Іноді болі в тілі можуть бути пов’язані з серйозними захворюваннями, серед яких грип, серцева недостатність, проблеми з печінкою. У небезпечних причинах болю, що виникають в тілі, розбирався портал UkrHealth.

Фіброміалгія. Страждають від неї люди скаржаться на біль у всьому тілі, поганий сон і хронічну втому, нерідко бувають схильні до депресії, головного болю, запаморочення. При цьому для фіброміалгії характерна відсутність видимої причини больових відчуттів-органічних пошкоджень при обстеженні не виявляється. У разі цього захворювання в мозку порушується обробка сигналів, що надходять від внутрішніх органів, м’язів, суглобів і т. п. Мозок сприймає їх як больові і у людини розвивається гіперчутливість до болю.

Інфекції та віруси. Грип, застуда та інші вірусні або бактеріальні інфекції також можуть призвести до болю в тілі. При інфекції імунна система виділяє для боротьби з нею велику кількість лейкоцитів. Це може привести до запалення, через яке в м’язах тіла виникають хворобливість і скутість.

Затримка рідини. Коли в організмі затримується рідина, можуть розвиватися набряки і запалення, що призводить до загальних м’язових болів. Також можуть відчуватися гострі, локалізовані болі і судоми.

Чому виникає затримка рідини? Це явище може бути пов’язано з небезпечними станами, серед яких

 • проблеми з щитовидною залозою,
 • застійна серцева недостатність,
 • цироз печінки,
 • хронічна хвороба нирок,
 • венозна недостатність.

Кожен з цих станів вимагає спеціального лікування.

Гіпокаліємія. Про неї заходить мова в разі дуже низького рівня калію в крові. Гіпокаліємія негативно впливає на роботу нервів і м’язів, що може провокувати болі в тілі, слабкість, втому, м’язові спазми.

Зневоднення. Для здійснення всіх фізіологічних процесів в тілі йому необхідна достатня кількість вологи. Зневоднення може викликати у людини відчуття втоми і болю: через нестачу води в організмі затримуються небажані речовини, на які він може реагувати запаленням і болем.

Недосип. Недолік сну впливає на здатність організму відновлювати тканини і клітини. Коли тіло не має достатньо часу для відновлення, людина може частіше відчувати болю.

Пневмонія. Ця легенева інфекція може бути дуже небезпечною без лікування. Пневмонія веде до того, що організм не отримує достатню кількість кисню. Через брак кисню еритроцити і тканини виявляються не в змозі функціонувати належним чином, що може викликати болі.

Артрит. Дане захворювання виникає, коли запалюються суглоби, і про це може сигналити біль. Артрит може бути результатом аутоімунного стану, при якому імунна система організму починає атакувати здорові тканини, що вистилають суглоби.

Аутоімунні порушення. Крім артриту, різні аутоімунні порушення можуть викликати розвиток інших захворювань, при яких також може відчуватися тілесна біль.

Системний червоний вовчак. Це хронічне запальним захворюванням з’єднувальних тканин невідомої етіології, здатне вражати будь-які органи: суглоби, нирки, легені, серце. Вовчак часто імітує симптоми інших захворювань: наприклад, можуть відчуватися втома, набряки, суглобовий біль.

Міозит. Він характеризується запаленням м’язів. Інші симптоми міозиту включають втому і загальне відчуття слабкості.

Розсіяний склероз. В цьому випадку аутоімунний процес зачіпає центральну нервову систему. Люди з РС відчувають болі в тілі, тому що тканини, що оточують їх нервові клітини, виявляються пошкодженими через постійне запалення.

Коли звертатися до лікаря. Людина повинна звернутися до лікаря, якщо вона відчуває:

 • постійний біль, незважаючи на використовувані засоби боротьби з нею;
 • сильний біль без видимої причини;
 • біль в тілі, яка виникає разом з висипом;
 • болі в тілі або м’язові болі, що супроводжуються сильним почервонінням або припухлістю;
 • постійну лихоманку;
 • біль в тілі поряд з сильною набряком.