Речовини, що провокують рак, оточують нас всюди, і горезвісна «хімія» тут ні при чому: дослідження показують, що і рослинні сполуки можуть бути канцерогенами.

Однак не варто лякатися: багато продуктів, включені ВООЗ в список таких, які викликають онкозахворювання, не так вже небезпечні: часто ми не вживаємо їх у кількостях, достатніх для нанесення реальної шкоди. Але все ж існують і однозначно шкідливі, але широко розповсюджені речовини, вживання яких варто звести до мінімуму або взагалі виключити. 5 найбільш популярних і небезпечних – перед вами.

1. Алкоголь

Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала доповідь про зв’язки етилового спирту і онкологічних захворювань. Дані не обнадіюють: пристрасть до випивки підвищує ймовірність розвитку відразу семи видів раку: товстої і прямої кишки, молочної залози, стравоходу, гортані, печінки, ротової порожнини і горла.

Справа в тому, що продукти розпаду алкоголю змушують клітини печінки оновлюватися швидше, ніж зазвичай, тим самим збільшуючи ймовірність помилки при копіюванні генів. Особливо небезпечний цей процес, якщо ви курите.

Читайте також:  У яких випадках ГРВІ може затягнутися
2. Їжа з пластикового посуду

їжа в пластиковій посуді

У 2013 році ВООЗ опублікувала доповідь, в якому описані приблизно 800 хімічних речовин, які містяться в пластиці і руйнують ендокринну систему. Національний інститут екології охорони здоров’я США порекомендував використовувати для зберігання і розігрівання продуктів тару з нейтральних матеріалів – скла, нержавіючої сталі або кераміки. Колишній мер Нью-Йорка Майкл Блумберг закликав взагалі заборонити харчовий пластик.

Причина такої стурбованості вчених і політиків всього світу в хімічних сполуках, які виділяються з пластику при нагріванні і можуть спровокувати розвиток раку. Щоб убезпечити себе, ніколи не пийте гарячі напої з пластикових стаканчиків, не розігрівай їжу в контейнерах, і взагалі зведіть кількість пластикового посуду вдома і в офісі до мінімуму.

3. Сигарети і вейпи

Про зв’язок куріння і раку легенів ви, швидше за все, чули: вже багато-багато років МОЗ не втомлюється попереджати нас про те, що залежність від тютюну є головною причиною цієї страшної хвороби. Але ось дані нових досліджень можуть вас здивувати: виявляється, бензол, полоній-210, бензопірен і нітрозаміни, що містяться в сигаретах, які впливають на здатність організму захищатися і від інших видів раку. Потрапляючи в кров, канцерогени розносяться по всьому тілу, ставлячи під загрозу не тільки легені, але і нирки, печінку, травну систему, сечовий міхур та інші органи.

Читайте також:  Експерти попередили про небезпеку переходу на зимовий час для здоров'я людей

Що ж стосується електронних сигарет, то нове дослідження вчених Нью-Йоркського університету ставить під сумнів усталене уявлення про вейпи як про практично безпечну для здоров’я альтернативу тютюну. Біологи три місяці вивчали вплив на мишей пару від електронних сигарет з вмістом нікотину. В результаті у «мишей-вейперів» виявилося значно більше пошкоджень ДНК в клітинах серця, легенів і сечового міхура у порівнянні з гризунами «без шкідливих звичок».

Миші

Аналогічним чином вивчалися людські клітини, які також під впливом пари мутували в ракові набагато швидше, ніж передбачалося. Автори дослідження припустили, що пар від електронних сигарет містить канцерогени, і вейпери мають більше шансів захворіти на рак, ніж некурящі.

Читайте також:  15 порад, які допоможуть схуднути цієї осені

Існує ряд досліджень, які стверджують, що пар від електронних сигарет містить на 97% менше канцерогенів, ніж дим від звичайних. Однак якщо порівнювати вейперів не з курцями, а зі звичайними людьми, то рівень небезпечних речовин, які вони отримують, все одно значно вище.

4. Вироби з червоного м’яса

У 2015 році оброблене термічним способом м’ясо було внесено в категорію канцерогенів першого типу. Як вважають вчені, шкідливі речовини виділяються при довгому нагріванні м’яса, особливо при обсмажуванні або приготуванні на грилі. Причому чим довше воно готується, тим небезпечнішим стає.

Варто відзначити, що однозначного зв’язку між вживанням м’яса і онкологічними захворюваннями поки що встановити не вдалося, проте ряд досліджень показує, що захоплення сосисками, ковбасами, шинками і т. д. підвищує ризик деяких видів раку, зокрема підшлункової залози і простати. Тому ВООЗ радить обмежитися 70 грамами переробленого червоного м’яса в день.