В останні десятиліття кількість ракових хворих сильно збільшилася і продовжує зростати – в перспективі онкологія може стати основною причиною смерті людей у всьому світі. З чим це пов’язано?

Рак – не нова хвороба. Люди хворіють на рак з самого початку свого існування, найбільш древня пухлина була виявлена у предка людини, що жила близько двох мільйонів років тому. Але все ж ясно, що давні люди рідко хворіли на рак, не часто зустрічалася ця хвороба навіть у середні віки. А тепер, за оцінками фахівців, ризик зіткнутися з раком протягом життя становить 50%.

Вчені закликають не панікувати – збільшення кількості випадків раку має пояснення. Перш за все, за останні кілька століть людей просто стало набагато більше. Свою лепту внесла і медицина – тепер люди довше живуть, а одна з основних причин раку-накопичені мутації. Крім того, рак стали частіше діагностувати – раніше хворі на рак люди нерідко вмирали від інших причин до того, як дізнавалися про свою хворобу.

Рак все ж більше характерний для людей після 45 років, пік захворюваності припадає на вік близько 60 років. Ще кілька століть тому до такого віку в принципі доживали небагато, тому і з раком люди зустрічалися рідше. Було чимало хвороб, які вбивали швидше раку.

Свою роль грають і інші умови – погана екологія, нестача фізичної активності, шкідливі звички, погане харчування. Так, число випадків раку легенів падає з 90-х років, оскільки більшість людей відмовляються від куріння.