Лікування травмуючого прикусу краще провести в дитячому віці, в іншому випадку хвороба призводить до серйозних наслідків.

Що це таке?

Одна з зубощелепних аномалій є глибокий прикус, при якому верхні різці перекривають нижні різці більш ніж на третину висоти їх коронок. При цьому якщо відбувається контакт ріжучих поверхонь зубів з м’якими тканинами ясен чи неба протилежної щелепи, то в даному випадку мова йде про глибокий травмуючий прикус. У хворих з травмуючим прикусом постійно уражаються слизові оболонки ясен, що сприяє розвитку періодонтиту та інших запальних захворювань ясен. Також нерідко спостерігається розхитування зубів.

Якщо глибокий (травмуючий) прикус не лікувати, то хвороба може призвести до серйозних наслідків. Зокрема, у хворого можуть виникати проблеми з прийомом їжі, дефекти мови, часті травми слизової оболонки ротової порожнини. У більшості випадків при глибокому прикусі відзначається підвищене стирання зубів, а також порушення тонусу жувальних м’язів, що негативно позначається на стан скронево-нижньощелепному суглобі. Крім того, порушується естетичний вигляд обличчя.

Читайте також:  Сучасна стоматологія: якість лікування та своєчасна допомога
Симптоми

Для травмуючого прикусу в першу чергу характерно глибоке і травмуюче змикання зубів. Для глибокого прикусу характерна типова конфігурація лиця, при якій відзначається зменшення його нижньої третини. При змиканні щелеп підборідна і носогубная складки часто випинаються. Як правило, зубний ряд нижньої щелепи має опуклу форму.

Що стосується функціональних порушень при глибокому (травмуючому) прикусі, то при даній патології звичайно переважають шарнірні жувальні рухи. Іншими словами, нижня щелепа, в основному, зміщується по відношенню до горизонтальної площини, що багато в чому пов’язано з блокуванням нижньої щелепи. Такі патологічні явища ведуть в свою чергу до порушення розвитку і неправильного формування скронево-нижньощелепного суглоба, а також жувальних і мімічних м’язів. В цілому, відбувається затримка розвитку нижньої щелепи. У хворих відзначається хрускіт і клацання суглоба, що виникають при русі нижньої щелепи. Нерідко така патологія служить причиною частих головних болів.

При глибокому прикусі відкушування їжі найчастіше здійснюється бічними зубами, а при розмові у пацієнтів майже не утворюється проміжку між зубними рядами. Може спостерігатися порушення артикуляції приголосних звуків.

Читайте також:  Имплантация зубов под ключ: что входит, этапы
Причини

Глибокий травмує прикус може розвинутися в силу самих різних причин. Найчастіше до даної патології призводять:

  • каріозне ураження бічних зубів;
  • рання втрата молочних зубів, перших премолярів;
  • нерівномірне стирання зубів;
  • порушення функцій ковтання, дихання, мови;
  • спадковий нахил до формування неправильного прикусу;
  • наявність шкідливих звичок у дитячому віці, таких як смоктання або прикушення пальців, олівців, ручок та інші;
  • порушення в термінах прорізування постійних зубів, а також порушення зміни послідовності зміни молочних верхніх і нижніх зубів.
Лікування травмуючого прикусу

Глибокий прикус – це досить серйозний дефект, який досить складно виправити. Тому до лікування потрібно приступати якомога раніше.

Що стосується лікування глибокого травмуючого прикусу у дітей, то тут в першу чергу необхідно усунення всіх можливих причин захворювання. Це може бути лікування карієсу, усунення шкідливих звичок (смоктання пальця, ручок, олівців), протезування молочних зубів, якщо вони були втрачені занадто рано. Також дітей потрібно привчати до кусання і ретельному пережовуванні твердої їжі.

Читайте також:  Особенности хирургической стоматологии и ее возможности

Носіння пластинки можуть бути показані в певні періоди, а не відразу при зверненні до ортодонта. Як правило, носінню пластинки передує період лікування зубів, занять з логопедом (не завжди) та інших лікувальних процедур. До того ж, пластинки доцільно надягати при досягненні певного віку (як правило, в 5,5 – 8, а також у 9 – 12 років).

Лікування глибокого прикусу у пацієнтів віком 12 років старше здійснюється за допомогою спеціальних брекет-систем. Якщо після застосування механічних коригуючих систем порушення усунуті не повністю, то лікар може порадити скористатися ретенційними апаратами, які допомагають утримувати зуб на своєму новому місці. Наприклад, це можуть бути знімні пластинки, які надягають на ніч або незнімні ретейнери, яких кріплять на внутрішній поверхні зубів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИДИ СТОМАТИТУ

ПРАВДА ПРО ЗУБНУ ПАСТУ

ПРОЦЕС ІМПЛАНТАЦІЇ ЗУБІВ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News