Застуда є частим явищем в холодну пору року. В деяких випадках людина, не встигаючи позбутися однієї хвороби, тут же «підхоплює» нову. Чому так відбувається і як можна запобігти частим застудам у дорослих?

Застуда – це захворювання дихальних шляхів, виникнення якого пов’язане з переохолодженням (наприклад, риніт, фарингіт, ангіна, ларингіт, трахеїт, бронхіт). Застуди, як правило, великої небезпеки не представляють, але хворіти неприємно, а часто ще й незручно, особливо якщо людина працює. Часті простудні захворювання зазвичай пов’язані з ослабленням захисних сил організму, тому в пошуках вирішення цієї проблеми, перш за все, слід звернути увагу на стан імунітету.

Що таке імунітет

Основною функцією імунної системи є захист організму людини від впровадження чужорідних агентів (бактерій, вірусів, грибів, паразитів) і навіть власних патологічно змінених клітин. Перша ланка захисту організму – фізіологічні бар’єри, що запобігають потраплянню інфекції. До них можна віднести непроникність шкіри і слизових оболонок для більшості мікроорганізмів, кислий вміст шлунка, а також особливі ферментні системи (наприклад, лізоцим).

Будь-кий чужорідний матеріал (антиген), проникаючи в організм, негайно запускає продукцію спеціальних клітин-фагоцитів. Фагоцити здатні захоплювати і нейтралізувати антигени.

Крім того, антиген знешкоджується антитілами – спеціальними хімічно активними молекулами, які також називають імуноглобулінами.

У відповідь на проникнення вірусу в клітину виробляється білок інтерферон, що викликає певні клітинні зміни, які перешкоджають розмноженню вірусів.

Таким чином, робота імунної системи забезпечується взаємодією безлічі механізмів. Будь-яке порушення роботи цієї системи призводить до вразливості організму перед несприятливими впливами навколишнього середовища.

Причини частою застуди у дорослих

На стан захисної системи організму великий вплив робить спосіб життя.

Серед несприятливих факторів можна виділити нераціональне харчування, гіподинамію (недолік фізичних навантажень), стреси, хронічну втому, недосипання, забруднення навколишнього середовища. Також має значення надмірна гігієна: зайве використання антисептиків і дезінфікуючих засобів розслабляє імунну систему, а також сприяє розвитку стійкості мікроорганізмів.

Крім того, причиною ослаблення імунного захисту можуть бути паразитарні захворювання (наприклад, глистяні інвазії, лямбліоз).

Імунітет тісно пов’язаний зі станом мікрофлори кишкового тракту. Дефіцит лактобактерій і біфідобактерій неминуче тягне за собою порушення імунітету, внаслідок чого спостерігаються часті гострі респіраторні вірусні інфекції та алергічні захворювання.

Часті застуди: як підвищити імунітет

Серед методів боротьби з частими застудами у дорослих можна виділити:

  • загартовування (обливання або обтирання холодною водою, купання, контрастний душ);
  • фізична активність (прогулянки, відвідання басейнів, спортзалів);
  • дотримання режиму сну і неспання;
  • раціональне харчування (обмеження жирної, консервованої, смаженої, копченої їжі, солодощів, вживання фруктів, зелені і овочів);
  • санація вогнищ хронічної інфекції (лікування карієсу, тонзиліту);
  • відмова від шкідливих звичок (надмірне вживання кави, алкоголю, куріння тощо);
  • своєчасне і адекватне лікування різних захворювань;
  • застосування імунокоригуючих лікарських препаратів.
Лікарські засоби для профілактики частих застуд

Для підтримки захисних сил організму використовуються природні адаптогени, серед яких найбільш відома ехінацея. Дослідження показали, що ехінацея ефективна при багатьох вірусних та бактеріальних захворюваннях, оскільки стимулює реакції клітинного та гуморального імунітету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
5 ЗВИЧОК, ЧЕРЕЗ ЯКІ МИ ХВОРІЄМО

ГРИП ТА ЗАСТУДА: 10 МІФІВ

ЯК ВИБРАТИ ТЕРМОМЕТР