Стрес негативно впливає всі системи організму. Травна — не виняток. Дієтолог Катерина Ященко розповіла докладно, наскільки згубний вплив на організм має стрес.

«Травна система є однією з найбільш уразливих щодо впливу стресу. Гормон стресу кортизол має вкрай несприятливі ефекти на роботу всього ШКТ», — каже експерт.

Коли організм відчуває небезпеку, кров прямує насамперед до мозку, щоб допомогти йому прийняти правильне рішення у складній ситуації. У цей час органи ШКТ відчувають нестачу кровотоку, це призводить до порушення процесів травлення, погіршення всмоктування вітамінів та інших нутрієнтів.

Якщо такі стресові ситуації трапляються регулярно і тривалий час, шлунково-кишковий тракт відчуває постійну нестачу крові, запускаються незворотні процеси, що ведуть до патологій.

У стресі організм уповільнює вироблення слини та інших ферментів, без яких про повноцінне травлення і мови не може бути. У шлунку з’являється постійне почуття тяжкості, може порушуватися випорожнення (частіше це запори).

Стрес і нервова напруга неминуче призводить до спазмування жовчного та його сфінктерів, порушується відтік жовчі.

Також при хронічному стресі нерідко спостерігається уповільнення чи навпаки прискорення моторики та перистальтики. Тут реакція у кожного проявляється індивідуально, в одних може бути діарея, а в інших запор.

Через стрибки глюкози в крові під дією кортизолу з’являється високий ризик розвитку інсулінорезистентності.

Щоб нормалізувати травлення та відновити нормальні функції кишечника, необхідно заповнити дефіцит ферментів, привести в норму кислотність шлунка, усунути спазми, нормалізувати мікрофлору кишечника, у цьому допоможуть пребіотики та пробіотики.