посттравматична або анатомічна особливість. У цих випадках повітря поступає не зовсім звичайним способом, можуть осідати інфекції і розвиватися гайморит.

Як лікувати гайморит

Як тільки з’явилися симптоми гаймориту, потрібно йти до лікаря, щоб він призначив відповідне лікування. Лікар збирає анамнез, дізнається скарги, перевіряє, чи лікувала людина гайморит самостійно і як. Після цього роблять рентгенівський знімок приносових пазух. Хоча краще робити комп’ютерну томографію, вона показує всі у великих зрізах і дозволяє побачити всі клітини гратчастого лабіринту, основну пазуху.

Головне, що потрібно робити в першу чергу, коли виник гайморит, — евакуювати гній, якщо він скупчився в верхньощелепній пазусі. Лікар призначає місцеву протинабрякову терапію — судинозвужувальні краплі. Вони прибирають набряк з порожнини носа і допомагають розширити сполучення верхньощелепної пазухи — і все виходить.

Призначається антибактеріальна терапія. Як правило, починають з антибіотиків, що діють саме на флору верхніх дихальних шляхів, бронхолегеневу систему. Зазвичай вибирають такі препарати: «Флемоклав солютаб», «Аугментин», «Амоксиклав». Терапевтичну дозу призначають залежно від віку пацієнта і його ваги.

Якщо ж це лікування виявляється неефективним і рясні виділення тривають, а температура піднімається, лікар може призначити пункцію верхньощелепної пазухи. Її проводять зовні через ніс, ніяких проколів не роблять. З пазухи дістають гнійний вміст, щоб вона стала вільною. Якщо гній перейде в голову, це може бути дуже небезпечно.

Які можуть бути ускладнення

Гайморит

Якщо проігнорувати лікування або кинути його на півдорозі, гайморит може дати ускладнення на очі. Верхня стінка верхньощелепної пазухи — це нижня стінка орбіти очниці, і наслідки можуть поширитися на очну клітковину. Людина може осліпнути або захворіти на менінгіт — запалення мозкової оболонки.

Буває, що пацієнтові лікують гострий гайморит, але не доліковують, і тоді захворювання переходить в хронічну форму. Людина починає періодично хворіти, слизова в пазусі наростає, можуть з’явитися кісти і виникати поліпи в пазухах. Хронічні запалення ні до чого доброго не призводять. Якщо до них періодично приєднується бактеріальна флора, у людини починається гноєтеча з носа. Таке запалення потрібно лікувати вже хірургічним шляхом, видаляючи цю патологічну слизову оболонку.

Як не допустити появи гаймориту

Профілактика гаймориту включає в себе здоровий спосіб життя, фізичну активність, дотримання режиму сну, регулярне провітрювання приміщення, в якому знаходиться людина.

Людині, у якої зміщена або викривлена носова перегородка, порушене носове дихання, швидше за все, доведеться зробити операцію. Через те, що ніс дихає неправильно, інфекція може «застоюватися» у верхніх дихальних шляхах. Якщо в порожнині носа є поліпи, їх краще вчасно видаляти — не чекати, коли вони розростуться.

Поширені помилки пацієнтів

Гайморит

Якщо виникло запалення, з’являються виділення з носа і є інші симптоми гострого гнійного гаймориту, ні в якому разі не можна гріти щоку. Багато використовують мішечок з гарячою сіллю або грілку і думають, що запалення зменшиться. Але так можна тільки погіршити процес — гнійне запалення посилиться.

Ні в якому разі не варто займатися самолікуванням. Завжди краще звернутися до лікаря, щоб він призначив адекватну антибактеріальну терапію з урахуванням вашого анамнезу.