Щоб запобігти появі цього захворювання або успішно боротися, якщо воно все-таки настало, важливо знати про нього правду.

Діабет — серйозне захворювання, яке впливає не тільки на якість життя, але і на її тривалість. Ризик розвитку діабету другого типу залежить не тільки від генетичних причин, але і від способу життя. На жаль, багато поширених уявлень про фактори ризику, симптоми, а також особливості харчування та активності при діабеті не мають ніякого відношення до істини і можуть серйозно зашкодити нашому здоров’ю. Ось найбільш небезпечні міфи про діабет, з якими потрібно якомога швидше розлучитися.

Міф 1: Вживання цукру викликає діабет

Насправді: Саме по собі вживання цукру не призводить до розвитку діабету, прямої залежності немає. Але лікарі все одно рекомендують контролювати кількість цукру, яку ми з’їдаємо щодня, тому що занадто великі його дози можуть збільшувати ризик розвитку діабету. Так, вживання цукру може призвести до ожиріння, яке в свою чергу підвищує ризик розвитку діабету. Втім, як показало дослідження 2015 року, навіть після схуднення підвищене вживання цукру і особливо солодких напоїв істотно підвищують ризик діабету.

Міф 2: худі люди не можуть захворіти на діабет 2 типу

Насправді: Як мінімум, 15% всіх пацієнтів з діабетом 2 типу мають здоровий вагу, повідомляється в статті, опублікованій в Harvard Health Publications. Більш того, дослідження, проведене в 2012 році в JAMA, показало, що люди з діабетом 2 типу з нормальною вагою мають подвійний ризик померти від хвороб серця та інших причин, ніж люди з діабетом з надмірною вагою. Тому якою б не була ваша вага, якщо вам 45 років і більше, важливо перевіряти рівень цукру в крові регулярно. А якщо у вас є додаткові фактори ризику: сидячий спосіб життя, сімейна історія діабету або особиста історія гестаційного діабету, хвороба серця, високий кров’яний тиск і/або високий рівень холестерину — за рівнем глюкози варто стежити незалежно від того, скільки вам років.

Міф 3: Фізичні вправи небезпечні для людей з діабетом

Насправді: Все рівно навпаки. На сьогоднішній день вчені і лікарі одностайні: регулярні фізичні навантаження допомагають знизити рівень цукру в крові і навіть поліпшити стан толерантності клітин до інсуліну. Але перш ніж починати займатися спортом, важливо проконсультуватися зі своїм лікарем і підібрати оптимальний вид фізичного навантаження.

Міф 4: діабет починається безсимптомно, тільки лікар може його виявити

Насправді: У діабету є ряд ранніх симптомів, але проблема в тому, що всі вони недостатньо яскраві і їх легко проігнорувати. За статистикою, кожен четвертий пацієнт з діабетом не знає про своє захворювання до того, як лікар ставить діагноз, але є ряд ознак, на які варто звернути увагу, щоб виявити хворобу на ранній стадії.

Міф 5: Якщо у вас діабет, вам не можна мати дітей

Насправді: Діабет дійсно підвищує ризик серйозних ускладнень, наприклад, передчасних пологів, але якщо вагітність протікає під постійним контролем лікаря, якщо майбутня мама ретельно дотримується всі рекомендації, є висока ймовірність нормального перебігу вагітності.

Міф 6: Пацієнтам з діабетом потрібно повністю відмовитися від солодкого

Насправді: Зрозуміло, варто знизити споживання солодкого і відмовитися від щоденних десертів, але при діабеті обох типів, і першого, і другого, не варто повністю виключати солодке. Але важливо контролювати рівень глюкози і дотримуватися дієти з високим вмістом овочів, клітковини і нежирного білка.

Міф 7: Діабет робить нас більш сприйнятливим в ГРВІ

Насправді: Діабет втричі підвищує сприйнятливість до вірусу грипу, тому якщо у вас діагностовано це захворювання, вам варто щорічно робити щеплення від грипу. Але ось що стосується застуди, то, як не дивно, пацієнти з діабетом менш сприйнятливі до неї.