Харчування є важливою складовою для розвитку основних функцій нашого організму. У сучасному світі природна потреба нашого організму перетворилася в одну з найбільш драматичних проблем для сучасної людини, що живе в умовах цивілізованого суспільства. За отримані зручності і комфорт ціна – наше здоров’я. Сьогодні не доводиться добувати собі їжу, так як це було необхідно робити ще кілька століть тому. Ми проаналізували, як останнім часом змінилося харчування, до чого це призвело і як в нинішніх умовах харчуватися правильно.

Проблема надлишкової ваги в сучасному світі

Механізація і автомобілізація призвели до майже повного виключення мускульного зусилля в житті сучасної людини. В результаті ми почали страждати від недостатності фізичних зусиль, що в цілому призвело до синдрому гіподинамії. Розвинуті країни досягли високого продовольчого благополуччя.

Але як наслідок, виникла проблема надмірної ваги і ожиріння. Спостерігається дитяче ожиріння. Згідно висловленню док. Дильмана, надмірна вага – це найнебезпечніша модель старіння, з усіма витікаючими наслідками. Це зниження стійкості до вуглеводів і появу діабету, гіперхолестеринемія, а значить ішемічна хвороба серця і судин, метаболічна імунодепресія ймовірність злоякісних новоутворень. . .

Сьогодні боротьба за “хорошу фігуру”, боротьба з надмірною вагою, носить актуальний, але швидше естетичний характер. Актуальність проблеми породила величезний ринок різних “теорій”, програм, рекомендацій, порад з питань правильного харчування. Ця тема звучить у всіх засобах масової інформації, на телебаченні, в науково-популярній пресі. Але не завжди ця інформація спирається на обґрунтовану наукову теорію, що має певну загальнобіологічну базу.

Наша точка зору щодо проблеми харчування, як і по проблемі рухової активності, виходить з загальнобіологічного змісту нашого організму, тобто тих процесів, які визначають стан організму і життєдіяльність протягом усього періоду його існування. Теорія ґрунтується на головній біологічній властивості організму – його індивідуальному розвитку і на процесах старіння. Старіння організму є головним біологічним фоном, на якому розгортаються основні життєві цикли – народження, ріст, стабілізація і в’янення нашого організму.

Проблема харчування і індивідуальний розвиток організму

Обмін речовин, який здійснюється через функцію живлення, безпосередньо пов’язаний з етапами індивідуального розвитку організму. Відомо, що харчування дитини відрізняється від дорослої їжі, а особливо старіючої людини. Для кожного віку характерні зміни в енергетичних процесах, які зачіпають усі види біосинтезу.

Їжа

З віком “будівельний” матеріал дитячого періоду переходить в “енергетичну” зрілість і потім, перетворюється в “замісну” для старіючого організму. Вікова динаміка в структурі обміну речовин – це переважання жирового обміну в дитинстві, перехід на вуглеводний в молодості і зсув акценту в бік жирового обміну в середні та пізні періоди життя. Огляд рекомендацій по харчуванню у вигляді різного роду добавок, вітамінів, в основному для людей після 50 років, свідчить про рух у правильному напрямку, про розуміння значення харчування для пізнього періоду життя людини.

Даний напрямок стали позначати терміном “натуральна або альтернативна медицина”. Суть її полягає в збереженні рівня вітамінів та всіх необхідних складових в організмі людини, незважаючи на вікові зміни. Сучасна харчова технологія “вбиває” необхідні для організму інгредієнти. Тому в дієтологію увійшов новий термін “метаболічний стрес”, а в асортимент споживчих продуктів – “органічний або чистий” продукт. У цьому зв’язку слід шукати і нове розуміння, нові підходи до вирішення цієї проблеми.

Природні основи правильного харчування

Говорячи про харчування необхідно пам’ятати, що їжа повинна бути, перш за все, джерелом енергії: ми їмо, щоб жити, а не живемо, щоб їсти. Необхідне повернення до доцільної і корисної форми харчування. Виникає завдання повернути сучасній людині давно втрачені природні форми харчового поведінки. Це означає, що для здоров’я варто відмовитися від фаст-фуду, а по можливості, від напівфабрикатів.

Для ілюстрації проблеми “Харчування-цивілізація” цікавий приклад з життя якогось племені, що проживає в Австралії. Плем’я не має навіть зачатків сільськогосподарської діяльності, тобто не виробляє продуктів харчування. Їжа видобувається аборигенами з природного навколишнього природи. Люди цього племені не виглядають дистрофічними. У даному випадку дефіцит поживністю не приводив до витальної кризи їх існування. Їх харчування завідомо корисне і, очевидно, покриває всі основні потреби організму.

Наука повністю підтвердила біологічну природну основу правильного (австралійська форма) харчування. Їжа повинна бути низькокалорійною і повноцінною за своїм складом. Було доведено, що “правильна” їжа і “правильна фізична активність” є природними факторами, які необхідні для збереження життя і її повноцінності. Це не означає повернути людину до боротьби за виживання, але закликає зробити висновки для нового поведінки людини по відношенню до питань харчування. Не варто захоплюватися занадто доступною їжею, а віддавати переваги тій їжі, яку довелося б видобувати в природному середовищі. Погодьтеся, гамбургери не ростуть на деревах і навіть корова їх не виробляє.

Правильне харчування

Основні висновки з питання харчування

Враховуючи факт, що людина втрачає з віком стійкість основних нормативів у всіх функціях організму, в системі обміну речовин, а також наростаючий дефіцит необхідних інгредієнтів у віці 40-50 років, необхідно компенсувати їх нестачу за рахунок біодобавок, вітамінів, поживних комплексів. Пропонуємо кілька шляхів вирішення завдання щодо правильного харчування:

  • загальний, генералізований (не індивідуальний) підхід. Ви усвідомлюєте природну втрату того чи іншого набору складових, необхідних для організму, компенсація яких життєво важлива для збереження Вашого здоров’я. Застосовуючи біодобавки або комплексні вітаміни з найбільш повним набором субстратів, організм сам відбере і утилізує дефіцитні для нього інгредієнти. Головний критерій – це довіра до якості продукту і Ваше свідоме рішення застосовувати його на регулярній основі. Ваш “правильний принцип” харчування додається харчовими добавками, крім всіляких дієт;
  • індивідуальний підхід. В даному випадку Ви можете піти по шляху індивідуальної оцінки дефіциту того чи іншого вітаміну, інгредієнта або комплексу того й іншого, для спрямованого їх заповнення;
  • комбінований підхід, що поєднує перші два.

Щоб ви не вибрали, відмова від свідомо шкідливої їжі на користь більш натуральної позитивно позначиться на стані здоров’я. А добавки у вигляді вітамінів та/або продуктів, що містять необхідні речовини, зроблять харчування ще більш збалансованим.