Сьогодні ми поговоримо про продукти з нульовою, або навіть негативною калорійністю. На основі таких продуктів існує порядна кількість дієт, і багато з них працюють, однак тут не все так просто. Продукти, які не дають енергії або навіть її витрачають. Особливо це стосується овочів.

Також кожен напевно чув про те, що споживання холодної води сприяє ефективному схудненню і спалюванню жиру, на відміну від води нормальної температури. Про це теж поговоримо. Не забудемо поговоримо про клітковину.

Що ж таке продукти з негативною або нульовою калорійністю?

Суть «продуктів з негативною калорійністю», в тому, що нібито для перетравлення таких організм витрачає більше калорій, ніж може з них витягти, а значить, калорії «крадуться» в організму. Людина їсть і худне. Просто магія. Якщо ви відчуваєте себе голодним – вибирайте їжу з негативною калорійністю. Ви можете їсти поки не буде далі влазити і головне продовжувати витрачати енергію і спалювати жир! Підстава для таких тверджень є. Існує так званий TEF (Thermogenic effect of feeding) або термогенний ефект їжі (калорії, витрачені на перетравлення і засвоєння їжі) тобто якщо ви їсте певну їжу, не всі калорії підуть на свої законні місця, частина з них витратиться на засвоєння продукту.

Отже. Як насправді йдуть справи?

Самий високий TEF у білку, і може досягати 20-30% від калорій, які надійшли з цим білком.

Зрозуміло, що розщепити білок до амінокислот – енергозатратне завдання. Не дарма багато дієт побудовані на профіцит білка в раціоні.

У вуглеводів термічний ефект нижчий, близько 5-10%, залежить від виду самих вуглеводів. Солодкий напій, або зернові продукти, повні твердих рослинних оболонок, які потрібно переварити і перетерти – різні речі.

А найнижчий TEF у жирів – близько 2-3 %.

Отже. Організм витрачає калорії на засвоєння продуктів. Значить ми можемо знайти продукт, де цей ефект буде більш 100%. Це і будуть продукти з негативною калорійністю.

Список продуктів з різних “надійних” джерел варіюється.

В цілому говорять про овочі і фрукти. Це зелень начебто петрушки, селери, огірки, капуста, грейпфрути, броколі і т. д. низькокалорійна їжа. Звучить переконливо?

В основному, як ми бачимо, у списку продукти, які володіють малою енергетичною щільністю. Тобто обсяг самих продуктів великий, а калорій в 100 грамах дуже мало. Багато води, багато не перетравлюваної незасвоюваної клітковини, про яку ми ще поговоримо в інших випусках, мало крохмалю і вуглеводів. Ідеальний приклад – огірок або капуста.

Середній TEF за різними даними для овочів становить 15%. Значить що 15% всіх калорій, що ми отримаємо з їжі будуть витрачені на перетравлення.

Візьмемо капусту білоголову на підставі даних Бази даних на англ. Міністерства сільського господарства США (USDA).

Отже … в 100 гр. сирого продукту (капусти білоголової):

 • у середньому щось близько 5.80 г. вуглеводів, з яких 2,5 це клітковина, яка не перетравлюється, тобто на частку вуглеводів, які дають енергію доводиться 3,2 г.
 • З них віднімаємо загальний 15% від загальної кількості вуглеводів і отримуємо 2,2 гр вуглеводів.
 • Разом з 1 кг капусти може набігти 22 гр. Вуглеводів з урахуванням TEF … в ідеалі .. якщо все ок з травленням і засвоєнням 1 кг капусти.

Або візьмемо салат «Айсберг», в 100 гр. сирого продукту:

 • в районі 3 г. вуглеводів, з яких 1,2 це клітковина.
 • Разом з урахуванням 15% від засвоюваних вуглеводів у нас виходить з 1 кг айсберга може набігти близько 13,5 г.
 • Вуглеводів, які дадуть енергію … в ідеалі …

Що ж в результаті у нас виходить – за який овоч не візьмись, все одно з нього приходить енергія. Так що теорія негативної калорійністі повністю не підтверджує себе.

Таких продуктів ПРОСТО НАПРОСТО НЕМАЄ. ВЗАГАЛІ. ДВА ВИНЯТКИ – трохи далі.

Досліджень з цієї теми мало, але ті, що існують і на які я посилаюся, не підтверджують існування такого феномену. Всі дані, якими я користуюся мають реальне наукове обґрунтування.

Прогугліть джерела і почитайте хоч через гугл транслейт.

Овочі дають мало енергії і дуже багато обсягу. Фактичний, це відмінний варіант для отримання відчуття ситості на дієті. Багато люблять солоні огірки, хрумкать як снек. Відмінний варіант. Зовсім не калорійний. Але гіпертонікам варто бути акуратним. Саме тому подібні дієти призводять до втрати ваги, тому що вони вгамовують голод за рахунок заповнення шлунка їжею, що знижують почуття голоду.

В овочах енергії настільки мало, ще раз в 1 кг капусти реально 22 вуглеводу, які дадуть енергію. Це просто ні про що. Так що особисто я рекомендую взагалі не враховувати овочі в раціоні. Звичайно, це стосується певних овочів, не всіх.

Овочі

Які ж овочі можна не враховувати в дієті і їсти без обмежень?

Це не крохмалисті продукти з великою кількістю клітковини. На прикладі капусти ми переконалися, що кількість енергії у них мінімальна. Так мало, що можна не рахувати.

Ми звичайно говоримо про сирі овочі. При термічній обробці властивості змінюються. Про це трохи далі.

 • «Не крохмалисті овочі: білокачанна, червонокачанна, брюссельська капуста; цибуля: ріпчаста, зелена, ведмежа, порей, шніт-цибуля; листові салати; пагони бамбука; рукола; огірки; цукіні; кріп; петрушка; щавель; спаржа; болгарський перець; стручкова квасоля і стручковий горох; шпинат; та ін
 • «Крохмалисті»: картопля, цвітна капуста; кукурудза; топінамбур; патисони; бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця); гарбуз; батат; редька; бруква; коріння петрушки, селери і хрону; та ін.

Селера, до речі, постійно хвалять за його негативну калорійність, і як ми з’ясували, це не правда.

З одного боку, звичайно, досить складно з’їсти настільки багато зелених овочів, щоб покрити дефіцит калорійності… Але, при бажанні, це можливо. Але я не хочу ускладнювати просту програму, даючи якісь конкретні цифри і рамки. Просто розглянемо такий приклад.

Невелика жінка, яка згідно з цим планом споживає 400-500 ккал в день. Якщо вона буде як шалена поглинати кілограми овочів з кожним прийомом їжі, вона легко може додати пару сотень ккал до своєї дієти; це майже 50% її добового раціону (на дієті), що істотно скорочує дефіцит, створюваний дієтою. А для чоловіка, який буде їсти тільки білка на 800-1000 ккал, те ж саме кількість овочів – взагалі не проблема. Тобто, вам потрібні овочі з кожним прийомом їжі, просто не захоплюйтеся (не з’їдайте стільки, щоб знищити передбачуваний дефіцит).

Але все ж, як правило, для обивательського споживача, з’їсти овочів стільки, щоб з засвоюваних вуглеводів набиралося, наприклад, 100 г… це не зовсім стандартний сценарій. Точніше зовсім не стандартний.

Як бачите, не крохмалисті овочі і справді можна їсти в досить великому обсязі на дієті, фактично закривати очі на їх наявність, і все це без шкоди для самої дієти (особливо це актуально для низько/ безвуглеводних дієт, де облік вуглеводів є важливою складовою дієти). Але враховуйте майонез та соуси в овочі).

Продуктів з негативною калорійністю немає. Але не накидайтеся на клітковину виходячи з рішення про те, що в ній немає калорій, і це продукт з негативною калорійність – про неї буде окремий випуск. Справа в тому, що багато видів висівок дають калорії. Все залежить від джерела висівок і % співвідношення засвоюваних і незасвоюваних волокон.

Висновок: поки ви не почнете їсти кору дерев і папір замість їжі, кількість витрачених на травлення калорій буде завжди на порядок нижче, ніж отриманих, ніяких продуктів з негативною калорійністю не існує.

Але ж є якісь винятки?

Або продукти з нульовою калорійністю? Так, є. В першу чергу це звичайно ж цукрозамінники. Про них ми будемо докладно говорити. Але варто зауважити, що добра частина цукрозамінників проходять транзитом і не засвоюються. Але за це доводиться платити розладами стільця. Витратив так енергію на постійну біганину до вбиральні – спалив калорії.

По-друге ми можемо згадати про жувальну гумку. Дослідження жувальної гумки показало, що жування спалює приблизно 11 калорій в годину Смішні цифри якщо чесно, але факт є факт. Жуємо більше, друзі)

Вода

8 склянок крижаної води в день за рік спалить кілограми жиру

Потрібно відразу сказати, що надмірне споживання води небезпечно. Це так звана водна інтоксикація. 10 літрів за раз випив – і помер.

Всіх, хто намагається схуднути, дуже цікавить це питання! Якщо ви просто хочете знати, чи спалює організм калорії, підігріваючи воду, відповідь «так». Однак, для підтвердження того, що крижана вода допомагає скинути вагу, це «так» потрібно перевірити.

Те, що багато людей вважають калорією, насправді називається «кілокалорією». Для нагрівання 1 л води на 1 °С потрібна 1 кілокалорія (ккал).

Враховуючи, що визначення калорії засноване на нагріванні температури води, можна сказати, що організм спалює калорії при доведенні води до температури тіла. Щоб ваша сеча не була холодною, як лід, тіло повинно нагрівати воду, спалюючи при цьому калорії.

Давайте точно підрахуємо, скільки калорій спалюється при вживанні 0, 5 л дуже холодної води:

 • Температура крижаної води = 0°С.
 • Температура тіла = 37°С.
 • Для нагрівання 1 мл води на 1 °С потрібно 1 калорія.

В 0, 5л води 473,18 г. З урахуванням зміни щільності рідини в даному випадку ваше тіло повинно нагріти 473,18 мл води від 0°С до 37°С. Таким чином, воно спалює 17508 калорій = тільки 17, 5 ккал. При добовій нормі в 2000 ккал це кількість зовсім незначно.

Давайте уявимо, що ви слідуєте плану харчування «8 склянок води (по 230 мл кожна) в день». Це відповідає 1892,72 г. Для нагріву такої кількості води протягом дня ваш організм витрачає 70030 калорій = 70 ккал.

Цифри просто смішні. Мучимо себе крижаною водою, а потім хворіємо на ангіну, валяємося в ліжку 2 тижні, нічого, не їмо, адже горло болить, і худнемо!!!! Ура!!

Так що не забивайте голову дурницями.