Сезон фрази «Одягни шапку, а то захворієш» відкрито. Озброюємося доказовою медициною і влаштовуємо шапочний розбір: від чого насправді захищає головний убір взимку і чи можна без нього обійтися?

Навіщо взагалі потрібні головні убори

Тут все просто: взимку шапки допомагають організму не втрачати тепло. Воно потрібно, щоб підтримувати нормальну роботу серця, нервової системи та інших органів. Через відкриті ділянки тіла тепло швидко йде. Особливо через голову, де дуже тонкий шар підшкірного жиру. Щоб відновити температуру, організму доводиться працювати інтенсивніше. А від цього, наприклад, може підскочити тиск. Шапки ж не дають теплу випаровуватися, захищають голову від переохолодження та допомагають організму не заганяти себе.

Що буде на морозі без шапки

Стандартна логіка прихильників шапки така: не одягнеш — захворієш на грип та застуду. Важливо розуміти, що зв’язок не прямий. Ці хвороби спричиняють віруси і бактерії, тому заразитися можна в будь-який час року.

Але як показують дослідження, на холоді знижується противірусний ефект інтерферонів. Це такі спеціальні білки, які зазвичай борються з вірусами. Тому взимку організм дійсно стає більш сприйнятливим до хвороб.

Можна відморозити вуха, якщо ходити без шапки?

Так. Чим нижча температура повітря і чим вища швидкість вітру, вологість повітря і шкіри — тим швидше це відбудеться. Наприклад, під час аномальних морозів 2006 і 2011 років, коли температура доходила до -30… -40 °С, у стаціонари Москви регулярно надходили пацієнти з відмороженням вушних раковин.

Все тому, що вуха уразливі для мороза через своє анатомічне положення, щодо мізерного кровопостачання, тонкого шкірного покриву і майже повної відсутності підшкірної жирової клітковини. Те ж стосується носа і щік.

Люди, які не носять шапки в холодну пору року, частіше хворіють запальними захворюваннями ЛОР-органів: ринітом, синуситом, гайморитом, фронтитом, середнім отитом. Щоб цього уникнути — не забувайте про шарфи і головні убори. Причому потрібно віддавати перевагу не «вушкам», а повноцінній теплій шапці. В мінусову температуру голову, як і інші частини тіла, потрібно тримати в теплі абсолютно всім.

Що не залежить від шапки

Випадання волосся. Медіа часто пишуть, що на холоді випадає волосся. Але доказова медицина проти. Вчені з Університету Цюріха шість років досліджували випадання волосся у здорових жінок. Результати показали, що воно дійсно залежить від пори року, але взимку волосся випадає найменше.

Грип. Взимку люди частіше хворіють на грип, але це пов’язано не з холодом, а зі зниженням вологості повітря. Від інфекції найефективніше захищає щеплення, а не шапка.

Менінгіт. Можливо, самий популярний міф: якщо не надіти шапку, обов’язково захворієш на менінгіт. Насправді ні. Зазвичай його викликають бактерії і віруси, які можуть потрапити в організм, навіть якщо ви носите шапку — через рот і ніс. Тому замість того, щоб сподіватися на шапку, краще уникати великих скупчень людей і високої вологості, частіше мити руки і зробити щеплення від гемофільної, менінгококової та пневмококової інфекцій, грипу, кору, паротиту, краснухи та вітряної віспи.

Без шапки на вулиці болить голова. Чому?

Переохолодження часто провокує хронічні захворювання. І для області голови це не виняток: мігрені і невралгії відмінно загострюються без належного утеплення. Однак точний механізм цього невідомий, ймовірно, це відбувається просто через неспецифічне подразнення нервової тканини холодом.

Коли одягати шапку

Науково обґрунтованих рекомендацій від лікарських спільнот на цей рахунок не існує. Але, як нам здається, розумно надягати шапку в наступних ситуаціях:

— На вулиці мінусова температура, а вам належить довга прогулянка.

— Ви застуджені або недавно хворіли: зайве випробування для імунної системи ні до чого.

— Синоптики прогнозують сильний вітер: в таку погоду температура тіла падає швидше, а шапка виступає в якості захисту від переохолодження.

— Плануєте займатися спортом в холодну погоду на свіжому повітрі.

При морозах нижче -25 °С варто надягати балаклаву, яка забезпечить максимальний захист всій поверхні голови. Як варіант — на додаток до шапки натягніть на обличчя шарф або хустку з теплої тканини і накиньте капюшон.

Висновки:

1. Захворіти на менінгіт або грип, просто не надівши шапку, не можна. Але якщо ходити в мороз з непокритою головою — можна відморозити вуха.

2. Шапка не захищає від випадання волосся. На холоді вони, навпаки, випадають рідше.

3. У яку погоду надягати шапку, а яку — ні, вирішувати вам. Але якщо доведеться довше 10-15 хвилин перебувати на вулиці при температурі нижче нуля, то краще не ризикувати здоров’ям.

Джерело: zozhnik