Мускатний горіх — це спеція родом з Індонезії. Їй здавна приписували властивості, які благотворно впливають на організм. Крім того, мускатний горіх часто використовують в гастрономії, оскільки він підсилює смак самих різних страв. Найчастіше його додають в соуси, випічку або просто посипають зверху їжу, але є ті, хто любить заварювати чаї і готувати настої з цим корисним продуктом.

Чим же так корисна ця спеція? Перш за все тим, що в ній містяться вітаміни А, В і С, а також мінерали, такі як магній, фосфор, залізо і калій. Як бачите, цей продукт має високу поживну цінність. А ще він є просто джерелом корисних для здоров’я властивостей, про які ми розповімо вам нижче.

Захист печінки

Мускатний горіх має властивість боротися з гіперліпідемією, гіперглікемією, пошкодженням серцевої тканини, а також гепатотоксичністю. Хоча більшість досліджень проводились на гризунах, вже можна точно сказати, що він дійсно ефективно захищає печінку від пошкоджень.

Крім того, завдяки вмісту монотерпенів, він також захищає нас від серцевих захворювань. Ці сполуки мають антикоагулянтними властивостями, а тому є профілактикою таких проблем, як тромбоз.

Хоча ми поки не володіємо вичерпними доказами даного факту, схоже, що мускатний горіх є природним гепатопротектором.

Мускатний горіх допомагає полегшити симптоми подагри

Завдяки своїм болезаспокійливим і протизапальним властивостям він допомагає зменшити набряк суглобів і бореться з болем, викликаним хронічним запаленням. Знову ж дослідження, які доводять даний факт, проводилися тільки на гризунах. Залишилося лише підтвердити цей же ефект на людях.

У той же час протизапальні властивості мускатного горіха були добре вивчені і підтверджені випробуваннями на людях. Тому можна очікувати, що і його позитивний вплив при подагрі також буде незабаром доведено.

Його можна використовувати як скраб

Змішайте мускатний горіх з медом, щоб отримати ефективний засіб для лікування деяких проблем з шкірою. Наприклад, ви можете застосовувати його в якості натурального скрабу, який видаляє мертві клітини і надлишок шкірного сала.

З іншого боку, ви можете додавати цю спецію в маски для обличчя. Такі косметичні процедури відмінно допомагають в боротьбі з прищами. Антисептичні та регенеративні властивості мускатного горіха роблять його ідеальним продуктом для проблемної шкіри.

Мускатний горіх може бути токсичним у великих дозах

Зловживання цією спецією (від одного до трьох горіхів) може викликати неприємні побічні ефекти. Справа в тому, що в ньому містяться ефірні олії, які є похідними алкилбензола, терпенів та міристинової кислоти. Ці речовини можуть викликати нудоту, галюцинації, запалення і шок.

У деяких випадках мускатний горіх може викликати відчуття розслаблення, схоже на те, що відчувають при вживанні конопель. Однак найчастіше передозування тягне за собою зневоднення і біль у всьому тілі. Всі ці ефекти тривають більше 24 годин, а іноді навіть до 1,5 доби.

Не зовсім ясно, яке з активних речовин мускатного горіха володіє найбільшою токсичністю. Вважається, що міристицин при окисленні трансформується в більш водорозчинний метаболіт амфетамінового характеру.

У великих кількостях мускатний горіх може бути небезпечним для здоров’я. Тому при його використанні завжди стежте за дозуванням.

У яких формах можна його знайти?

Ви можете купити мускатний горіх цілком, в порошку або у формі ефірної олії. Останнє отримують шляхом перегонки мелених горіхів і використовується переважно у фармацевтичній та парфумерній промисловості.

Також він містить сполуки, що представляють інтерес для олеохімічної промисловості, і використовується в якості ароматизатора. Інша область застосування олії мускатного горіха — лікування ревматичного болю. Також вона зарекомендувала себе як екстрений засіб для зняття зубного болю.

З іншого боку, існує масло мускатного горіха. Воно являє собою полутверду речовину коричневого кольору і на 75% складається з триміристину, який може бути потім перетворений в міристинову кислоту. Ця жирна кислота використовується в якості замінника какао-масла або для промислової мастила.

Підсумок

Мускатний горіх — продукт, який широко використовується в гастрономії. Але крім свого органолептичного потенціалу він має певні властивості, які можуть бути корисні для здоров’я.

Хоча поки немає результатів випробувань на людях, які б в повній мірі продемонстрували його переваги, при помірному споживанні він може бути корисним при різних проблемах зі здоров’ям. Проте ця пряність не є “чудо-засобом” від усіх хвороб. А ще при передозуванні мускатний горіх викликає небажані побічні ефекти.

Тому рекомендуємо вам вживати його з обережністю, намагаючись не перевищувати рекомендовану добову норму. А якщо все ж ви відчуваєте, що переборщили, негайно зверніться до лікаря, щоб запобігти більш серйозним проблемам.

Наукові джерела:

  • Hepatoprotective effect of myristicin from nutmeg (Myristica fragrans) on lipopolysaccharide/d-galactosamine-induced liver injury., source
  • Zhang WK., Tao SS., Li TT., Li YS., Li XJ., Tang HB., Cong RH., Ma FL., Wan CJ., Nutmeg oil alleviates chronic inflammatory pain through inhibition of COX-2 expression and substance P reléase in vivo. Food Nutr Res, 2016.
  • Al-Malahmeh AJ., Alajlouni AM., Ning J., Wesseling S., Vervoort J., Rietiens IMCM., Determination and risk assessment of naturally ocurring genotoxic and carcinogenic alkenylbenzenes in nutmeg-based plant food supplements. J Appl Toxicol, 2017. 37
  • Morsy NF. A comparative study of nutmeg (Myristica fragrans Houtt.) oleoresins obtained by conventional and green extraction techniques. J Food Sci Technol. 2016;53(10):3770–3777. doi:10.1007/s13197-016-2363-0
  • Abourashed EA, El-Alfy AT. Chemical diversity and pharmacological significance of the secondary metabolites of nutmeg (Myristica fragrans Houtt.). Phytochem Rev. 2016;15(6):1035–1056. doi:10.1007/s11101-016-9469-x