Кава сама по собі не робить людей втомленими, все залежить від реакції організму на кофеїн, і після напою людина може відчувати не бажану бадьорість, а сильне стомлення, тривожність і проблеми зі сном.

Більшість людей, які вживають каву щодня, роблять це, щоб збільшити свою енергію і поліпшити свою увагу, здатність концентруватися. Кофеїн об’єктивно є найбільш вживаним стимулятором в світі. Однак впливає він на всіх неоднаково. Деякі, наприклад, можуть випити кілька чашок протягом дня і не відчувати сильного збудження. Інші можуть відчути побічні ефекти після вживання однієї чашки кави (чашка кави в середньому містить близько 80-100 мг кофеїну).

Тому не варто дивуватися, якщо кава, яку Ви п’єте, щоб підбадьоритися, навпаки, змусить відчувати себе втомленим, але при цьому не здатним розслабитися через постійної напруги. Чому ж так відбувається?

Читайте також:  7 маловідомих симптомів діабету

Кофеїн впливає на аденозинові рецептори в мозку. Аденозин – це хімічна речовина мозку, яка впливає на цикл сну і неспання: його рівень збільшується під час неспання і зменшується під час сну. Зазвичай молекули аденозину зв’язуються зі спеціальними рецепторами в мозку, що уповільнює його роботу при підготовці до сну. Однак кофеїн, зв’язуючись з молекулами аденозину, блокує його. Таким чином, мозок виявляється не здатний адекватно оцінити рівень аденозину в організмі, тому, наприклад, в ситуації, коли потрібно засипати, людина не може заснути. І навпаки, коли дія кофеїну закінчиться, може виникнути напад сильної сонливості, і це може статися в самий невідповідний час.

До кофеїну розвивається звикання. У людей, які регулярно споживають каву та інші напої з кофеїном, може розвинутися толерантність (звикання). Це пов’язано з його впливом на рецептори головного мозку і особливостями гормонального виробництва в організмі. Наприклад, експерименти показують, що люди, які починають пити каву кожен день, через деякий час перестають реагувати на нього прискореним серцебиттям. Щоб відчувати підбадьорливий ефект кави, в його споживанні корисно робити перерви.

Читайте також:  4 простих лайфхаки, які допоможуть дожити до 100 років

Кофеїн підвищує рівень цукру в крові. Вплив кави на рівень цукру в крові залишається предметом суперечок для дослідників. Існують дані про те, що сполуки в каві можуть покращувати метаболізм глюкози і знижувати ризик діабету 2 типу. У той же час відомо, що існує і зворотна реакція організму на кофеїн, який може впливати на метаболізм глюкози, приводячи до підвищення рівень цукру в крові. Люди з високим рівнем цукру в крові можуть відчувати головні болі, втома, проблеми з концентрацією уваги, підвищену спрагу або часте сечовипускання, поки рівень цукру в крові не нормалізується.

Інші можливі негативні ефекти кави. Вживання кофеїну може сприяти розвитку порушень, що впливають на рівень енергії людини, його втома і стомлюваність.

Читайте також:  Так, ви повинні мити рис, але не з тієї причини, з якої ви думаєте

Безсоння. Люди, які п’ють каву в другій половині дня, або вживають багато кофеїну (не тільки з кавою), можуть відчувати проблеми із засинанням.

Тривожність. Кофеїн в каві цілком здатний зробити несприятливий вплив на психічне здоров’я людей. Високі дози кофеїну (більше 400 мг в день) провокують нервозність. У людей з панічними розладами і депресією високі дози кофеїну можуть викликати пов’язані з тривогою симптоми.

Інші можливі негативні наслідки вживання кави включають в себе:

  • підвищене занепокоєння,
  • запаморочення,
  • головний біль,
  • зневоднення,
  • біль у животі,
  • часте сечовипускання.