За прогнозами синоптиків, морози триватимуть до середини березня. А це означає, що ймовірність захворюваності на грип та застуди залишається високою. Заразитися вірусом найлегше в приміщенні, де тепло і волого. Ми вам розповімо, як не підхопити хворобу, якщо в будинку хтось хворіє.

Як можна заразитися грипом і застудою

Заразитися грипом чи застудою в приміщенні легше всього. Віруси передаються повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. Вірус грипу проникає через дихальні шляхи в клітини слизової оболонки, викликаючи руйнування поверхневого шару клітин, що і призводить до запалення. Клітини епітелію дихальних органів злущуються, і при диханні відторгаються. У цих клітинах міститься багато вірусних частинок, вони витають в повітрі і можуть легко заразити оточуючих.

У закритому приміщенні віруси грипу та застуди можуть розповсюдитися навколо хворої людини на 7-8 метрів. Патогенні віруси здатні жити від 2 до 9 годин, циркулюючи в повітрі кімнати.

Другий механізм передачі зараження – контактно-побутовий. Так, заразитися можна через предмети – дверні ручки, посуд, рушники. Особливу увагу слід приділяти своїм рукам. На руках вірус грипу живе 5-7 хвилин, і якщо за цей час людина встигає доторкнутися до обличчя або підвести руку до носа або ротової порожнини, то ризик зараження суттєво збільшується. На думку фахівців, саме віруси на руках представляють високу небезпеку, так як зараження найчастіше відбувається саме таким чином.

Британські вчені з’ясували, що за добу дитина доторкається до носа, очей або рота більше 300 разів. На металі або пластмасі віруси грипу живуть до 48 годин, а на поверхні скла – до 10 діб.

Грип

Що робити

Якщо хтось у родині захворів, то існує підвищений ризик зараження інших членів сім’ї. Як правильно вчинити, щоб мінімізувати ризики? Лікарі рекомендують наступні заходи:

 1. Ізолюйте хворого. В ідеалі це повинна бути окрема кімната. Якщо такої можливості немає, то хворого слід попередити про те, щоб він не ходив по квартирі (будинку) і не розносив інфекцію. Їжу і питво хворому потрібно приносити. Пересування по квартирі бажано обмежити лише відвідуванням туалету і ванної кімнати, при цьому робити потрібно все оперативно, не затримуючись в інших кімнатах.
 2. Забезпечте хворого окремими предметами користування. У нього має бути свій рушник, натільна і постільна білизна, носові хустки, посуд. Рушники, натільну і постільну білизну слід знезаражувати за допомогою кип’ятіння протягом 15 хвилин. А термометр після кожного використання необхідно протирати етиловим спиртом або горілкою.
 3. Проводьте вологе прибирання. Рекомендується 2-3 рази на день проводити прибирання в кімнаті, де перебуває хворий. Прибирання бажано проводити з використанням дезінфікуючих засобів або використовувати мильний розчин.
 4. Провітрюйте приміщення. Це необхідно для зменшення концентрації циркулюючих вірусів в приміщенні. Провітрювати кімнату необхідно 3-4 рази на добу. При провітрюванні можна побризкати водою з ароматичними маслами, що допоможе знезаразити повітря.
 5. Зволожуйте повітря. Для якнайшвидшого одужання і мінімізації зараження грипом і застудою іншими членами сім’ї, кімнату необхідно додатково зволожувати зволожувачем повітря.
 6. Одягайте маску. Хворому при спілкуванні з іншими членами сім’ї (особливо дітьми) бажано надіти маску. А здоровим для зниження ризику зараження слід 1-2 рази на годину капати в ніс сольові розчини.
Читайте також:  Нездатність стояти на одній нозі у певному віці означає ризик смерті

Важливо!

Після кожного відвідування хворого необхідно ретельно мити руки та обличчя. Так ви знизите ймовірність зараження грипом і застудою на 50%! Особиста гігієна – вкрай важливий фактор захисту від вірусної інфекції, яким ні в якому разі не можна нехтувати.

Грип

Як уберегти дитину, якщо захворіла мама

А тепер поговоримо про більш специфічний випадок. Як вберегти малюка від грипу, якщо захворіла його мама. Ми знаємо, як діти часто хворіють і легко підхоплюють віруси, тому в даному випадку вкрай важливо зробити все правильно, щоб малюк не захворів. Отже, ось, що слід зробити:

 • Тато замість мами. По можливості, коли хворіє мама, весь догляд за дитиною повинен взяти на себе інший член сім’ї – тато, бабуся чи хтось інший. Згідно із законодавством, якщо мама хворіє, то батько може отримати лікарняний лист по догляду за дитиною.
 • Як можна довше дитина повинна перебувати на свіжому повітрі. Якщо немає можливості виходити на вулицю, то виходьте на балкон.
 • Як і в попередньому випадку – робіть вологе прибирання, провітрювання, періть і кип’ятіть білизну.
 • Якщо мама хоче поговорити з дитиною, то робити це потрібно в масці і з добре вимитими руками.
 • Слід обмежити час годування груддю. По можливості переходьте на час хвороби на штучне годування.
 • До і після годування дитині в ніс слід закапати сольовий розчин (фізіологічний розчин).
Читайте також:  Денний сон знижує ризик серцевого нападу та інсульту на 48%

Дочекайтеся повного одужання, і лише потім контактуйте з малюком у звичному для вас режимі.

Джерело: Likar.info