Сьогодні поговоримо про найвідоміші алергени. Існує поняття “велика вісімка алергенів”. Це молоко, яйця, пшениця, риба, горіхи, соя, морепродукти та арахіс. Серед дітей найбільш поширеними алергенами вважаються молоко, яйця і пшениця.

З чим це пов’язано? Чому одні продукти частіше викликають алергію, а інші – рідше? Чому один білок стає алергеном, а інший – ні? Насправді, щоб відповісти на це питання, у нас поки все ще недостатньо даних, але дещо ми вже знаємо.

По-перше, білок має бути досить великим, щоб його помітила імунна система і щоб він міг проникнути в певні тканини. Тобто він мусить мати певний розмір. Цьому розміру відповідають білки молока, яєць і пшениці.

По-друге, білок мусить мати певну структуру, щоб бути розпізнаним клітинами імунної системи. І ось тут ми поки тільки підбираємося до цієї загадки.

Чому деякі білки імунній системі подобаються менше, а деякі – більше? Але факт залишається фактом, і білки молока, яєць, пшениці належать до найпоширеніших алергенів.

Якщо у людини алергія викликана яйцями або молоком, чи справді потрібно повністю виключити всі форми цих продуктів? Як виявилося, все значно цікавіше. У яєць, як і у молока, існує кілька білків, здатних викликати алергічні реакції, і вони мають різну термостабільність. Тобто, з точки зору алергії, сире яйце або яєшня – це два абсолютно різні продукти. Вся річ у тім, що деякі білки яєць, наприклад, білок овомукоїд, належить до термостабільних, тобто він зберігається у всіх варіантах страв з яйцем: випічці, омлеті, некруто зварененому.

Також існують термолабільні білки яєць, які руйнуються під час нагрівання. Якщо у людини алергію викликають саме вони, то вона не зможе їсти некруто зварені яйця, але зможе вживати круто зварені або кекси.

Подібна ситуація і з молочними продуктами. Якщо алергію викликає казеїн, то з ним складніше, оскільки він термостабільний і буде зберігатися під час нагрівання. А якщо алергія на сироваткові білки, то з ними простіше, адже вони руйнуються під впливом температур. Тоді немає ніяких заборон і можна вживати випічку, млинці, сирники, какао, топлене молоко.

Ці нюанси допоможуть вам зберегти раціон різноманітним, незважаючи на певні обмеження.

Джерело: Обозреватель