Щоб контролювати свою вагу, необов’язково рахувати калорії. Не вірите? Тоді швидше читайте наш новий матеріал: ми зібрали в ньому цілих п’ять причин, чому можна обійтися без підрахунку калорій.

1. Ви не знаєте, скільки калорій потрібно вашому організму

Щоб дізнатися, скільки калорій приблизно конкретно потрібно вашому організму, потрібно визначити свій основний обмін — це мінімальна кількість енергії, необхідну для підтримки працездатності організму.

— Точне визначення основного обміну можна зробити тільки в спеціальних лабораторіях наукових інститутів, де результати досліджень підтверджуються на серйозній і громіздкій високотехнологічній апаратурі. До основного значення треба додати калорії, які ви витрачаєте на середню денну активність: поїздка в метро, пробіжка за автобусом, похід в магазин, прогулянка з собакою. До цього додається кількість калорій, яке ви витрачаєте цілеспрямовано на заняттях спортом, пробіжці, фітнесі, танцях, — воно буде приблизним і залежить від тривалості заняття, інтенсивності навантаження, стану вашої м’язової маси та загальної тренованості. Без цих розрахунків ви не зможете зрозуміти, скільки калорій вам необхідно споживати. І навіть визначивши свою середньодобову умовну норму, ви можете помилитися: ваш організм унікальний, а індивідуальні процеси не можна загнати в одну формулу.

2. Ви не знаєте, скільки насправді калорій ваш організм отримує з їжі

Сік

Основна пастка підрахунку криється в тому, що далеко не всі калорії використовуються організмом. На їх трансформацію в енергію впливають тисячі мікропроцесів, наприклад бактерії в кишечнику: від їх кількості та активності залежить, скільки калорій ви отримаєте з кожного продукту, який надійде в ваш шлунково-кишковий тракт.

Ваш організм засвоїть більше калорій з приготованого м’яса, ніж з сирого, і більше калорій з арахісової пасти, ніж з цільного арахісу. Цей процес є індивідуальним для кожного організму і для різних продуктів, способи їх приготування, методів вирощування і підживлення на етапах зростання — це відноситься і до тваринної їжі, і до рослинної.

3. Калорійність, вказана на упаковці, не завжди точна

В магазині

Навіть якщо ви зрозумієте, скільки калорій вам необхідно і як саме ви отримуєте їх з їжі, ви все одно не зможете дізнатися абсолютно точні цифри калорійності кожного продукту. Американське управління з контролю якості продуктів допускає розбіжність значень калорійності в 20% з реальними. Це означає, що снек, на якому зазначено 250 калорій, насправді може містити як 200, так і 300 калорій.

— Калорійність кожного натурального продукту дуже приблизна і усереднена. Навіть калорійність двох морквин, які росли на одній грядці, може злегка відрізнятися, так як одна з них зростала в тіні, а інша на сонечку і накопичила набагато більше цукрів. Я вже не кажу про сортові відмінності овочів, фруктів, злаків.

4. Ви починаєте ігнорувати почуття голоду

Голод

Якщо відійти від цифр, то помилка чіткого дотримання плану калорійності ще й у тому, що ви ігноруєте сигнали свого організму. Почуття голоду дано нам природою не просто так: завдяки йому ми дізнаємося, коли рівень енергії підходить до кінця. Тільки завдяки почуттю голоду ми виживаємо. Розумієте, наскільки це важливо? Дотримання розрахунками часто призводить до того, що ви терпите жахливий голод тільки через те, що вже з’їли денну норму. Довіряйте своєму організму і ніколи не ігноруйте різкі напади голоду — саме в такі моменти ви найбільше потребуєте в їжі.

5. Ви думаєте, що можете «відпрацювати калорії» у спортзалі

Тренування

Ми думаємо, що 300-400 калорій з тістечка або коктейлю ми зможемо потім спалити в залі. Але організм не вміє спалювати калорії просто так, заради «відпрацювання» з’їденого — кожна витрачається згідно з суворим внутрішнім розпорядком, і зайві півгодини на доріжці майже напевно не спалять саме те, вчорашнє тістечко або булочку. До того ж часто тренування робить нас ще голоднішими. Велика частина калорій йде на внутрішнє будівництво клітин і тканин, на захист від невидимих агресорів, а також на рутинну працездатність внутрішніх органів.

Що робити замість підрахунку калорій

Слідкуйте за режимом харчування, кількістю їжі, яку з’їдаєте в кожний прийом їжі, вибирайте цілісні свіжі продукти без зайвої хімії: овочі, фрукти, крупи, молочку з маленьким терміном придатності без цукру, м’ясо і рибу в необробленому вигляді.