Як в сезон застуди та грипу не витратити гроші на непотрібні засоби з недоведеною безпечністю.

Чому варто ігнорувати противірусні препарати

На ринку є цілий ряд фармакологічних препаратів і гомеопатичних засобів, що позиціонуються як «ліки для профілактики і лікування простудних захворювань та грипу». В цих засобах містяться різні діючі речовини: кагоцел, уміфеновір, інтерферони, бромід азоксимера… Запам’ятовувати ці та інші складні назви не треба. Важливо звернути увагу тільки на те, що всі ці засоби просуваються як «противірусні» або «імуномодулюючі».

Реклама обіцяє, що люди, які будуть приймати їх, будуть швидше видужувати і рідше хворіти на застуду, однак насправді немає жодних підстав довіряти цьому.

Перша причина, по якій варто ігнорувати ці препарати, — відсутність задовільних доказів ефективності.

Пошук за запитом kagocel в одній з найбільших наукових баз даних світу PubMed.gov видає 17 статей, де згадується кагоцел. Серед них є звіти про лабораторні випробування і дослідження на тварин, але немає звітів про проведені рандомізовані клінічні дослідження (РКД), які б доводили, що цей засіб дійсно допомагає людям одужувати швидше або рідше хворіти.

З іншими препаратами для профілактики і лікування застуди та грипу ситуація схожа.

Чому ефективність противірусних препаратів не доведена

Якщо б якісь ліки дійсно володіли здатністю прискорювати одужання при простудних інфекціях або запобігати їх появі, тоді, з огляду на надзвичайну поширеність цих захворювань та їх доброякісний характер, провести якісне дослідження і довести ефект не склало б великих труднощів.

У такому контексті відсутність доказів ефективності — сильний аргумент на користь того, що засіб не працює або має несуттєво малої користю.

В чому проблема досліджень, присвячених противірусним засобам

В якості доказу уявної ефективності цих засобів нерідко наводяться результати клінічних досліджень, опублікованих в російськомовних медичних журналах.

Перше, на що потрібно звернути увагу, — багато з таких посилань нікуди не ведуть, тобто згадані дослідження ніде не вдається знайти.

Насправді ці дослідження містять безліч свідчень поганої практики, вони спонсоровані виробниками і навіть супроводжуються рекламними матеріалами.

Безпечні противірусні препарати

Відсутність великих РКИ означає не тільки недоведену ефективність, але і невивчену безпеку препаратів для лікування і профілактики грипу та застуди. Це друга причина, по якій їх не слід використовувати.

У разі гомеопатичних засобів ймовірність побічних ефектів, звичайно, дуже мала: тільки тому, що, виходячи з технології їх виготовлення (безліч розведень), вони не містять активних речовин.

У випадку багатьох інших «імуномодулюючих та противірусних» препаратів невивчений профіль безпеки викликає серйозні сумніви, так як вони спочатку розробляються як засоби, які будуть продаватися без рецепта лікаря і використовуватися безліччю людей.

До складу кагоцела входить госипол — речовина з встановленою здатністю пригнічення фертильності у чоловіків. Досі його токсикологічні випробування були проведені тільки на щурах. Даних про безпеку препарату для людей немає, однак, незважаючи на це, засіб застосовується у дітей. За світовими стандартами це неприпустима, аморальна практика. Якщо профіль безпеки засобу не встановлений, воно повинно бути спочатку вивчено на дорослих і тільки після цього може використовуватися в лікуванні дітей.

Чому ці препарати, досі залишаються на ринку

Є кілька можливих причин.

Пацієнти, які приймають подібні засоби, одужують. Не тому, що ліки допомагають їм, а тому що хвороба проходить сама по собі. Однак їм може бути неприємно визнати, що вони витратили гроші даремно, і тому вони часто стають активними прихильниками використання цих препаратів, рекомендуючи їх своїм друзям і близьким.

Багато пацієнтів і лікарів вірять масивній рекламі і в те, що заяви про ефективність і безпеку були перевірені кимось іншим.

Дезорієнтацію публіки і лікарів посилює й те, що використання цих засобів не тільки не зустрічає опору, але і нерідко підтримується державними органами охорони здоров’я та академічними колами.

Що робити, якщо лікар виписав противірусні засоби

Ми не можемо сподіватися на те, що в осяжному майбутньому недобросовісні рекламні кампанії, некомпетентність і спотворення рекомендацій, викликане фінансовими інтересами, зникнуть. У зв’язку з цим споживачам потрібно стати більш інформованими та ігнорувати ці засоби.

Чим лікуватися під час застуди та грипу

В даний час є невелика кількість противірусних препаратів з дуже скромною ефективністю і тільки для лікування грипу. До цієї групи відноситься, зокрема, осельтамівір. При ранньому початку лікування цей препарат може трохи скоротити тривалість захворювання (у середньому на один день). Враховуючи доброякісний характер цієї інфекції, для більшості людей використання осельтамівіру недоцільно.

Проти сотень інших різновидів вірусних інфекцій, що викликають симптоми застуди, лікування не існує. Ефективних можливостей запобігти розвитку ускладнень цих інфекцій також не існує.

Правила лікування при застуді можна описати наступним чином:

  • При необхідності для полегшення симптомів застуди та грипу (в очікуванні природного одужання) можна використовувати прості і дешеві симптоматичні засоби.
  • Пацієнтам потрібно знати, які симптоми можуть вказувати на розвиток ускладнень інфекції і коли слід обов’язково звернутися до лікаря.

Джерело: Лайфхакер