Некрасиві зміни кровоносних судин на ногах викликають проблеми у багатьох людей. Здається, що це виключно генетична схильність, але є заходи, які можуть запобігти варикозне розширення вен і утворення судинних зірочок. Їх неможливо уникнути повністю, але можна відстрочити їх виникнення і зменшити їх масштаби.

Видання Focus пише, що в більшості випадків варикозне розширення вен викликані вродженою слабкістю сполучної тканини. Це означає, що стінки вен буквально зношуються з плином життя. Особливо страждають ноги, тому що тут кров повинна перекачуватися до серця, борючись з силою тяжіння.

Якщо стінки вени стають занадто еластичними, в деяких місцях накопичується кров і розвивається варикозне розширення вен або судинні зірочки. Профілактика важлива ще й тому, що варикозне розширення вен може привести до ускладнень на пізніх стадіях: від болю до опухлих ніг і небезпечних згустків крові або виразок.

Групи ризику

Запобігання варикозного розширення вен і судинних зірочок особливо важливо, якщо людина відноситься до однієї з груп ризику. Найчастіше варикозне розширення вен передається у спадок. Жінки страждають їм частіше, ніж чоловіки. Тенденція до розвитку варикозного розширення вен і судинних зірочок збільшується під час вагітності. Тому що тоді гормон прогестерон розслабляє м’язи і сполучну тканину для підготовки до пологів, що також впливає на здоров’я вен.

У людей, які працюють в основному стоячи або сидячи, збільшується ризик скупчення крові в венах ніг. У групі ризику і ті, хто страждає надмірною вагою. Велика маса тіла чинить сильний тиск на кровоносні судини. Це можна запобігти, стежачи за своєю вагою. Крім того, сполучна тканина з віком стає більш пухкої. Тому літні люди частіше страждають слабкістю вен, ніж молоді.

Профілактика

Щоб запобігти варикозне розширення вен і утворення судинних зірочок важливо, перш за все одне: багато рухатися. Найкраще, якщо заняття спортом будуть здійснюватися регулярно, це зміцнить сполучну тканину. Варто вибрати біг підтюпцем або ходьбу, а також інші види спорту з інтенсивними рухами ногами, наприклад бадмінтон.

По можливості варто уникати тривалого перебування в положенні сидячи або стоячи. В офісі, буде корисно регулярно робити кілька кроків. Краще використовувати сходи замість ліфтів і ескалаторів. Підйоми по сходах також можуть допомогти запобігти варикозне розширення вен.

Вправа

Якщо по роботі доводиться багато стояти або сидіти, кілька простих гімнастичних вправ можуть захистити ваші вени:

  • сидячи: підніміть ноги і обертайте обома стопами по черзі всередину і назовні. Або підніміть ноги і кілька разів підтягніть їх до себе, перш ніж знову їх випрямити;
  • стоячи: кілька разів встаньте навшпиньки, а потім опустіться на всю ступню, і так кілька разів;
  • після довгого сидіння або стояння потрібно підняти ноги.

Ці вправи також підходять в якості профілактики тромбозу під час тривалих поїздок. Їх можна робити в автобусі або літаку.

Взуття

Туфлі на високих підборах при схильності до варикозу варто носити тільки в особливих випадках, на кожен день треба вибирати взуття на плоскій підошві. Корисно ходити босоніж по м’яких поверхнях, ідеально – по піску біля моря.

Важливо пам’ятати, що самим можна лише частково запобігти варикозне розширення вен, але повністю позбутися від нього неможливо. Тому треба звернутися до фахівця по венах при першій появі варикозного розширення вен для лікування.