Депресія, дієтична газована вода і недолік сну впливають на ваш вагу, але ви вже відмовилися від штучних підсолоджувачів, відчуваєте себе щасливим і спите 7-9 годин на добу, так чому ж кілограми не йдуть? Ось можливі причини.

Ситуація 1: ви їсте так само, як ваші друзі, але вам потрібно купувати штани на розмір більше

Можливо, ви піддаєтеся стресам. Результати невеликого дослідження, опубліковані в журналі Biological Psychiatry, показують, що жінки, які постійно перебувають у стресових ситуаціях, набагато швидше набирають зайві кілограми, ніж жінки, які ведуть спокійне життя. Обом групам жінок давали однакову кількість фаст-фуду і вимірювали кількість спалених калорій. Виявилося, що жінки, які відчувають стрес за 24 години до вживання їжі (частіше це були конфлікти з членами сім’ї, друзями і колегами), витрачали на 104 ккал менше згодом. Через рік постійного стресу ця, здавалося б, невелика різниця може обернутися зайвими п’ятьма кілограмами.

Рішення. Дотримуйтеся здорового харчування (не можна вживати перероблений жир, як учасниці дослідження), коли відчуваєте, що стрес десь поруч.

Ситуація 2: ви любите купувати продукти по акціях, і, о диво, великий магазин по сусідству влаштував розпродаж смакоти

Солодке

Група економістів підрахувала, що продаж товару оптом за низькими цінами великими мережевими магазинами частково є причиною проблем з вагою у населення. Це вдалося з’ясувати в результаті оцінки залежності поширення ожиріння від географії забудови великих магазинів оптової торгівлі на території США з 1990 по 2010 роки. Вчені виявили, що, коли гіпермаркет відкривається в місті з населенням 100 000 осіб, кількість людей, що страждають ожирінням у цьому місті зростає на 2%. Звичайно, ці дані не дають інформації про те, як саме величезні продовольчі магазини впливають на ожиріння. Можна лише припустити, що, закуповуючи товар про запас у величезному магазині, ми віддамо перевагу швидкопсувним овочам і фруктам шкідливі продукти тривалого зберігання.

Читайте також:  Чому пити чай одразу після їжі шкідливо для здоров'я

Рішення. Якщо ви намагаєтеся грамотно вести сімейний бюджет і любите купувати продукти у великих продовольчих мережах, намагайтеся правильно розміщувати свої покупки вдома. Ви з’їсте набагато ймовірніше те, що лежить прямо перед вами, тому поставте на стіл тарілку з фруктами, а чіпси і печиво заховайте на найдальшу полицю.

Ситуація 3: ви виснажуєте себе тренуваннями в тренажерному залі

Ваші інстинкти правлять бал: при інтенсивних тренуваннях організм несвідомо намагається заповнити втрати енергії величезною кількістю їжі. Побічним ефектом виснажливих тренувань стане те, що поза тренажерного залу ви майже перестаєте рухатися. Доктор Глен Гасер пояснює ці явища інстинктом самозбереження. У дослідженні, проведеному доктором Гасером, брала участь 80 жінок, провідних сидячий спосіб життя і маючих зайву вагу. Всі вони почали займатися фітнесом, але через 12 тижнів аеробних навантажень, 70% жінок втратили менше ваги, ніж прогнозувалося, а деякі навіть набрали близько двох кілограмів.

При цьому кількість споживаних калорій за межами тренажерного залу не контролювалося, і Гасер вважає, що жінки, які додали у вазі, несвідомо компенсували інтенсивні навантаження калорійним харчуванням вдома.

Рішення. Як показало дослідження, ранні незначні зміни ваги є провісниками серйозних проблем. Тому, якщо вирішите займатися спортом в поті чола, зверніть пильну увагу на ваш раціон харчування і активність поза тренажерного залу.

Ситуація 4: прийом ліків, існуючих на ринку тривалий час

Таблетки

Точно відомо, що прийом багатьох медикаментів призводить до набору ваги. Практикуючі лікарі стверджують, що у кожного 10 пацієнта зайву вагу викликаний саме прийомом певних лікарських препаратів. Однак, набагато частіше викликають ожиріння саме «перевірені» препарати (наприклад, бета-блокатори для лікування гіпертонії або ліки від діабету), тому що ранні дослідження не були спрямовані на відстеження побічних ефектів у вигляді ожиріння.

Читайте також:  Доведено: фастфуд небезпечний для здоров'я печінки

Рішення. Важливо вирішити з вашим лікуючим лікарем, наскільки необхідний вам прийом цього препарату, можливо, він підбере альтернативу. Відзначимо, що збільшення ваги зазвичай спостерігається через кілька тижнів терапії. Це означає, що, якщо ви приймаєте ліки кілька років і раптом почали набирати вагу, причиною є не медикамент.

Ситуація 5: ваша мета – їсти більше «органічних» продуктів, при цьому ви не до кінця розумієте значення цього слова

Це досить поширене непорозуміння.

Дослідники запропонували людям на вибір печиво Oreo класичне і печиво Oreo з етикеткою «з органічного цукру і органічного борошна», при цьому «натуральна» версія містила на 27 ккал менше, тому добровольці думали, що його можна їсти у великій кількості. В ході останнього опитування, опублікованого в журналі Food Quality & Preference, з’ясувалося, що люди вважають продукти з позначкою «органічний» менш калорійними.

Рішення. Уважно читайте склад та енергетичну цінність продукту. Навіть органічні солодощі залишаються солодощами.

Ситуація 6: проблеми з вагою почалися у вас в підлітковому віці

Підліток

Причиною найімовірніше є синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), він виявляється у 10% жінок в період пременопаузи, а половина з них страждають від ожиріння або зайвої ваги. Зазвичай проблеми з вагою, як прояв СПКЯ, починаються в підлітковому віці. Лікарі відзначають, що не до кінця відомі механізми виникнення ожиріння при СПКЯ, але зв’язок між ними давно зрозумілий.

Так в 2013 році в журналі Obesity було опубліковано дослідження, наочно показує, що жінки з СПКЯ набирали вагу швидше. Однак, збільшення ваги ще не означає, що ви страждаєте від СПКЯ. Але необхідно звернутися до лікаря, як тільки ви помітите інші симптоми: нерегулярні менструації (тривалість циклу може бути 35 днів і більше, тобто, 6-7 менструацій у рік), акне і підвищений ріст волосся над верхньою губою, на підборідді, грудях, животі і внутрішній поверхні стегон.

Читайте також:  Вчені запропонували безкоштовний спосіб боротьби з депресією

Рішення. Першою лінією терапії синдрому є оральні контрацептиви, їх призначають для нормалізації менструального циклу і контролю над ротом волосся. Що стосується способів позбавлення від зайвої ваги: у пацієнтів з СПКЯ вони нічим не відрізняються, необхідні регулярні фізичні навантаження і дієта.

Ситуація 7: набір ваги відбувається стрімко і супроводжується появою розтяжок, хоча ви не вагітні

Можливо, в організмі надлишковий рівень кортизолу, який є проявом синдрому Кушинга. Для його появи існує всього кілька причин: прийом глюкокортикостероїдів, доброякісна пухлина надниркових залоз, що змушує їх виробляти кортизол у великій кількості, або новоутворення в гіпофізі, в результаті якого збільшується утворення гормону, що відповідає за вироблення кортизолу (це стан ще називають хворобою Кушинга). Синдром Кушинга – досить рідкісний стан, що зустрічається у жінок від 30 до 60 років, але надмірне вироблення кортизолу викликає підвищення апетиту. При підозрі на синдром Кушинга ваш лікар також зверне увагу на появу розтяжок (особливо на талії), схильність до появи синців, надлишковий ріст волосся і ознаки остеопорозу (надлишок кортизолу призводить до руйнування кісток).

Рішення. У 85% випадків причиною синдрому Кушинга є новоутворення в гіпофізі, який легко видаляється оперативним шляхом. Пухлина надниркових залоз теж можна видалити лапароскопією. Як тільки причина усунена, більшість пацієнтів втрачають вагу (від 5 до 30 кілограм), але необхідно подальше спостереження за їх способом життя, щоб при необхідності скоригувати його.

Джерело: zdorovieinfo