Роль гормонів в організмі людини складно переоцінити. Але поширені міфи про гормони можуть стати причиною неадекватного ставлення до них.

Міфи про гормони

У популярної в народі фрази «в усьому винні нерви» з’явилася конкуренція: все частіше в багатьох проблемах зі здоров’ям звинувачують гормони. На них списують перепади настрою у жінок, появу надмірної ваги, поганий стан шкіри, підвищений ризик раку та інше. Однак багато інформації вірні лише частково, а гормони – природні і у вигляді препаратів, вже обросли безліччю міфів. Спробуємо розвінчати найпопулярніші міфи про гормони.

Міф 1. Від прийому гормонів додається вага

Насправді, маса тіла може зростати не в результаті прийому гормонів, як такого, а в результаті їх дисбалансу в організмі. Якщо приймати гормони в потрібному співвідношенні, вагу можна скинути. Перш за все, це стосується жінок в періоді пременопаузи, коли на фоні незбалансованого рівня гормонів вони можуть поправлятися.

В результаті прийому гормональних контрацептивів приблизно 5-7% жінок повніють більше ніж на 2 кг за рік. Це пояснюється тим, що у деяких жінок, що приймають ці таблетки, поліпшується апетит (втім, у кого-то він знижується). В цьому випадку призначають препарати з малим вмістом гормонів гестагенів.

Читайте також:  Чому важливі сушильні камери для обробки деревини?
Міф 2. Від прийому гормонів у жінок ростуть вуса

Дійсно, «гормональні ігри» призводять до появи у жінки вторинних статевих ознак – вусів. Але це відбувається аж ніяк не через прийом гормональних препаратів, а тому, що в її організмі переважає чоловічий гормон тестостерон. Найпоширеніша проблема надлишкового росту волосся у жінок – полікістоз яєчників. В організмі низький рівень естрогену, а прийом гормональних препаратів на основі естрогену якраз допомагає усунути цю проблему.

До речі, полікістоз також супроводжується такими ознаками як надмірна вага і жирна шкіра.

Міф 3. Гормони викликають рак

Самі по собі гормони не є причиною раку. Але певні гормони сприяють розмноженню клітин, тому теоретично всі злоякісні пухлини гормонообумовленні. До гормонів, які стимулюють проліферацію (розростання) тканин отностяся гормони росту, інсулін і інсуліноподібний фактор, пролактин, естрадіол, меланотропін, ліберіни.

Разом з тим, ряд досліджень показує, що прийом гормональних препаратів знижує ризик раку яєчників і ендометрію матки. А в період пременопаузи терапія гормонами допомагає усунути «гормональний хаос», що теж є профілактикою раку.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
Міф 4. Гормональні протизаплідні засоби всі однакові

В дійсності ж, співвідношення естрогену і прогестину в різних препаратах відрізняється. Також відрізняється хімічний тип прогестину. Якщо після прийому протизаплідних засобів ви почали одужувати, відчуваєте підвищену втому, у вас знизився статевий потяг, значить, препарат обраний неправильно.

Міф 5. Жирна шкіра – винні гормони

Це твердження лише частково справедливо. Сальні залози можуть виділяти велику кількість шкірного сала не тільки через збої в гормональній системі (підвищений вміст тестостерону), а й на фоні захворювань шлунково-кишкового тракту і печінки, порушень в роботі нервової системи.

Міф 6. У чоловіків немає жіночих гормонів

У чоловічому організмі теж є жіночі гормони естрогени, але в нормі їх рівень значно нижчий, ніж у жінок. Проте трапляється, що з якихось причин їх кількість збільшується. Тоді чоловік починає набирати вагу, у нього з’являється «пивний животик» – відкладення вісцерального жиру. Цей жир тисне на внутрішні органи і провокує вироблення гормону лептину, який, в свою чергу, блокує роботу головного чоловічого гормону тестостерону. Як результат – зниження «чоловічої сили», підвищений ризик гіпертонії і цукрового діабету.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
Міф 7. Гормональні препарати – тільки для жінок

Дія синтетично отриманих гормональних препаратів подібна дії натуральних гормонів, що виробляються в організмі. Як відомо, гормони виробляються багатьма органами, як в чоловічому, так і в жіночому організмі. Це функція статевих органів, залоз внутрішньої секреції, центральної нервової системи. Відповідно, гормональні препарати різні і призначаються при різних захворюваннях. Наприклад, їх можуть призначати як протизаплідний засіб, так і для настання вагітності у жінок, при зниженні якості еякуляту у чоловіків, при зниженні функцій щитовидної залози, при бронхіальній астмі.

Існують і інші міфи про гормони. Тому перш ніж звинувачувати їх у своїх проблемах, або, навпаки, покладати на них надії, варто вивчити більше інформації та проконсультуватися з фахівцем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЦІНКА ГОРМОНАЛЬНОГО ФОНУ

ОЖИРІННЯ І ГОРМОНИ

ГОРМОНАЛЬНИЙ ЗБІЙ У ЖІНОК