Фолати – загальне позначення фолатів природного походження, які зустрічаються в продуктах харчування, і фолієвої кислоти, повністю окисленої форми вітаміну, яка використовується в харчових добавках і вітамінізованих продуктів. Цей вітамін важливий для росту клітин і обміну речовин.

Навіщо потрібно приймати фолієву кислоту

Добавки фолієвої кислоти зазвичай приймають жінки в період вагітності і жінки, які планують вагітність. Фолієва кислота знижує ризик вроджених вад головного і спинного мозку – вродженої спино-мозкової грижі і аненцефалії на 50-70%. Фолієва кислота також дозволяє знизити ризик токсикозу вагітних і передчасних пологів. Багато лікарів рекомендують жінкам дітородного віку приймати або мультивітамінні комплекси, або добавки фолієвої кислоти. Фолієва кислота забезпечує захист від вроджених вад, які можуть сформуватися ще до того, як жінка дізнається про свою вагітність.

Читайте також:  Як зміниться життя за 7 днів без цукру

Фолієва кислота застосовується для лікування дефектів, які можуть викликати певні види анемії та інші проблеми. Дефіцит фолатів найчастіше спостерігається у людей, що мають проблеми з травленням, захворювання нирок або печінки, або у тих, хто зловживає алкоголем. Фолієва кислота також застосовується для зниження токсичності метотрексату у пацієнтів, які страждають на псоріаз або ревматоїдним артритом.

В яких кількостях слід вживати фолієву кислоту?

Вітаміни

Рекомендована норма споживання включає в себе фолати, які ви отримуєте з їжею і з харчовими добавками.

КатегоріяФолати (фолієва кислота)

Рекомендована норма вживання

0-6 місяців65 мкг/день
7-12 місяців80 мкг/день
1-3 року150 мкг/день
4-8 року200 мкг/день
9-13 років300 мкг/день
14 років і старше400 мкг/день
Вагітні жінки600 мкг/день
Жінки, які годують груддю500 мкг/день
Читайте також:  5 простих способів захиститися від раку

Максимальне переносиме споживання добавок – найбільша кількість, яку більшість людей можуть приймати без шкоди для здоров’я. Більш високі дози можуть прийматися для лікування дефіциту фолатів. Однак без консультації з лікарем не слід приймати великі дози.

Категорія

(діти і дорослі)

Фолати (фолієва кислота)

Максимально переносиме споживання

1-3 року300 мкг/день
4-8 років400 мкг/день
9-13 років600 мкг/день
14-18 років800 мкг/день
19 років і старше1000 мкг/день
Чи можна отримати фолати природним шляхом продуктів?

Броколі

Фолати містяться в таких продуктах:

  • зеленолисті овочі, наприклад, шпинат, броколі, салат,
  • боби, горох, сочевиця,
  • фрукти, наприклад, лимони, банани, дині,
  • вітамінізовані продукти, наприклад, деякі сорти хліба, соки, пластівці для сніданку.
Читайте також:  Вчені розвіяли міфи про шкоду кип'яченої води
Які ризики прийому фолієвої кислоти?

банани

  • Побічна дія. В цілому фолієва кислота вважається безпечною. Побічні дії спостерігаються рідко. Високі дози фолієвої кислоти можуть викликати нудоту, здуття, газоутворення і безсоння.
  • Взаємодія з іншими ліками. Фолієва кислота у великих дозах може блокувати ефект деяких ліків від епілепсії. Якщо ви приймаєте які-небудь звичайні препарати, поцікавтеся, як вони вплинуть на прийом фолієвої кислоти. Багато ліків, наприклад, препарати, що приймаються при діабеті, снодійні засоби і деякі антибіотики, сприяють зниженню кількості засвоюваної фолієвої кислоти.
  • Ризики. При введенні добавок фолієвої кислоти в раціон іноді маскуються симптоми серйозного і небезпечного дефіциту вітаміну B12.