Ми звикли, що броколі і гречка — це «хороша» їжа, а шоколадки і хліб — «погана». Але хто так вирішив і чому ми в це віримо? Розбираємося разом з дієтологом Альбіною Комісаровою.

Пшеничне борошно, м’ясо, картопля фрі, чай в пакетиках і сотні інших продуктів по черзі називають головними ворогами нашого здоров’я. Ми чуємо це так часто, що починаємо мислити категоріями «добре — погано». Причому “хорошою” прийнято вважати їжу, від якої не можна набрати вагу, а “поганий” — ту, від якої можна. Ми починаємо вибирати їжу, не думаючи про те, що нам хочеться з’їсти, ми згадуємо рекомендації з модних журналів. Наш мозок влаштований таким чином, що нам зручно ділити все на чорне і біле — так простіше. Подібний підхід в корені невірний і веде до неприємних наслідків. На тлі повального захоплення здоровим способом життя все більше людей стикаються з розладом харчової поведінки, яке часто супроводжується самобичуванням і занепадом сил.

Альбіна Комісарова
лікар дієтолог-ендокринолог

– Вважати якісь продукти поганими, а інші хорошими – неправильно. Важливо, в якій кількості ми їмо ту чи іншу їжу. Адже і “здорових” продуктів можна з’їсти занадто багато. За логікою, якщо все «погане» потрібно виключити, ми позбавляємо себе улюблених продуктів і різноманітності в раціоні. Навіть цукор і сіль допустимі в невеликих кількостях. Доданий цукор абсолютно спокійно може становити 5-10% добового раціону, а денна порція солі не повинна перевищувати 5 грамів (одна чайна ложка).

До чого насправді призводить поділ їжі

Згадайте дитинство: заховану банку згущеного молока хотілося з’їсти набагато сильніше, ніж солодощі, які лежали на столі. Подібний принцип застосуємо до будь-яких життєвих ситуацій, але до їжі особливо. Чим агресивніше ви забороняєте собі “шкідливу” їжу, тим сильніше вам її хочеться. А це прямий шлях до переїдання.

Альбіна Комісарова
лікар дієтолог-ендокринолог

– Будь-які обмеження ведуть до переїдання. Припустимо, любите ви шоколад, але вирішуєте, що в найближчий місяць їсти його не можна. А потім, діставшись до забороненого, з’їдаєте цілу плитку (а то і кілька). Поділ продуктів формує обмежувальний тип порушення харчової поведінки, що в свою чергу призводить до порочного ланцюга «обмеження — переїдання — набір ваги». Уникати варто тільки трансжирів (це і не їжа, якщо розібратися). Вживання продуктів, промислово насичених трансжирами, збільшує ризик розвитку атеросклерозу і, відповідно, серцево-судинних захворювань. Трансжири містяться в маргарині, спредах, знежирених молочних продуктах, пластівцях для сніданку, готових напівфабрикатах.

Чому хтось їсть все, що хоче, і не товстішає

Все дуже просто: зазвичай ці люди майже не думають про їжу. Їдять, коли захочеться і що хочеться, і перестають їсти, коли наїлися. Адже товстіють не від якихось конкретних продуктів, а від їх кількості. Від шматочка шоколадки або круасана, який дуже хочеться з’їсти, буде тільки користь.

Альбіна Комісарова
лікар дієтолог-ендокринолог

– Підхід» їсти все, що хочеться ” і називається правильним, здоровим харчовим поведінкою. Люди їдять тільки тоді, коли хочуть їсти. Їх не цікавить соціальний фактор, наприклад» обов’язкова ” їжа в гостях або на вечірках, не приваблює доступність і приємний вид їжі. Вони не створюють собі обмежень і перестають їсти, коли наїлися. Чи не доїдають, якщо не хочуть, не мають звички в кінці прийому їжі пити чай з солоденьким. Такі люди багато рухаються і мають високий основний обмін речовин.

Як перестати ділити їжу на хорошу і погану

Для початку варто усвідомити, що вся їжа — це їжа. Її мета-давати нам енергію для повноцінного і щасливого життя. Якщо їжа займає всі ваші думки, це точно привід задуматися. Потім слід відписатися від усіх гуру, які радять сидіти на кефірі і курячій грудях в ім’я «фігури мрії». Ці поради не працюють, а тільки викликають ще більші проблеми. Наступний крок – потихеньку починати їсти те, що ви любите, але раніше не могли собі дозволити. Морозиво, з’їдене в колі друзів за веселими розмовами, буде набагато корисніше тазика брокколі, з’їденого в тузі і самоті.

Альбіна Комісарова
лікар дієтолог-ендокринолог

– Перестати строго розділяти їжу складно, особливо якщо вже є обмежувальний тип порушення харчової поведінки. По-перше, треба відмовитися від будь-яких дієт і закрити для себе це питання раз і назавжди. По-друге, необхідно почати ділити продукти на улюблені і нелюбимі. Можна сісти і скласти докладний список. Якщо ви обожнюєте мармелад, заплануйте день, коли зможете з’їсти жменьку, і потім просто продовжуйте харчуватися так само, як і раніше. Усвідомте, що від цього не трапиться нічого страшного і ви не погладшаєте на п’ять кілограмів за день. Намагайтеся не зловживати солодощами і солоним. Наприклад, їжте їх тільки поза домом або тільки в гостях. Так, без шкоди для фігури і голови, ви зможете дотримуватися рекомендованої норми споживання калорій.

Читайте також:  Неправильний денний сон може призвести до серцево-судинних захворювань