Таке питання задають собі сьогодні багато чоловіків, які рухаються по життю як би “замкнені в танку”. Воно дає їм велике почуття безпеки, тому що беземоційність дозволяє уникнути болю і страждання, а також наставляє на автоматичну, бездумну дію, яка в сучасному світі є все ще досить частим способом досягти успіху.

Все більша кількість чоловіків починає опонувати такому чину життя. Все частіше чоловіки дозволяють собі проявляти ті емоції, які вони протягом року більш-менш ефективно пригнічували.

“Ви вже досить зневірені?” – запитує Стів Бідульф у своїй книзі „Мужність. Новий погляд”. І показує таким чином, що для чоловіків тільки такий стан є перепусткою в новий світ. Емоційно багатого світу, в якому можна жити тільки завдяки якимось живим емоціям. Це світ відносин: з жінкою, дітьми, друзями, з природою. Ті, хто дозволяють собі бути чесним перед собою, визнають, що гостра самотність, оніміння, інструментальні обробки себе, і інших призводять до того, що вони дуже низько оцінюють якість свого життя.

Повернення батька, повернення людини

Після декількох років сильного розбирання старих патріархальних шаблонів утворився своєрідний вакуум, в якому опинилося багато чоловіків. Його можна грубо описати реченням: “Знаю, яким маю не бути, але я не знаю, яким я маю бути”. Ситуацію ускладнив також інший тренд – масове порівняння сучасних жінок і сучасної жіночності для сучасних чоловіків і їх ніякою або застарілою мужностю. Чоловіки повірили, що тепер їх мужність не є популярною, і, що ще гірше жінкам не потрібна. Явище це посилило два протилежні процеси, які ми можемо сьогодні спостерігати. Одним з них є прогресуючий відкат чоловіків з усього, що ми могли б назвати стосунками. Уникаючи входження в контакти, які несуть з собою ризик чергової поразки. Це ставлення підтримується сучасною технологією, яка дозволяє чоловікам жити віртуальним життям без ризику, у відносній зоні комфорту.

Серед чоловіків, які не хочуть пасти задніх, динамічно розвивається інша тенденція. Кажуть так: “Я потрібен, моя мужність має значення, особливо, коли виражаю себе через моє батьківство”. Що важливо, батьківство сприймається цими чоловіками інакше, чим їх власними татами і принципово відрізняється від того, що вони відчували коли були маленькими хлопчики. З того періоду внесли в зрілий вік багато важких, законсервованих емоцій. Однією з домінуючих є прагнення бути справжнім батьком і уважним емоційно. Ці люди активно шукають спосіб позбутися руйнівних шаблонів, часто приховані в підсвідомості. Приймають мужньо дії, експериментують зі своїми емоціями у відносинах зі своїми партнерками, намагаються бути в курсі емоцій, які переживають їхні діти.