Головним активатором наших спогадів є запах , як з’ясували норвезькі вчені . Хвилі в мозку « приклеюють » запахи до певних подій , і потім за допомогою цих же ароматів люди набагато швидше відновлюють минуле.

Норвезькі вчені з Kavli Institute for Systems Neuroscience у Тронхеймі познайомили групу лабораторних щурів з двома запахами. Один запах гризуни відчували незадовго до того , як їм давали їжу , а другий – в різний час. Виявилося , що “харчовий” запах пацюки запам’ятовують більш ніж в 85 % випадків. Вимірювання особливостей хвильової активності мозку щурів показало , яким саме чином запах прив’язується до спогадів .
 
Кожний з спогадів , як з’ясували дослідники , прив’язується за допомогою запаху до певної точки на внутрішній карті мозку. Мозок з’єднує запахи і спогади під час процесу з’єднання мережі нейронів з хвилями мозку (електричними сигналами від великої частини нейронів) на частоті 20-40 Гц. І коли людина через дні, місяці і навіть роки згодом стикається з певним запахом , то у неї в голові відразу ж спалахує пов’язаний з ним спогад .
 
Ось чому запах свіжоскошеної трави деяким з нас відразу навіває спогади про село або ж про відпочинок в парку в літні дні. У якихось випадках запахи виявляються більш потужними інструментами для активізації спогадів , ніж будь-які інші . Відкриття норвезьких учених може мати і практичне значення , особливо для терапії пацієнтів , що зіткнулися з повною або частковою амнезією , а також просто для психологічної допомоги людям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧИМ ПАХНУТЬ ХВОРОБИ: СТАВИМО ДІАГНОЗ ПО ЗАПАХУ