Один з ранніх ознак наступаючої вікової деменції – погіршення нюху.

Найвідоміший ранній симптом вікової деменції — це забудькуватість. Але є ще один, куди менш «розкручена» рання ознака — неможливість розрізнити деякі запахи. Вченим вдалося визначити, здатність до розпізнавання яких саме ароматів першою втрачається при настанні деменції.

У дослідженні, результати якого були опубліковані в Журналі Американського товариства геріатрії, прийняли участь 3000 добровольців у віці від 57 до 85 років. У рамках експерименту їх просили нюхати спеціальні маркери різних ароматів і ідентифікувати кожен з них. До розпізнавання пропонувалися аромати м’яти, риби, апельсину, троянди і шкіри.

Сімдесят вісім відсотків випробовуваних правильно розпізнають як мінімум чотири з п’яти ароматів.

Тим не менш, близько 14 відсотків визначили лише три з п’яти, п’ять відсотків могли назвати тільки два запаху, а два відсотки назвали один. Один відсоток учасників не зміг ідентифікувати жодного з ароматів.

П’ять років по тому дослідницька група перевірила стан здоров’я учасників. В підсумку майже у всіх випробовуваних, яким не вдалося назвати жодного запаху, була діагностована деменція. І майже 80 відсотків тих, хто міг ідентифікувати лише один або два аромати, також страждали деменцією.

«Ці результати показують, що нюх тісно пов’язаний з функціонуванням і здоров’ям мозку», — сказав провідний автор дослідження, Джаянт М. Пінто, доктор медичних наук, професор хірургії в Чиказькому університеті і фахівець по ЛОР-захворюванням. – “Ми думаємо, що нюх, зокрема, але і сенсорна функція в більш широкому сенсі, може бути важливою ранньою ознакою, що позначає людей з великим ризиком розвитку деменції”.

Попередні дослідження показали, що ділянки мозку, пов’язані з нюхом, в тому числі нюхова цибулина і енторінальна кора, часто першими страждають від деменції і хвороби Альцгеймера. За словами експертів, з розвитком хвороби здатність до запаху продовжує погіршуватися.