Жовчні камені дуже поширені, від них страждає кожна п’ята жінка у віці до 60 років. До найбільш поширених факторів ризику цього стану відносяться надмірна вага і надмірний вплив естрогену. Але дієта залишається одним з найвпливовіших факторів ризику утворення жовчнокам’яної хвороби.

За даними NHS, дослідження показують, що регулярне вживання рафінованого цукру може подвоїти ризик утворення хворобливих каменів в жовчному міхурі, передає Express.

Було висловлено припущення, що споживання більше 40 грамів цукру в день може подвоїти ризик появи симптоматичних каменів в жовчному міхурі. Це пов’язано з тим, що білий рафінований цукор і крохмалисті продукти можуть підвищити секрецію інсуліну, який позбавляє кров від цукру.

Підвищений рівень інсуліну, в свою чергу, збільшує концентрацію холестерину в жовчі-рідини, яка допомагає травленню. До 70 відсотків каменів у жовчному міхурі утворюються, коли частинки холестерину збираються разом всередині жовчного міхура. Більш того, твердий клубок росте кожен раз, коли його омиває жовчна рідина.

Це відбувається за рахунок зміни метаболізму ліпопротеїнів і, отже, зміни складу жовчі. Явище було продемонстровано в дослідженнях, присвячених вивченню впливу солодких напоїв.

Одне дослідження показало, що люди, які пили два або більше соковмісних напої в день, подвоювали ризик розвитку раку жовчного міхура і збільшували ризик раку жовчних шляхів на 79 відсотків.

Поряд з цукром, яєчний жовток і червоне м’ясо – всі вони значно підвищують ризик утворення жовчних каменів за рахунок збільшення насичення жовчного холестерину.

Результати французького дослідження показали, що ризик жовчнокам’яної хвороби збільшується у чоловіків, які споживають більше 2500 калорій в день. Автори стверджують, що слід уникати вуглеводів, таких як доданий цукор і підсолоджувачі, біле борошно і очищені зерна.