Мелодія будильника — мабуть, самий дратівливий звук для кожної людини. Так хочеться скоріше вимкнути його, заритися в ковдру і поспати ще хоча б півгодини! За словами фахівців, ранкова побудка негативно позначається не тільки на настрої, але і на здоров’ї людини в цілому. Лікар-сомнолог розповів чому регулярно прокидатися по будильнику — шкідливо.

Не збивайте біологічний годинник

Практично всі люди п’ять разів на тиждень заводять будильник, щоб прокинутися в 7 або 8 годин ранку і піти на роботу. Але, виявляється, таке пробудження погано впливає на організм. «По-перше, найчастіше виходить так, що будильник дзвонить саме в глибокий період сну, коли людина менше всього налаштована прокидатися і спати. Для організму це сильний стрес. Весь день ви будете почувати себе втомленим і пригніченим».

За словами експерта, сон людини ділиться на кілька фаз. Спочатку йде «легка» фаза, коли легше всього прокинутися. За нею йде «глибока» фаза, коли людина міцно спить і запасається енергією на довгий день. Після цього знову настає «легкий» сон, коли організм вже готується до пробудження. Саме тоді людина бачить сни. Якщо будильник подзвонить в цій фазі — пробудження буде відносно легким, і ви зможете легко налаштуватися на будь-яку активність. Якщо ж дратівливий сигнал наздожене вас в «глибокій» фазі сну, то піднятися з ліжка буде нелегко. До того ж, це потягне за собою порушення вашого біологічного ритму.

«Якщо ви лягли спати пізно, наприклад, в першу або другу годину ночі, то фаза «глибокого» сну доведеться якраз на 7 ранку, коли більшість людей встає і починає збиратися на роботу, — пояснює Самойлов. — Тобто, ваш організм буде «запрограмований» на сон, але ви, всупереч його бажанню, встаєте і починаєте активну діяльність, хоча ще не встигли відпочити після попереднього дня. А коли організм, нарешті, перебудується, все повторюється: людина пізно лягає спати, ритм знову збивається».

Переводити будильник — шкідливо!

Однією з головних помилок, які люди роблять вранці, Самойлов називає переклад будильника «на 5 хвилин». Невинне, на перший погляд, бажання трохи повалятися в ліжку — обертається великою шкодою для організму. Якщо будильник продзвенів, коли ви перебували в «легкій» фазі сну і вже самі готувалися до пробудження, а ви, замість того, щоб встати, переводите його і знову впадаєте в солодку млість, біологічні годинники можуть збитися остаточно.

«Оскільки ви ще не встигли виспатися, за ці 5 хвилин, які ви дозволили собі поспати, ви можете провалитися в більш «глибокі» фази сну, — пояснює сомнолог. — Коли будильник задзвонить після цієї відстрочки, прокинутися і встати буде ще важче. Через це знизиться ваша мозкова активність, концентрація, увага, працездатність. Тому краще вставати з ліжка відразу і не лінуватися! 5 хвилин не зроблять вас бадьорішим».

Як правильно прокидатися?

Самойлов радить поступово перестати користуватися будильником, покладаючись тільки на свої внутрішні годинники. Для цього необхідно виробити чіткий режим дня: завжди лягати спати і прокидатися в один і той же час, закладаючи на сон близько 7,5 годин. Якщо біологічний годинник вас підводить, знайдіть альтернативу будильнику.

«Ідеально, якщо у вас на кухні є кавоварка або хлібопічка з функцією таймера, — говорить експерт. — Дуже важливо, щоб пробудження було легким. Уявіть собі, як приємно прокидатися від ненав’язливого запаху свіжозвареної кави або гарячого ароматного хліба!».

Різко схоплюватися з ліжка і починати щоденні ранкові процедури теж не рекомендується. Нехай пробудження буде плавним. Сядьте в ліжку, потягніться, неголосно увімкніть улюблену музику і подумайте про те, що хорошого чекає вас сьогодні, які приємні емоції та враження ви отримаєте.

«Якщо ваш ранок буде проходити без стресу, то і весь наступний день принесе вам задоволення, — запевняє лікар. — Позбавте себе від зайвих нервів і проблем зі здоров’ям, прокидайтеся правильно!».