Житній хліб-найулюбленіший серед фінів, повідомляє Helsingin Sanomat. При цьому, як з’ясували фінські фахівці, він ще й надзвичайно корисний. У статті зібрана отримана ними інформація про склад і властивості житнього хліба і дані рекомендації щодо розумного вживання цього продукту.

Якщо фінн йде в магазин за хлібом, то швидше за все він купить житній хліб. У списку десяти найпопулярніших видів хліба в Фінляндії числиться п’ять різних варіантів житнього хліба, повідомляється в дослідженні організації Leipätiedotus (“Інформація про хліб”).

“Найпопулярнішими виявилися житні горбушки”, – говорить генеральний директор Leipätiedotus Кайса Менсонен (Kaisa Mensonen).

Як повідомляється в дослідженні «FinRavinto», проведеному інститутом охорони здоров’я і соціального розвитку Фінляндії в 2017 році, більшість фінів воліють житній хліб. Чоловіки в середньому з’їдають 61 грам (близько двох шматків), а жінки — 38 грамів (приблизно один шматок) в день. Люди старшого віку їдять житній хліб частіше молоді. В середньому Фінн з’їдає близько 15 кілограмів хліба на рік.

Чим же корисний житній хліб?

Дослідник Інституту охорони здоров’я і соціального розвитку Фінляндії Ніїна Каартінен (Niina Kaartinen) говорить, що в житньому хлібі особливо значимі харчові волокна. Тільки від одного вживання житнього хліба жінки отримують в середньому 20% клітковини, а чоловіки — 30%.

“Це дуже велика частка”, – говорить Каартінен.

Хліб та інші зернові продукти зазвичай розглядаються як джерело клітковини і вуглеводів в раціоні. В середньому житній хліб дає фінам 10% загального обсягу вуглеводів. Каартінен нагадує, що вживати зернові продукти також важливо для отримання протеїну.

“Із зернових продуктів фіни отримують близько 20% загального обсягу протеїну. Зернові продукти також дають фінам більше 50% рослинного протеїну. Зараз всі говорять про те, як важливо перейти на рослинне харчування. Не варто забувати, що в такому раціоні зернові продукти дуже важливі».

Житній хліб-важливе джерело вітамінів групи B, таких як тіамін і фолієва кислота. Зернові продукти і випічка зазвичай забезпечують дорослій людині приблизно чверть споживаного обсягу тіаміну і фолієвої кислоти. Частка житнього хліба в цих продуктах-6-8%. Із зернових продуктів найбільше тіаміну і фолієвої кислоти міститься саме в житньому хлібі.

Кожен шматок житнього хліба також насичений мінеральними речовинами-такими як залізо, магній, цинк, мідь і йод. Дорослий Фінн отримує приблизно 10% цих речовин саме з житнього хліба.

Так що житній хліб обов’язковий до вживання за багатьма показниками.

Професор Університету Східної Фінляндії Марьюкка Колехмайнен (Marjukka Kolehmainen) говорить, що багато корисних властивостей житнього хліба пов’язані з міститься в ньому клітковиною. Разом з клітковиною в житніх продуктах також міститься багато інших речовин — наприклад, протеїнів, поліфенолів та інших біологічно активних сполук.

За словами Колехмайнен, при вивченні корисних властивостей жита особливу увагу дослідників привернув вміст протеїну. Властивості протеїну, що міститься в житі, не вивчалися окремо, але він вважається важливою складовою житніх продуктів.

«Мова йде скоріше про загальний вплив різних елементів, ніж про вплив окремих факторів”, – пояснює Колехмайнен.

Зараз дослідників також цікавить метаболізм триптофану і вплив його метаболіту, серотоніну, на здоров’я людини. Серотонін відомий в першу чергу як нейромедіатор. Виробляється кишечником серотонін, регулює, головним чином, діяльність шлунково-кишкового тракту і може надавати великий вплив на обмін речовин.

У дослідженні Університету Східної Фінляндії відзначили, що рясне вживання житніх продуктів знижувало вироблення серотоніну в кишечнику.

«Це цікава знахідка, оскільки збільшення вироблення серотоніну в кишечнику, схоже, було пов’язано з розвитком ризиків хронічних захворювань», — розповідає Колехмайнен.

У пристрасті до житніх продуктів є й інші плюси. Наприклад, вживання житніх продуктів позитивно впливає на жировий і вуглеводний обмін в організмі.

Якщо близько 20% енергії в раціоні організм отримує від житніх продуктів, то вміст шкідливих ліпопротеїнів низької щільності в кровотоці знижується. Жінці, яка виконує роботу з мінімальною кількістю фізичного навантаження, буде корисно з’їдати п’ять шматків житнього хліба в день або порцію житніх пластівців і три шматки житнього хліба в день.

Позитивний вплив житніх продуктів на вуглеводний обмін проявляється в рівні глюкози та інсуліну після прийому їжі. Білий пшеничний хліб і житній цільнозерновий хліб викликають аналогічне підвищення рівня цукру в крові після їжі, але після вживання житнього хліба для його вирівнювання потрібно менше інсуліну.

«У довгостроковій перспективі ефект виявиться сприятливим, якщо вживати житні продукти кілька разів на день. Так ви підтримаєте роботу підшлункової залози”, – говорить Колехмайнен.

Якщо у людини виявлено порушення толерантності до глюкози, вживання житнього хліба може загальмувати розвиток діабету другого типу — завдяки позитивному впливу на метаболізм інсуліну. За словами Колехмайнен, розвиток ситуації в бік виникнення хвороби сповільниться, але повністю запобігти виникненню хвороби не вдасться.

Вживання житніх продуктів скорочує легкі запалення в організмі, які пов’язані з ризиком розвитку таких довгострокових хронічних захворювань, як діабет другого типу і серцево-судинні захворювання.

Регулярне вживання житнього хліба також позитивно впливає на стан кишечника, оскільки клітковина підтримує мікрофлору кишечника і сприяє його нормальній роботі. В епідеміологічних дослідженнях рясне вживання житніх продуктів пов’язують зі зниженням ризику розвитку раку кишечника.

Ще один плюс вживання жита-збільшення почуття насичення після прийому їжі. Легкий салат або суп будуть ситніше, якщо з’їсти їх з житнім хлібом, багатим клітковиною.

Нам варто їсти житній хліб ще активніше. Ніїна Каартінен каже, що за період з 1997 по 2017 рік вживання житнього хліба у Фінляндії знизилося. Це, в свою чергу, позначилося на надходженні деяких поживних речовин, що містяться в ньому.

“Якби ми їли більше житнього хліба, це відбилося б на отриманні фолієвої кислоти і тіаміну. Щонайменше 25% фінів отримує недостатньо цих вітамінів з їжею», — говорить Картінен.

Так ми отримували б більше клітковини. Приблизно 70% дорослих не отримують достатньої кількості клітковини – 25-35 грамів на добу.

Також Марьюкка Колехмайнен рекомендує вживати і інші продукти з клітковиною. Різні продукти містять різні типи клітковини, і всі вони важливі для здоров’я.

“Різні волокна можуть активувати в організмі різні, але однаково корисні механізми. У питаннях здоров’я краще задіяти безліч різних механізмів, ніж покладатися на один-єдиний”, — говорить Колехмайнен.