Лімфатична система — частина судинної системи, що доповнює серцево-судинну систему. Ми зазвичай мало знаємо про неї і тому не дбаємо про свою лімфатичну систему належним чином.

Вона представляє собою своєрідну мережу, до складу якої входять капіляри і судини, спеціалізовані тканини і органи, такі як селезінка. Лімфатична система виконує дуже важливу функцію в організмі, виводить з нього токсини, відходи життєдіяльності і все, що є небажаним для організму.

Вона виконує й інші функції, про які тобі, безсумнівно, буде цікаво дізнатися.

Ми розповімо все, що потрібно знати про лімфатичну систему: що вона собою являє, які виконує функції і, головне, що можна і потрібно робити для підтримки її в хорошому стані.

1. Лімфатична система і лімфа

Крім очищення тканин та клітин і виведення чужорідних тіл та відмерлих клітин з кровоносної системи лімфатична система виконує іншу важливу функцію: зміцнює імунний захист організму (власне кажучи, лімфатична система являє собою частину імунної системи).

 • Відбувається це завдяки лімфі, рідини, яка активізує захист організму і містить у собі лейкоцити (це фактично клітини імунної системи).
 • Лімфатична система контролює також концентрацію протеїнів в організмі і регулює вироблення хілуса, рідини, що сприяє виробленню певних амінокислот.
Читайте також:  Різниця між верхнім та нижнім тиском важлива для здоров'я

Як бачимо, лімфатична система виконує важливі функції, про які ми, як правило, майже не знаємо.

2. Органи лімфатичної системи

Органи і лімфатична система

Мозок пов’язаний з лімфатичною системою через придаткові пазухи носа. Таким чином, мережа її судин пронизує практично все наше тіло.

Розглянемо найбільш важливі частини лімфатичної системи.

Кістковий мозок

В кістковому мозку, як ми вже знаємо, беруть початок всі клітини нашого організму. У тому числі лімфоцити, фактично утворюють лімфатичну систему.

Вилочкова залоза

Тимус і лімфатична система

Цей невеликий орган грає дуже важливу роль в лімфатичної системи: в ньому дозрівають лімфоцити — головні клітини імунної системи.

Селезінка

Деякі вважають, що селезінка не грає в організмі ніякої важливої ролі. Це помилкова думка. Селезінка очищає кров від шкідливих речовин, вірусів, різних бактерій.

Селезінка

Лімфатичні вузли

Про лімфатичні вузли ми знаємо, що вони час від часу запалюються і що їх може вражати лімфома Ходжкіна або неходжкінська лімфома.

Але… Що ще ми можемо сказати про них?

Читайте також:  Названо можливу ознаку раку підшлункової залози

Ці утворення розташовані в різних місцях нашого тіла, наприклад, під пахвами або в паху. Одна з важливих функцій — боротьба з патогенними мікроорганізмами та інфекціями.

3. Хвороби, пов’язані з лімфатичною системою

Першим симптомом такої хвороби буває запалення якихось лімфатичних вузлів. Але, крім цього, можуть бути й інші симптоми.

Зупинимося на цьому детальніше.

Лімфедема
 • З цією проблемою часто стикаються жінки, які перенесли видалення грудей раку молочної залози.
 • Через порушення транспорту лімфи вона накопичується в певних місцях, і уражені лімфедемою (її ще називають слоновістю) органи (наприклад, руки або ноги) сильно збільшуються в розмірах.
Аденопатія

Рак

 • Аденопатія — запалення лімфатичного вузла. Вона не завжди пов’язана з процесом виникнення злоякісної пухлини і може бути просто результатом ослаблення імунної системи.
 • Причиною аденопатии можуть бути вірусні захворювання, такі як кір або мононуклеоз.
 • Як ми вже згадували, запалення лімфатичних вузлів може бути пов’язано з виникненням пухлин, зокрема лімфоми Ходжкіна або неходжкінської лімфоми. Ці хвороби мають хороший прогноз лікування, якщо вони діагностовані на досить ранній стадії.
Набряки

Розрізняють лімфодинамічні і лімфостатичні набряки. Перші зв’язані з порушенням відтоку лімфи від тканин, а другі — з накопиченням білків в міжклітинному просторі, що провокує затримку рідини.

Читайте також:  15 порад, які допоможуть схуднути цієї осені
4. Як дбати про свою лімфатичну систему

Як ми вже відзначали, лімфатична система реалізує дві дуже важливі функції: очищає організм і зміцнюють його захист від вірусів і бактерій.

Тому важливо підтримувати її в хорошому стані.

Для цього потрібно слідувати простим рекомендаціям:

 • Продукти, які ти вживаєш у їжу, повинні бути свіжими і органічними.
 • Намагайся уникати стресу.
 • Спи від 7 до 9 годин на день.
 • Після теплої, розслаблюючої ванни приймати прохолодний душ.
 • Регулярно роби вправи і займайся такою фізичноюї активністю, як ходьба, плавання, біг і т. д. Їх інтенсивність повинна бути помірною.
 • Пий воду з лимоном.
 • Дуже корисний масаж, активізує лімфообіг.
 • Добре також пити настої кропиви і алое вера.

На закінчення підкреслимо, що своій лімфатичній системі потрібно приділяти належну увагу.

Потрібно пам’ятати про те, що такі, здавалося б, прості речі, як збалансована дієта, управління своїми емоціями, прямо впливають на наше здоров’я і самопочуття.

Почнемо дотримуватися цих рекомендацій?

Джерело: Steptohealth