Різкий біль в животі часом змушує нас згорнутися калачиком з підібганими ногами і завмерти на боці, сподіваючись, що больовий спазм ось-ось впаде. Причиною такого стану найчастіше стає запалений шлунок або проблеми з підшлунковою залозою. Існує також імовірність, що біль викликали захворювання обох органів одночасно.

Гастрит і панкреатит – що спільного?

Шлунково-кишкова система людини не тільки вкрай складна, але і дуже взаємопов’язана, так що неприємності з одним з її органів обов’язково впливають на стан інших. Шлунок і розташована практично за ним підшлункова залоза особливо чутливі до порушень в роботі один одного. Так, наприклад, запалення підшлункової залози (панкреатит) може погано вплинути на вироблення соляної кислоти в шлунку. А проблеми з переварюванням їжі в шлунку і запалення його слизової оболонки (гастрит) здатні спровокувати збій у функціонуванні підшлункової залози. Першим кроком до ліквідації таких запалень і нормалізації функцій шлунка та підшлункової залози стає щадний режим харчування. Чим менше органи стануть піддаватися новим подразненням, тим швидше відновляться їх функції, особливо якщо шлунок і підшлункова залоза запаленні одночасно.

Чому харчування повинно бути особливим?

Запальні явища, що відбуваються у шлунку та підшлунковій залозі, небезпечні тим, що виснажують слизові оболонки і в результаті можуть призвести до виразок. Тому дієта у разі шлункового запалення або панкреатиту, а тим більше під час одночасного порушення роботи обох органів, повинна обмежити надходження кислотовмісних продуктів і при цьому створити умови для загоєння і відновлення запалених ділянок.

Складаючи меню при загостренні гастриту та панкреатиту, потрібно враховувати, що подразнюючий вплив мають гарячі і холодні страви, а також страви, присмачені спеціями і викликаючі бродіння. Їжа повинна якомога швидше розщеплюватися і залишати шлунок. Таким чином, жирна риба, смажене м’ясо або бобові, потребують для перетравлення не менше 5 годин, не радять вживати при панкреатиті та шлунковому запаленні.

Крім того, слід знати, що деякі продукти, наприклад, міцні бульйони, кава і чорний хліб, змушують шлунок посилено працювати над виробництвом соку для їх перетравлення. Вівсяний відвар, навпаки, обволікає стінки шлунка, оберігаючи слизові оболонки. Яєчні білки нейтралізують кислоту в шлунку, яка виробляється, а вершкове масло знижує інтенсивність виділення шлункового соку.

Включаємо в меню

Швидко і легко засвоюються, не створюючи при цьому додаткового навантаження на запалені органи травлення: киселі, компоти з некислих ягід і фруктів, нежирний бульйон з курки або яловичини, протерті круп’яні супи на овочевому бульйоні, супи-пюре з морквою і цвітною капустою, тушкована риба нежирних сортів, парові биточки і фрикадельки, картопляне пюре, протерті каші, варені або тушковані овочі (за винятком капусти), запечені некислі фрукти.

Корисні при гастриті і запаленнях підшлункової залози молочні продукти, особливо страви з нежирного сиру. Можна побалувати себе шматочками вареного гарбуза або з кабачків.

Виключаємо з раціону

Запальні процеси, що охопили підшлункову залозу і шлунок, вимагають безумовної відмови від алкогольних напоїв, будь-яких жирних продуктів, консервованих, солених, мочених і маринованих смакот з бабусиного льоху, смаженого м’яса і елітної рибки жирних сортів, копчених делікатесів. До повного одужання варто відмовитися від шоколаду, кави, кислих фруктових соків і просто кислих ягід і плодів, чорного хліба, свіжої дріжджової випічки, морозива.

Як правильно організувати харчування?

Якщо загострився панкреатит і турбує гастрит, потрібно збудувати собі режим дрібного і дуже рівномірного живлення. Слід сідати за стіл не менше п’яти або навіть шести разів за день, дотримуючись рівномірних інтервалів між трапезами. Рекомендується не кваплячись, жувати їжу потрібно дуже ретельно.

Щадна дієта і строгий режим харчування дадуть можливість організму поступово відновити слизові шлунка і підшлункової залози, які були пошкоджені запаленням. Але якщо дієти не дотримувати, органи будуть травмуватися повторно і порушення в їх роботі можуть перейти в дуже серйозні хронічні хвороби, впоратися з якими буде не так просто.