Аналіз 29 довгострокових досліджень показав, що понад 50% ваги, скинутої людьми, повернулося протягом двох років, а понад 80% – протягом п’яти років. Зазвичай у цьому ми схильні звинувачувати нестачу сили волі. Але є наукове пояснення такого феномена.

Відповідно до науки, існує так звана теорія заданого значення ваги. Вона є ключем до довгострокової втрати ваги.

У кожної людини є певна вага, тобто така, до якої після будь-якої дієти ви повертатиметеся і яка у вас зберігатиметься довгий час у дорослому віці (старше 20 років). Ця вага програмується у перші роки життя – у період від зачаття до 5 років. Грають у цьому певну роль і гени, довкілля.

Все це означає, що організм добре захищає нас від втрати ваги, але не його збільшення.

Коли ми змінюємо раціон, щоб схуднути, в організмі починається реакція виживання. Відбувається при цьому низка змін.

Уповільнюється обмін речовин та погіршується робота щитовидної залози. Згідно з результатами досліджень, з кожною спробою дотримання дієти швидкість спалювання їжі знижується на 15%, а метаболізм не відновлюється навіть після того, як ми вже набираємо вагу. Допомогти прискорити та відновити обмін речовин можуть фізичні вправи. Також щитовидною залозою при обмеженнях у їжі виділяється менше гормонів. Це зменшує кількість енергії, яку людина спалює у спокої, пише Medical Xpress.

Інакше використовуються джерела енергії. Тіло при схудненні перемикається з використання жиру як джерела енергії на вуглеводи та утримує жир. Тому в стані спокою спалюється жиру менше.

Інакше працюють гормони, пов’язані з апетитом. Вони функціонують таким чином, що спонукають нас більше і пригнічують почуття ситості. Крім того, до колишніх рівнів (які були до дієти) гормони апетиту не повертаються. Тому навіть після набору колишньої ваги людина все ще може часто відчувати себе голодною.

Надниркові залози функціонують по-іншому. Гормон стресу кортизол виробляється, коли людина сидить на дієті. Якщо в крові занадто багато кортизолу, це може призвести до збільшення ваги.

Інакше працює мозок. При дотриманні дієти активність гіпоталамуса (область мозку, що регулює емоції та споживання їжі) знижується. Тому людина починає себе гірше контролювати.

Загалом виходить, що людина біологічно запрограмована на захист встановленого значення ваги. І тому що нормальні дієти цього не враховують, що ви в результаті повернетеся після схуднення до початкової ваги.