Нове дослідження північно-західного університету підтверджує важливість хорошого нічного сну. Дослідження опубліковано 20 січня в журналі Science Advances.

Вивчаючи активність і поведінку мозку плодових мушок, дослідники виявили, що глибокий сон має давню відновлюючу здатність виводити відходи з мозку. Ці відходи потенційно містять токсичні білки, які можуть призвести до нейродегенеративних захворювань.

“Очищення від сміття може мати важливе значення для підтримки здоров’я мозку або запобігання нейрогенеративних захворювань”, – сказав доктор Раві Аллада, старший автор дослідження. “Видалення шлаків може відбуватися під час неспання і сну, але значно посилюється під час глибокого сну”.

Аллада-заслужений професор нейробіології Едварда К. Стунца і завідувач кафедри нейробіології Північно-Західного коледжу мистецтв і наук Вайнберга. Він також є заступником директора Північно-Західного центру біології сну та циркадної біології. Барт ван Альфен, доктор наук в лабораторії Аллади, був першим автором статті.

Хоча дрозофіли дуже відрізняються від людей, нейрони, які керують циклами сну і неспання мух, разюче схожі на наші власні. З цієї причини плодові мушки стали добре вивченим модельним організмом для сну, циркадних ритмів і нейродегенеративних захворювань.

Дослідники виявили, що на цій стадії плодові мушки багаторазово витягують і втягують свій хоботок.

“Цей перекачувальний рух переміщує рідини, можливо, в нирки мухи”, – сказала Аллада. “Наше дослідження показує, що це полегшує видалення відходів і допомагає у відновленні після травм. Видалення відходів є еволюційно збереженою основною функцією сну. Це передбачає, що видалення відходів може бути функцією сну у спільного предка мух і людей”.