Кілька років тому в США популяризували стратегію очищення організму, омолодження, зниження ваги в домашніх умовах. Вона отримала дзвінку назву «детокс» (або детоксикація). Спочатку здавалося, що ось він, чудовий шанс для оздоровлення організму, тим більше, що до детоксу вдавалися такі зірки, як Бейонсе і Демі Мур, а вже вони-то знають толк у красі і здоровому способі життя. На жаль, детокс – більше маркетингова стратегія, чим корисний метод оздоровлення.

Так, існує медичний термін «детокс», детоксикація організму. У медицині він означає лікування людини, в організмі якої дуже багато наркотичних речовин, алкоголю, отрут, в тому числі важких металів.

Детоксикацію проводять у лікарнях, коли є реальна небезпека для життя людини, але ніяк не в домашніх умовах. Лікарі виводять з організму людини шкідливі речовини – токсини.

Рекламовані детокс-програми для очищення організму пропонують спеціальні «цілющі» таблетки, добавки, коктейлі, соки холодного віджиму, смузі, мигдальне молоко, десерти без цукру та ін. Як правило, ці продукти коштують дорого, але споживачі, тим не менш, їх купують. У тому числі і тому, що вони рекламуються за допомогою медичного терміну «детоксикація».

Що таке «токсини», що буває, коли вони потрапляють в організм людини і що з ними взагалі треба робити?

очищення організму

Твердження перше: організм людини акумулює токсини

Чому людина вважає, що їй необхідна детоксикація? Можливо, це відгомони давніх часів, коли наші предки постійно вдавалися до різних ритуалів очищення. Здається, ідея того, що ми отруюємо себе, що потрібно спокутувати свої гріхи, є суттю людської натури. Ці мотиви лежать в основі всіх світових релігій, в тому числі, звичайно, і християнства.

З часом людство накопичувало знання, і з’явилася теорія аутоінтоксикації про те, що організм людини може сам себе труїти продуктами власного обміну речовин, отруйними залишками розкладання білків. Вважалося, що якщо очистити кишечник, то це допоможе вилікувати будь-яку хворобу.

До початку XX століття, коли людина стала краще розбиратися в анатомії, фізіології, медицини, лікарі відмовилися від теорії «аутоінтоксикації». Однак до неї як і раніше вдавалися представники нетрадиційної медицини.

Головна ознака детоксу – замовчування конкретних «токсин», які будуть видалятися при «очищенні організму». Прихильники детокс запевняють, що в прямій кишці людини накопичується багато шкідливих шлаків, в яких розмножуються паразити та грибкові інфекції. Але чи так це насправді? Чи накопичуються відходи життєдіяльності людини в товстій кишці або в кишечнику немає шлаків?

Читайте також:  Чим холод може бути корисним для здоров'я

Токсини

Твердження друге: хвороби виникають через токсини

Маркетологи детоксу, описуючи симптоми хвороб, пов’язаних з токсинами, часто говорять про загальні симптоми, які людина відчуває при деяких захворюваннях: головного болю, втоми, безсоння. Згадується і про симптоми дуже серйозних захворювань, наприклад, раку.

Але ніколи в маркетингових матеріалах засобів детоксикації не йдеться про те, які конкретно токсини викликають симптоми і якої саме хвороби. Різниця між стратегією детоксикації і наукою очевидна. Наука завжди намагається з’ясувати, як конкретна речовина впливає на організм, які симптоми вона може викликати. Але стратегія детокс, стверджуючи про «різноманіття токсинів», ніколи не каже, який конкретно токсин викликає ті чи інші симптоми певної хвороби.

Людина з раннього дитинства піддається впливу великої кількості природних і штучних хімічних речовин. Але це не означає, що ці хімічні речовини обов’язково завдають нам шкоди. Важливо, в якій кількості вони потрапляють в організм. До речі, у великій кількості шкідлива навіть вода.

У процесі еволюції організм людини розвинув потужну захисну систему від шкідливих природних хімічних речовин. Величезну роль в цій захисній системі відіграють печінка, нирки, лімфатична система, шлунково-кишкова система.

Прихильники стратегії детоксикації стверджують, що в нирках і печінці накопичуються токсини, і тому їх потрібно періодично «очищати». Але насправді ці органи так не працюють.
Печінка не зберігає токсини, так як вона постійно самоочищається. Вона їх перетворює на речовини, які потім усуваються в жовчі і нирках.

Як працює ваша печінка: ВІДЕО

У свою чергу нирки виводять відходи життєдіяльності, а якщо вона погано працює, то шкідливі речовини потрапляють у кров. Тобто і в нирках, не накопичуються токсини.

Коли хтось говорить, що будь-який орган організму людини потребує в «очищенні», це означає, що він абсолютно не знайомий з фізіологією, метаболізмом та токсикологією.

Читайте також:  Дієтолог розповіла, які продукти не варто використати як закуску алкоголю

Як працюють ваші нирки: ВІДЕО

Твердження третє: детокс видаляє токсини

На даний момент немає переконливих доказів, що капсули, добавки та інші засоби детокс-програм взагалі корисні для організму. Також немає доказів, що кавові клізми, «надзвичайно ефективний метод оздоровлення і очищення», допомагають детоксикації організму і покращують роботу печінки.

Останнім часом для детоксикації стали часто використовувати вітамінні ін’єкції. Але й вони теж не приносять відчутної користі і не чинять позитивний вплив на роботу нирок і печінки.

Не виявлена користь і від хелатних ін’єкцій. У лікарнях лікарі при отруєннях у деяких випадках використовують хелати (металоорганічні комплекси, що представляють собою з’єднання амінокислот з іонами мінералів). Однак, в детокс-програми від хелатних ін’єкцій немає ніякої користі, так як цей метод не ґрунтується на наукових принципах.

Чи може детоксикація завдати шкоди?

Якщо детоксикація не приносить ніякої реальної користі, то постає питання про те, чи може вона зашкодити людині?

Коли для очищення організму рекомендують дотримуватися певного раціону харчування, то в цьому, судячи з усього, немає нічого поганого. Їсти більше овочів, не захоплюватися обробленими продуктами – це розумні поради для будь-якої людини, яка хоче мати здорове харчування.

Гомеопатичний детокс, не має активних інгредієнтів, теж, мабуть, нешкідливий. По суті, гомеопатія ґрунтується на ефекті плацебо.

Однак, деякі «складні» методи очищення організму можуть завдати шкоди. Так, нашкодити можуть кавові клізми (зареєстровані випадки потрапляння бактерій в кров і наскрізного пошкодження стінок товстого кишечника), і тому їх слід уникати.

Вітамінні ін’єкції в принципі нешкідливі, але головне, щоб дотримувалася стерильність. Часто прихильники натуропатичної медицини не піклуються про стерильність. Тому, перш ніж вдатися до вітамінних ін’єкцій, задумайтеся про те, чи потрібні вони вам, адже користі від них практично ніякої не буде.

детокс

Про набори детоксикації. Вони зазвичай мають два види інгредієнтів
  1. Рослина розторопша (Silibum marianum). Ця рослина є самим популярним продуктом для поліпшення роботи печінки. Однак, немає наукових доказів, що розторопша очищає печінку. Розторопшу вчені вивчали, щоб оцінити її здатність лікувати людей з гепатитом В і С і з алкогольною хворобою печінки, але вона не приносила якоїсь реальної користі. Немає доказів, що ця рослина очистить ваш організм від токсинів.
  2. Послаблюючі (магнію гідроксид, трава сени, крушини американська, ревінь та ін.). Ці інгредієнти в наборах детоксикації надають ефект, який можна відчути. Але якщо до рослин, що володіють проносним ефектом, ставитися без обережності, то це призведе до зневоднення і електролітного дисбалансу.
Читайте також:  Знайдено рослину, яка може значно знизити рівень цукру в крові після їжі

Лікарі не рекомендують більшості дорослих регулярно вдаватися до проносних на основі трави сени і крушини, так як це може викликати звикання і знизити кількість електролітів (натрій, калій). Ці з’єднання використовуються зазвичай перед будь-якої медичної процедури, коли потрібно очистити кишечник або у випадках сильного запору. Якщо регулярно використовувати такі проносні, то товста кишка до них звикає, і коли ви відмовитеся від них, почнуться запори.

Після закінчення детоксикації можуть тривати побічні ефекти – нудота та діарея. Прихильники «детокс» називають ці побічні ефекти «очисною реакцією», і запевняють, що ці «токсини виходять з тіла». Насправді наукове пояснення нудоти і діареї полягає в тому, що це реакція організму на очищення, при якому практично зупинився процес травлення і була нанесена сильна шкода мікрофлорі кишечника. Після детоксикації може пройти багато часу, перш ніж організм повернеться до свого нормального стану.

Після детоксикації, особливо якщо в неї входили рослини, що викликають проносний ефект, часто буває значна втрата ваги. Але це не за рахунок спалювання жирів, а через зневоднення і втрати м’язової маси. Поступово організм знову набере звичну вагу.

Висновок

Ідеї альтернативної медицини про детоксикацію та очищення не мають жодної підстави. Немає наукових доказів, що лікування за допомогою методу «детокс» допомагає організму людини виводити шкідливі речовини. Навпаки, є наукові свідчення, що детоксикація може завдати шкоди.

Від шкідливих наслідків, викликаних поганим харчуванням, недоліком фізичної активності, курінням, недостатнім сном, вживанням алкоголю або наркотиків, не можна позбутися, просто «очистивши» організм. Нирки і печінка людини не потребують детоксикації. Тому якщо вам пропонують «очистити» організм, краще проігнорувати таку пропозицію.

Джерело: Likar.info

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News