Від кількості гормонів в організмі залежить стан багатьох органів і систем. Які аналізи потрібні, щоб дізнатися їх показники?

Людський організм – складна система, і для того, щоб вона працювала як єдине ціле, потрібна особлива система керування. Управління організмом здійснюється на різних рівнях, у цьому беруть участь генні механізми, нервова система і звичайно ендокринна система. Ендокринна система регулює роботу організму за допомогою певних речовин – гормонів.

Гормони – регулятори роботи організму

Гормони – це особлива група біологічно активних речовин, яка виробляється в нашому організмі і робить вплив на функціонування внутрішніх органів і тканин. Виробляються гормони як спеціальними органами, такими як щитовидна, вилочкова, підшлункова залоза, надниркові залози, яєчники та ін, так і окремими ендокринними клітинами, які розкидані по всьому організму.

За допомогою гормонів регулюється ріст і розвиток організму, робота всіх його органів і систем, а також забезпечується адекватна реакція на зміни, що відбуваються у зовнішньому середовищі. Гормони також беруть участь у психічній діяльності людини, з їх допомогою формуються наші емоційні реакції. Якщо в організмі людини кількість гормонів відповідає певним показникам, то це говорить про нормальний гормональний фон. Але з різних причин гормональний фон організму може порушуватися.

Читайте також:  Підготовка до УЗД органів малого таза
Симптоми порушень гормонального фону

Гормональний фон постійно коливається, підлаштовуючись під мінливі умови. Але іноді ці коливання занадто великі і можуть призводити до збою системи. Тоді виникають стійкі порушення гормонального фону. Симптомами таких порушень можуть бути:

 • зниження ваги при доброму апетиті
 • підвищене потовиділення
 • тремор рук
 • аритмія
 • безсоння
 • свербіж і висипання на шкірі
 • різкий набір ваги
 • сильні перепади настрою

Ці та багато інших симптомів можуть говорити про гормональне розбалансування і приводити до виникнення різних захворювань.

При недостатньому або надмірному виробництві тих чи інших гормонів здоров’я і психічний стан людини піддається серйозній небезпеці. Тому при перших же підозрах, що в організмі стався гормональний збій, потрібно звертатися до лікаря. Він призначить аналізи, які дозволять дізнатися кількість гормонів в організмі.

Як дізнатися вміст потрібного гормону?

Зазвичай визначається вміст гормонів в крові. Для цього береться аналіз крові з вени. Для складання кожного гормону існують особливі умови, яких треба дотримуватися, щоб аналіз був достовірним.

Які гормони досліджують?

Найчастіше аналізи на гормони призначають при підозрі на порушення в роботі щитовидної залози і при захворюваннях жіночої та чоловічої статевої сфер. У певних випадках роблять аналізи на гормони надниркових залоз і гормон росту.

 • Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). У жінок відповідає за овуляцію і вміст естрогену, а у чоловіків впливає на кількість тестостерону і відповідає за дозрівання сперматозоїдів. Жінки здають аналіз в певні дні менструального циклу, а чоловіки в будь-який день. Здається натщесерце.
 • Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) також впливає на овуляцію і дозрівання яйцеклітини і жовтого тіла у жінок. У чоловіків – регулює кількість тестостерону в крові і впливає на дозрівання сперматозоїдів. Жінки здають на 3-8 день циклу або на 19-21 день, чоловіки – в будь-який день. Натщесерце.
 • Пролактин важливий для овуляції, необхідний для нормального утворення молока у жінки після пологів. У чоловіків кількість цього гормону впливає на статеву функцію. Жінкам потрібно здавати аналіз у першу і другу фази циклу. Аналіз здається натщесерце, перед аналізом заборонені статеві контакти.
 • Естрадіол. Важливий для нормальної підготовки матки до вагітності, впливає на встановлення менструального циклу і розвиток яйцеклітини. Здають жінки в будь-який день, натщесерце.
 • Прогестерон. Цей гормон готує матку для виношування дитини. Аналіз здають жінки на 19-21 день циклу.
 • Тестостерон – це чоловічий статевий гормон, який необхідний також і жінкам. Здають як жінки, так і чоловіки. Високий його вміст у жінок може привести до викиднів. Низький вміст цього гормону у чоловіків погіршує якість сперми.
 • ДЕА сульфат виробляється залозами. У жінок його надлишок може призвести до викиднів. У чоловіків небезпечний його недолік, тому що негативно впливає на якість сперми. Здають в будь-який день.
 • Гормони щитовидної залози: трійодотиронін вільний (Т3), тироксин загальний (Т4), тиреотропний гормон (ТТГ). Підвищують швидкість обміну речовин, впливають на споживання тканинами кисню. Здають натщесерце, не можна навіть пити воду. Перед взяттям аналізу потрібно півгодини побути в стані покою. Аналізи на гормони щитовидної залози призначають при підозрі на захворювання щитовидки, а також при проблемах із зачаттям.
Читайте також:  Підготовка до УЗД органів малого таза

Визначення гормонального фону вашого організму допоможе вам зорієнтуватися в ситуації і відкоригувати рівень гормонів так, щоб організм знову працював злагоджено і добре!