Втома часто пояснюється рутинними переробками та недоліком сну, але її причинами можуть бути серйозніші стани – часом такі, про які ніколи не подумаєш, якщо сам не лікар.

Якщо ви відчуваєте себе останнім часом виснаженим, можливо, настав час звернутися до фахівця і обговорити проблему. Втома не слід вважати рядовим нездужанням. Ось кілька причин цього стану, які ви могли не знати.

Алергія. Існують класичні симптоми сезонної алергії, такі як чхання та сльозотеча. Але також є менш відомі симптоми, які включають занепад сил і втому. Це відбувається через те, що організму доводиться старанніше працювати, щоб відобразити алерген – така робота забирає додаткову енергію. До речі, проблеми зі втомою можуть викликати не лише алергени, а й ліки від алергії.

Любов до солодкого. Коли ви їсте солодке або вживаєте продукти, багаті на рафіновані вуглеводи (наприклад, білий хліб, макарони, випічку), це викликає різкий стрибок рівня цукру в крові і з ним – приплив енергії. Однак у відповідь організм підвищує вироблення гормону інсуліну, який допомагає клітинам тіла використовувати цей цукор. В результаті рівень глюкози через деякий час різко падає, а ви відчуваєте занепад сил. Коли ви збираєтеся з’їсти солодку або багату на вуглеводи їжу, збалансуйте її білком або якимось корисним жиром.

Проблеми із щитовидною залозою. Заліза виробляє гормони, що регулюють використання енергії організмом. Коли вони не виробляються в достатній кількості, це викликає гіпотиреоз, який порушує чи уповільнює багато функцій тіла. Почуття втоми може бути наслідком уповільнення метаболічних процесів.

Анемія. У її випадку знижується рівень гемоглобіну – багатого на залізо білка, який допомагає еритроцитам переносити кисень з легенів до інших частин тіла. В результаті організм не отримує достатньо крові, багатої киснем – це сприяє сонливості, втраті енергії, часом дуже сильної втоми, що не проходить після сну чи відпочинку.

Проблеми із глютеном. Глютен – це білок, що міститься у пшениці, ячмені, житі. У деяких людей глютена пошкоджує тонку кишку і викликає проблеми з травленням, які заважають нормально засвоювати поживні речовини з їжі – це, своєю чергою, викликає постійну втому. При такому порушенні продукти з глютеном виключаються з раціону

Розсіяний склероз (РС). Розсіяний склероз – це аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує головний та спинний мозок, ушкоджуючи мієлінове покриття нервових волокон. Втома – поширений симптом цього захворювання, з нею стикаються близько 80 відсотків пацієнтів.

Рак. Онкологічні захворювання мають властивість впливати на метаболічні шляхи і знижувати рівень мітохондріальної енергії організму. Якщо ви довгий час не можете позбутися відчуття втоми, запишіться на прийом до лікаря.

Кофеїн. Будучи природним стимулятором, кофеїн сприяє прискоренню багатьох процесів в організмі, але в цьому випадку тіло також швидше починає відчувати виснаження. Якщо в раціоні багато кофеїну (він міститься не тільки в каві), але мало поживних речовин (вітамінів, мінералів, білка, корисних жирів), напади втоми будуть гарантовані.