Американський педагог, активіст другої хвилі фемінізму і улюбленець Опри Вінфрі, Уоррен Фаррелл отримав популярність за рахунок своїх книг, що пояснюють буквально на пальцях більшість проблем сучасних чоловіків, жінок, а також все те, що відбувається між ними до і після того, як в спальні вимкнеться світло. Його книга «Чому чоловіки такі, які вони є» з середини 80-х вважається настільним посібником для тих, хто хоче розібратися, що, власне, відбувається з цими дивними людьми. Одне з питань, які наочно препарує Фаррелл: чому ми обманываемся в партнерах і в людях взагалі.

Відповідь полягає в тому, що ті ознаки, через які ми обираємо людей, часто супроводжуються досить неприємними для спільного існування якостями. Наприклад, ті риси характери та звички, які допомагають зробити кар’єру, можуть виявитися нестерпними в рамках сімейного життя.

Окреме місце Фаррелл приділяє зовнішності. Він вводить поняття «генетична зірковість» (або «торжество генетики» — genetic celebrity) — так він визначає фізичну красу. Як вважає вчений, ті, хто виграв у генетичній лотереї, звикли, що люди позитивно оцінюють їх і всі їх дії, тільки на підставі того, як вони виглядають. На його думку, це позбавляє красивих людей тверезої оцінки своєї особистості. Дане природою вони оцінюють як власну заслугу. Розпещені увагою і схвальними відгуками, часто вони не вміють цінувати по-справжньому глибокі людські почуття.

Ідея оцінки людей по зовнішності не нова і має свої обґрунтування. Це частина нашої природи. Більш того, наші уявлення про «хороше» — красу, приємний запах або смак — закладені еволюційно. Ми любимо солодке, тому що це джерело високої енергії і можливість швидко насититися. Нам противний запах гнилі, тому що бактерії можуть нести загрозу нашому здоров’ю. Ми можемо бачити загрозу в тих, хто не схожий на нас («чужинець»), і прагнути вибирати в партнери «симетричних особин» (краса — заручниця симетрії) як носіїв вдалого генного набору.

Красу записували в чесноти і цілком осмислено. У шостому столітті до нашої ери філософ Парменід розважався тим, що становив нескінченні списки «хороших» і «поганих» речей. Життя, світло, добро, краса — хіт-парад позитивних понять. Смерть, темрява, зло, потворність — впевнені лідери негативних. У європейській традиції також закладено принцип «все, що красиво і благообразно, — то й добре». Тому в автентичних казках всі принцеси і принци неодмінно прекрасні, всі злодійки і губителі — нестерпно потворні.

Проблеми починаються тоді, коли прагнення оцінювати всіх по зовнішності стає формою дискримінації.

Інститут моди також у всі часи робив свій внесок у посилення ролі візуальної оцінки особистості. Одяг завжди виступав в якості соціального маркера, що дозволяє людям розпізнавати «своїх» і триматися подалі, а то і зовсім мочити чужих. Сьогодні на підставі вибору гардероба оточуючі готові робити висновок про твій добробут, поданні про етичність, колі інтересів і навіть готовність до сексу.

У побутовій дедукції, яку ми використовуємо, коли розглядаємо нових знайомих, щоб розібратися у своєму до них ставлення, немає нічого поганого. Проблеми починаються тоді, коли прагнення оцінювати всіх по зовнішності стає формою дискримінації. Лукизм (інша назва — face fascism) — поняття, яке ввели в 70-х в рамках боротьби за права повних людей.

Індивіди, чий вигляд не вписується в актуальні уявлення про приємну зовнішність, нерідко піддаються таким же обмеженням і знущанням, як жертви расизму. Всі знають, як повних дітей цькують у школі. Часто це триває і в дорослому житті. Негарним людям складніше завести друзів. Співробітникові з яскравою фізичною «вадою» складніше просунутися по кар’єрних сходах.

В силу цього одна з актуальних проблем управління персоналом та бізнесу в цілому — приймати ефективні рішення не беручи в розрахунок когнітивні спотворення. Наприклад, гало-ефект (або ефект ореолу), в силу якого одна якість особистості — яскрава або примітна деталь — змушує нас в тому ж ключі оцінювати й інші її аспекти. Під впливом гало-ефект людям з відразливою зовнішністю часто дають низьку оцінку інтелектуальних здібностей.

Керувати стереотипом фізичної привабливості (красивий = хороший) у рамках своїх суджень не так просто. Коли в 1994 році Вікі Х’юстон і Рей Булл стали досліджувати феномен краси і потворності, вони провели ряд експериментів. В ході них з’ясувалося, що до жінки зі шрамами на обличчі будуть неохоче підсаджуватися в громадському транспорті. Стало зрозуміло, що викладачі часто оцінюють мотиви поведінки дітей (зробила дитина щось погане навмисно або випадково) виходячи з того, наскільки мила їх зовнішність. Стереотип сидить настільки глибоко, що навіть новонароджені діти віддають перевагу більш симпатичним особам. Всі ці рішення здебільшого приймаються несвідомо.

В силу цього той, хто скаже, що не оцінює людей за зовнішністю, виявиться великою мірою лицеміром. За своєю волею чи проти неї ми щоразу робимо цю брудну роботу. Всім подобається красиве і красиві. Інше питання, що це не повинно бути основним критерієм оцінки особистості або ставати приводом для критики. І тут знову особливо не пощастило «товстунам».

Глумитися над вродженою або придбаною в силу трагічних обставин неестетичністю ганебно — і це офіційно. У той же час виливати потоки критики в адресу людей із зайвою вагою фактично суспільна норма. Під рукою в якості виправдання завжди знайдеться священна корова — Питання Здоров’я, а також звинувачення в тому, що «люди самі зробили це з собою».

Вся несправедливість цих звинувачень полягає в тому, що людей переводять на тій підставі, що можливі наслідки їх слабкості — на виду.

Про те, що ти роками зраджуєш своєму бойфренду, крадеш татусеві антидепресанти і купуєш крадене, оточуючі можуть і не здогадуватися. Але звички або особливості фізіології, які позначаються на зовнішності, дають привід будь-якому перехожому давати вам оцінку. Ваш колега може лінуватися їздити в гості до своєї самотньої бабусі. Навіть якщо це з’ясується, ви, швидше за все, прийдете до думки, що це «його справа». Чому ж обговорення «ліні», яка заважає піти в спортзал, раптово стало загальним місцем і таким популярним об’єктом критики?

Перший крок до звільнення — зрозуміти, що ми нікому не зобов’язані бути красивими і відповідати їх уявленням про прекрасне.

Наше покоління більше, ніж його попередники, сфокусовано на візуальному сприйнятті дійсності. Ми менше читаємо, менше слухаємо, менше говоримо, більше — як ніхто до нас! — розглядаємо фото і відео. Це ще сильніше загострює проблеми лукизму. Часом здається, що всі буквально сказилися на зовнішності. Коли ти живеш під лупою тих, хто розглядає твій целюліт або вікові зміни шкіри, в певній мірі складно абстрагуватися і зайнятися чимось справді важливим.

Пильна увага до того, як виглядає людина, стає джерелом багатьох психосоматичних розладів, спотворення власної тілесності, зміни характеру, життєвих цілей і долі. Створюється відчуття, що якщо ти керуєш своїм тілом, своєю зовнішністю, то це може якимось чином впорядкувати хаос навколишнього світу. І, навпаки, здається, що ті, хто не може кинути є ночами булки, настільки нікчемні, що не здатні нічого зробити зі своїм життям.

Перший крок до звільнення — зрозуміти, що ми нікому не зобов’язані бути красивими і відповідати їх уявленням про прекрасне. Соціально схвалена і тим більш приваблива для більшості зовнішність, звичайно, може стати інструментом для полегшення комунікації з людьми. Красою зручно користуватися для досягнення своїх цілей: особистих, професійних і будь-яких інших, в яких задіяні люди. Багато хто робить це несвідомо, хтось маніпулює свідомо. Однак кожен має право відмовитися від цього способу на користь інших своїх інтересів.

Важливо не забувати, що прагнення бути і здаватися гарною цілком природно. Коли п’ятирічні дівчатка крутяться перед дзеркалом в маминому мереживі і уявляють себе принцесами, вони відчувають всю красу і досконалість світу навколо себе. Їм здається, що разом з ними зміниться все навколо. Дорослі дівчатка мріють про дорогі сумки або пластичні операції, маючи ті ж надії.

Автор: Юнна Врадій