Пандемія COVID-19 продовжує поширюватися по всій планеті. У зв’язку з цим попередні дані про можливість мутації коронавірусу з часом отримали наукові докази. Можна простежити розвиток цієї теорії від першої статті, в якій тільки передбачалося існування двох штамів вірусу, до останніх відкриттів.

У будь-якому випадку, цього слід було очікувати. Вчені стверджують, що мутації коронавірусу обумовлені його структурою. Оскільки коронавірус відноситься до РНК-вірусів, він схильний до більшої ймовірності зміни свого генома через помилки в реплікації. Ми ще розповімо про це більш детально.

Всі ці мутації реєструють в різних країнах в ході поширення пандемії COVID-19. Однак вони не говорять про те, що з’явився новий вірус. Основна мутація сталася в Ухані, Китаї. Саме вона дозволила коронавірусу перетнути міжвидовий бар’єр і заразити людину.

Інфекціоністи називають мутації коронавірусу (втім як і будь-якого іншого вірусу) штамами або лініями. По суті це все ще COVID-19, але з невеликими модифікаціями. Тобто вірус зберігає свої основні характеристики. Велика частина РНК, яку він містить, така ж, як і в оригіналу, лише невелика частина змінюється.

Мутації коронавірусу: чому так відбувається?

Як ми вже говорили, мутація коронавірусу можлива завдяки його будові, адже COVID-19 є РНК-вірусом. Це означає, що його геном, тобто вся генетична інформація, кодується в рибонуклеїновій кислоті (РНК).

Читайте також:  П'ять ознак того, що людина перебуває у хронічному стресі

Іншими словами, в РНК зашифровано те, яким повинен бути вірус. Потрапляючи в організм, він використовує клітини господаря для розмноження. Тобто вірус діє як паразит, використовуючи структуру чужих клітин для реплікації.

Одна з проблем, з якою стикаються РНК-віруси, полягає в тому, що їх система виправлення помилок при реплікації залишає бажати кращого, на відміну від ДНК — дезоксирибонуклеїнової кислоти, яка має більш «точної» системою виявлення і виправлення помилок.

Тому, коли коронавірус копіює себе всередині клітини, в ньому накопичуються помилки. Саме це і мають на увазі вчені, коли говорять про мутацію коронавірусу. Поки ці мутації не сильно змінюють його поведінку, ми говоримо про один і той же вірус, просто про різні штами.

У кожному регіоні коронавірус зазвичай відрізняється від оригінального, який з’явився в кінці грудня в Китаї.

Що відомо про два штами коронавірусу?

Вчені, які вивчають геном COVID-19, виявили, що існує два основних штами коронавірусу. Вони позначили їх літерами L і S.

Штам L з’явився в Ухані в грудні 2019 року. За наявними даними, він більш смертоносний, хоча його поширення було обмежене Китаєм.

Читайте також:  5 «ранніх» ознак, які сигналізують про інсульт

Інший різновид вірусу, штам S, менш агресивний з точки зору смертності. Однак він набагато легше поширюється, тому йому вдалося вибратися за межі Китаю. Існує навіть теорія, що цей штам не могли виявити розроблені тести, а тому він так легко поширився по всій планеті. Адже всі вони були націлені на виявлення штаму L.

Крім того, таке широке поширення штаму S також пов’язують з карантинними заходами, які були введені пізніше, ніж потрібно. Адже з моменту виявлення нового коронавірусу в грудні 2019 року до закриття Ухані пройшов майже місяць.

Мутації коронавірусу в різних країнах

Іспанський Фонд сприяння охороні здоров’я та біомедичним дослідженням у Валенсії вивчив геном РНК COVID-19, виявленого в країні. І це відрізняється від генома, опублікованого китайськими вченими в січні цього року.

Бюро громадського здоров’я Бразилії повідомило, що коронавірус, який потрапив в Латинську Америку, викликавши перший випадок захворювання в цій країні, має 16 мутацій в порівнянні з коронавірусом з Ухані. І, можливо, незабаром ми побачимо нові дослідження з подібними результатами.

Однак мутації коронавірусу – це процес, який не повинен змінювати, принаймні поки, наше ставлення до пандемії. Заходи безпеки та гігієни залишаються тими ж, що і на початку. Те ж саме можна сказати і про карантин, який в одних країнах вводиться добровільно, а в інших на законодавчому рівні.

Читайте також:  Чи шкідливий яблучний оцет для зубів. Стоматолог пояснив

Оскільки це РНК-вірус, мутації – саме те, що від нього слід чекати. Наприклад, “родичі” COVID-19, коронавіруси, що викликали SARS (атипову пневмонію) і MERS (Близькосхідний респіраторний синдром), також неодноразово мутували з моменту їх появи і в міру поширення.

Наукові досягнення вносять ясність

На щастя, ми живемо в епоху, коли інформація не знає кордонів. Дослідницькі групи по всьому світу можуть вести спільну роботу і ділитися своїм прогресом в режимі реального часу.

Мутації коронавірусу природні, і вони будуть постійно відбуватися в процесі його поширення. Однак у нас є механізми, щоб відстежувати їх.

Наукові джерела:

  • Tang, Xiaolu, et al. «On the origin and continuing evolution of SARS-CoV-2.» National Science Review (2020).
  • Bonilla-Aldana, D. Katterine, et al. «Una nueva zoonosis viral de preocupación global: COVID-19, enfermedad por coronavirus 2019.» Iatreia 33.2 (2020).
  • Sahin, Ahmet Riza, et al. «2019 Novel Coronavirus (COVID-19) Outbreak: A Review of the Current Literature.» EJMO 4.1 (2020): 1-7.
  • Li, Yanni, et al. «Similarities and Evolutionary Relationships of COVID-19 and Related Viruses.» arXiv preprint arXiv:2003.05580 (2020).