В Україні вже через два роки обіцяють запустити державну страхову медицину.

Якщо заяви команди президента Володимира Зеленського будуть реалізовані, то у сферу надійдуть мільярди інвестицій.

Головне:

В Україні вже через 2 роки запровадять державну страхову медицину. Про це кажуть у команді “Слуги народу”;

На думку ідеолога змін Михайла Радуцького, щойно парламент ухвалить низку законів, іноземні інвестори готові будуть вкласти мільярди доларів;

Експерти з обережністю кажуть про такий короткий термін для новацій, проте при цьому впевнені – страхову медицину вводити потрібно. Але продумати все, до дрібниць;

Така система актуальна в багатьох країнах. Вона добре зарекомендувала себе у Німеччині, Польщі та інших країнах Європейського Союзу.

“Слуга народу” пропонує державне страхування

За підсумками позачергових парламентських виборів партія “Слуга народу” отримала 254 мандати у Верховній Раді. Тому саме ця політсила формуватиме як склад майбутнього Кабінету міністрів, так і ухвалюватиме ті закони, які можуть повністю перекроїти медичну реформу.

Один із головних ідеологів змін у команді СН – Михайло Радуцький. Він відомий насамперед як бізнесмен і власник клініки “Борис”.

Наразі він є без двох хвилин народним депутатом, а також потенційним головою комітету з питань охорони здоров’я. При цьому окремі експерти бачать його одним із кандидатів на посаду міністра охорони здоров’я.

За його словами, в Україні вже найближчими роками можна запустити повноцінну систему страхування. На впровадження політик дає лише 2 роки.

Читайте також:  Дефіцит цього вітаміну є у кожного десятого літнього – викликає «пошкодження ДНК і призводить до раку»

“Якщо ми виконаємо програму президента і, як обіцяли, через два роки зможемо створити модель державної страхової медицини, тоді зарубіжні інвестори стануть в чергу, оскільки ми країна з дуже великою кількістю населення, країна, розташована в центрі Європи. Для страхових компаній, перш за все інвесторів, дуже цікаво, коли вони розуміють, як повертаються кошти. Інвестор не може зайти в країну, де немає механізму повернення грошей”, – заявив Радуцький.

Гроші ж даватимуть інвестори, іноземні. Щойно влада опрацює механізм повернення грошей, то міжнародні компанії за задумом вкладуть 10-15 мільярдів доларів. При цьому сама система все ж буде державною, щоб кожен українець, згідно з Конституцією, зміг отримати рівний доступ до медицини.

Ключові зміни, за словами Радуцького, партія “Слуга народу” має впровадити в найближчі 6 місяців.

“У Верховну Раду буде внесено близько 65 законів і законопроектів, що стосуються трансформації системи охорони здоров’я. На їхнє ухвалення у нас є не більше шести місяців. Ми розуміємо, що після шести місяців нічого вже не зможемо зробити… почнеться “вентилятор”. У будь-якої обраної влади є часу не більше, ніж півроку, щоб зробити ключові речі. Все інше будемо доробляти”, – сказав Радуцький.

Як це працюватиме

Глава правління Союзу споживачів медичних послуг Владислав Онищенко вважає, що за два роки впровадити повноцінну страхову медицину в Україні неймовірно складно, але реально. Країна зараз намагається знайти правильний шлях від умовно “безкоштовної медицини” до страхової, яка прямо залежить від полюса кожного українця.

Читайте також:  Деменція: 5 рішень для зниження ризику – можна почати у будь-якому віці

На думку Онищенка, перш ніж впровадити державне страхування, важливо зробити кілька кроків:

Провести повну інвентаризацію медичного обладнання в країні. Зрозуміти, з чим мають справу лікарі і чи готові технічно до переходу до страхової системі;

Ухвалити українські протоколи, а не просто адаптувати європейські або американські. За фактом виходить так, що прописані там ліки в Україні навіть не продаються. Гучний скандал із протоколами екстреної медичної допомоги, які “вкрали” у США, просто переклавши на українську мову, тому яскраве підтвердження;

Опрацювати механізм оплати послуг для кожної групи українців. Умовно кажучи, хто повинен платити за медпослуги для безробітних, дітей, пенсіонерів або інших малозахищених груп населення.

Як це працює у Європі

У країнах ЄС ситуація з медициною хоча і краща, ніж в Україні, але все ж не позбавлена певних проблем. У Німеччині, наприклад, більшість населення має страхові поліси. Вони обов’язкові для всіх жителів країни, що працюють і відраховують суму від свого доходу до єдиної скарбниці.

В результаті – за даними останнього дослідження, 92% німців задоволені якістю послуг у місцевих лікарнях. Хоча і чекати візиту до лікаря в середньому доводиться близько 3-х днів. До того ж медичні послуги – досить дороге задоволення. У середньому відраховувати від своєї зарплати треба близько 10%.

Читайте також:  Без зайвих витрат: пластичний хірург назвав 3 вірні способи зберегти молодість шкіри

У Польщі система страхування також досить розвинена і кожен житель країни має можливість отримати поліс у Національному фонді здоров’я. Загалом країна витрачає 4,5% свого ВВП на захист здоров’я громадян. До слова, раніше детально описала польську модель і нинішній в.о. міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун.

Так, Національний фонд здоров’я розподіляє гроші між воєводствами на основі алгоритму, що враховує чисельність і особливості населення. Гілка Фонду в кожному воєводстві підписує на конкурсній основі контракти з провайдерами медичних послуг, тобто лікарями, лікарнями та клініками. Лікарі первинної ланки отримують плату за кількість пацієнтів, а вторинної ланки діагностики – за надані послуги.

У Чехії система обов’язкового медичного страхування (ОМС) включає 7 фондів, які повністю сертифіковані профільним Міністерством охорони здоров’я. Кожен житель країни має можливість самостійно вибрати фонд, укласти з ним контракт і вибрати ту лікарню, в якій він планує лікуватися.

В рамках ОМС чехи можуть самі собі вибрати лікаря первинної ланки (загального), який і займатиметься їхнім лікуванням. При цьому до вузьких спеціалістів можна звертатися цілком вільно, направлення чи інші папірці отримувати не обов’язково. Як і будь-яка інша система охорони здоров’я, чеська має свої недоліки і найчастіше вони пов’язані з проблемами фінансування.

Автор: Віталій Тисячний