Словосполучення «гіалуронова кислота» не чув, напевно, тільки мертвий. За останні роки ця молекула просто захопила світ: «гіалуронку» (як її ласкаво називають шанувальники) мажуть, колють, ковтають в таблетках і п’ють коктейлі – і все заради молодості та краси. Що ж це за чарівний засіб і чи правда, що ми, нарешті, знайшли молодильне яблучко? Давайте розбиратися.

Що це таке?

Гіалуронова кислота (ГК) – це кислота не в тому значенні, в якому ми зазвичай розуміємо це слово: вона не здатна щось розчинити або відлущити шкіру (як, наприклад, гліколева або молочна). Це речовина, природним чином виробляється нашим організмом в безлічі тканин, але найбільше в суглобах.

У спрощеному розумінні гіалуронова кислота – це цукор, але з великою молекулярною масою, завдяки якій одна молекула ГК може притягнути і зв’язати тисячу молекул води. У нашому тілі гіалуронова кислота виконує вкрай важливе завдання: зберегти воду в тканинах. А зволожена шкіра одно пружна шкіра. Ось і всі чари.

Чому її використовують в косметології?

Крем

З віком в організмі виробляється все менше і менше гіалуронової кислоти: в період з 25-ти до 50-ти років її стає вдвічі менше. Ультрафіолет також знижує вироблення «гиалуронки». Відповідно, вода йде з шкіри, через що вона стає в’ялою і зморшкуватою. Власну ГК організм виробляти в колишніх кількостях не змусити, але зате можна ввести нову, штучну порцію.

Як видобувають гіалуронову кислоту?

У минулому столітті ГК отримували з риби або (страшно уявити) з півнячих гребенів. На щастя, цей варварський спосіб залишився в минулому, оскільки знайшовся простий спосіб синтезувати гіалуронову кислоту в лабораторіях. У штучному препараті немає бактерій, за складом він повністю ідентичний «рідний» кислоті, тому у нього фактично немає протипоказань.

Як працює крем з гіалуроновою кислотою?

Насправді, це дуже спірний момент – працюють вони взагалі. Вчені і косметологи розділилися на два табори: одні кажуть, що розмір молекули ГК не дозволяє їй проникати в шкіру – і це дійсно так. Діаметр молекули гіалуронової кислоти становить близько 3000 нм, в той час як відстань між клітинами шкіри – не більше 50 нм. Однак інші відповідають, що це зовсім і не потрібно: знаходячись на поверхні шкіри, гіалуронова кислота вже, як губка, притягує воду і тим самим зволожує шкіру.

Шкіра

Ще один предмет для суперечки – низькомолекулярна ГК. Її творці запевняють, що розмір такої молекули значно зменшено (до 5 нм), що дозволяє речовини проникати в шкіру і зволожувати її на глибокому рівні. На думку інших вчених, це абсурд, оскільки молекули з малою молекулярною масою автоматично втрачають здатність утримувати на своїй поверхні велику кількість води.

Точка в цих суперечках поки не поставлено, тому питання, чи працюють креми і сироватки з гіалуронової кислотою, залишається відкритим.

Як працюють ін’єкції?

Укол

З допомогою голки лікар-косметолог вводить препарат на основі гіалуронової кислоти в проблемну зону (наприклад, носогубную складку), і молекули ГК починають притягувати вологу з поверхні шкіри в глибинні шари. Накопичуючись навколо препарату, вода буквально виштовхує зморшки зсередини. І обличчя знову стає гладким і пружним.

Головний недолік ін’єкцій – це недовговічний ефект: процедуру потрібно повторювати кожні 6-12 місяців. А ось вартість препаратів і роботи косметолога досить високі.

Як працюють таблетки?

Таблетка

Швидше за все, абсолютно ніяк. Гіалуронова кислота – це простий полісахарид, який, потрапляючи в ротову порожнину і шлунок, розщеплюється на звичайні цукри, тому він ніяк не може потрапити в шкіру і надати всі ті чарівні ефекти, які обіцяють виробники. Ніякої наукової бази, що доводить ефективність Бадів з ГК у них немає, а випускаються вони за принципом «Не зашкодить – і то добре».