Чому ракові клітини схожі на хуліганів, і чим доброякісні відрізняються від злоякісних?

Типова здорова клітина веде “пристойний спосіб життя” – вона слідує природному циклу росту, поділу і смерті.

Ракова клітина – це клітина аномальна, яка не слідує цьому циклу.

Замість того, щоб своєчасно вмирати, як належить пристойній клітині, ракова продовжує ділитися, відтворюючи все більше аномалій і проникаючи в довколишні тканини.

Такі клітини також можуть переміщатися по нашому організму від одних органів до інших, використовуючи кровоносну і лімфатичну систему.

Так чому ж нормальні клітини стають раковими, і що можна зробити, щоб знизити ризики розвитку онкології? Розберемося разом.

Чи правда, що ракові клітини є у всіх?

Коротка відповідь: Ні, це неправда.

А ось відповідь детальніше:

Наш організм постійно виробляє нові клітини, і деякі з них потенційно можуть стати злоякісними. Ми в будь-який момент ми можемо стати «володарями» клітин з пошкодженою ДНК, але це не означає, що їм судилося стати раковими.

У більшості випадків клітини з пошкодженою ДНК або відновлюються самі, або розпадаються в результаті апоптозу (регульованого процесу клітинної загибелі).

І тільки якщо не відбувається ні того, ні іншого, виникає ймовірність раку.

У чому різниця між раковими і нормальними клітинами?

Простіше кажучи, нормальні клітини підкоряються інструкціям. Ракові клітини – ні.

Нормальні клітини ростуть і діляться тільки в міру необхідності, щоб замінити пошкоджених або старіючих «колег».

Зрілі клітини мають спеціалізовані функції. Як тільки вони виконують своє призначення, то вмирають, завершуючи життєвий цикл.

Читайте також:  Причини болю в грудях при вдиху

Ракові клітини мають мутовані гени і менш спеціалізовані, ніж нормальні клітини. Вони бунтарі і хулігани, які не наслідують звичайному розпорядку. Корисні чи ні, але вони ростуть, діляться і не вмирають, коли повинні. Саме цей неконтрольований ріст призводить до раку.

Ракові клітини накопичуються, утворюючи пухлини і поширюючись в навколишні тканини. Якщо такі клітини відокремлюються для переміщення, то стають метастазами.

Ми не дарма назвали ракові клітини “хуліганами” – вони можуть впливати на поведінку нормальних тканин.

Наприклад “змусити” здорові клітини виростити нові кровоносні судини, щоб постачати онкопухлину поживними речовинами.

Ракові клітини часто можуть “ховатися від поліції” – імунної системи, заважаючи імунним клітинам відрізняти їх від “мирних громадян”.

У чому різниця між доброякісними і злоякісними клітинами?

Існує велика різниця між доброякісними і злоякісними клітинами.

Доброякісні клітини не є раковими. Так, вони іноді занадто розростаються, утворюючи пухлини, але не вміють проникати в інші тканини.

Головна небезпека, яка виходить від доброякісних пухлин — їх розмір в тих випадках, якщо він стає занадто великим і починає заважати нормальній роботі органу. Наприклад, навіть доброякісна пухлина головного мозку може бути небезпечною.

Після видалення такі пухлини вкрай рідко виростають знову. І так як доброякісні клітини не поширюються, не потрібна спеціальна терапія для запобігання рецидиву.

Злоякісні клітини – ракові, вони потенційно небезпечні для життя. У них є здатність проникати в довколишні тканини і поширюватися по всьому організму.

Навіть якщо злоякісну пухлину видалити, крихітні збережені клітини можуть привести до нового росту, тому видалення зазвичай супроводжується хіміотерапією, імунотерапією або опроміненням. Це потрібно, щоб знайти і знищити ракові клітини по всьому організму.

Читайте також:  Чому темніє в очах при підйомі з дивана

Що викликає рак?

Рак пов’язаний з пошкодженою ДНК. Спадкові генетичні мутації пов’язані з 5-10% всіх видів раку.

Наявність однієї з цих мутацій збільшує ризик розвитку раку, але це гарантує його розвитку.

Що може викликати мутації генів?

 • хімічні речовини в тютюновому димі
 • ультрафіолетове випромінювання від сонця або солярію
 • вплив радіації, включаючи променеву терапію
 • нездорове харчування, включаючи високе споживання переробленого м’яса
 • низька фізична активність
 • зловживання алкоголем
 • вплив хімічних речовин – таких як радон, свинець і азбест
 • інфекції – такі як вірус папіломи людини (ВПЛ) і гепатит

Точну причину, по якій у когось розвивається рак, не завжди можна визначити. Іноді вся справа в поєднанні факторів.

Якщо мутувала клітина почне ділитися (і з якоїсь причини уникне знищення захисними силами організму), всі її «спадкоємиці» також будуть нести мутувала ДНК.

Що можна зробити для зниження ризику розвитку раку?

Повністю ризики виключити не може ніхто, але ми можемо мінімізувати фактори, що підвищують шанси.

 1. Уникайте тютюну. Сюди відносяться сигари, сигарети, трубки і бездимні тютюнові вироби. Згідно з онкологічною статистикою в США, в кожному третьому випадку раку можна “звинуватити” куріння.
 2. Регулярно проходите обстеження. Деякі скринінги, такі як мазки Папаніколау і колоноскопія, можуть виявити аномальні клітини до того, як у них з’явиться шанс стати раковими. Інші обстеження (наприклад, мамографія), здатні виявити локалізовані ракові клітини до того, як ті почнуть поширюватися.
 3. Пийте алкоголь в помірних кількостях (а краще, взагалі від нього відмовтеся). Алкогольні напої містять етанол, який з часом збільшує ризик розвитку раку. Обмежте алкоголь однією порцією в день для жінок і двома — для чоловіків. Якщо у вашій родині є історія раку, варто подумати про повну відмову.
 4. Захищайте шкіру від сонця. Уникайте ультрафіолетових променів, закриваючи шкіру і використовуючи сонцезахисний крем з SPF не менше 30. Не забудьте-звичайний літній одяг забезпечує всього 3-5 SPF. Намагайтеся не виходити під «високе» сонце, не користуйтеся соляріями або ультрафіолетовими лампами.
 5. Дотримуйтеся здорової збалансованої дієти. Намагайтеся включати в свій раціон багато овочів, фруктів і цільних злаків. Обмежте ультра перероблені продукти, цукор, червоне і перероблене м’ясо.
 6. Регулярно робіть вправи. Низька фізична активність може підвищити ризик розвитку раку. Намагайтеся включити в свій розклад 150 хвилин помірної активності або 75 хвилин енергійних вправ в тиждень.
Читайте також:  Про які хвороби сигналізує сонливість після обіду

Найостанніші рекомендації онкологів, до речі, рекомендують подвоїти цей час – 300 хвилин помірної активність і 150 інтенсивного фізичного навантаження.

Ризики розвитку раку може знизити і вакцинація:

 1. Вакцина від ВПЛ-інфекції, що передається, в тому числі, статевим шляхом. Вона може викликати рак шийки матки, геніталій, а також голови і шиї. Вакцинуватись рекомендують як дівчаткам, так і хлопчикам у віці від 9 до 26 років.
 2. Існує також вакцина проти гепатиту В-вірусної інфекції, яка здатна збільшувати ризик розвитку раку печінки.