Коли людина в перший раз пробує нову страву, в її мозку виділяється дофамін. Ця речовина змушує організм відчувати себе добре, незважаючи на реальне самопочуття. Але деякі продукти викликають вироблення дофаміну і при постійному вживанні.

До їх числа відноситься цукор. Глюкоза – відмінне джерело енергії для клітин мозку, пояснює доцент кафедри нейробіології Медичної школи Маунт-Синай Ніколь Авена. Низький рівень цього вуглеводу в крові створює відчуття “туману в мозку” і уповільнює процеси мислення. Однак високий рівень цукру ще більш шкідливий.

У природі не так багато джерел цукру, тому організм еволюційно запрограмований виробляти дофамін, щоб людина звертала увагу на таку відносно рідкісну їжу, як фрукти або мед, пояснює Авена порталу MSN. Однак в сучасному світі цукор міститься в багатьох продуктах – від заправки для салату до випічки.

Читайте також:  Відрижка може бути ознакою смертельної хвороби

При такому насиченні їжі цукром мозок перебудовується, пояснює нейробіолог, і вимагає все більше цукру для підтримки рівня дофаміну. Це серйозно порушує обмін речовин. «Коли солодка їжа, яку Ви з’їли, потрапляє в кишечник – пояснює експертка – вона також активує рецептори цукру, які сигналізують мозку про вивільнення інсуліну, щоб впоратися з додатковим цукром, який ви з’їли».

Надлишок цукру змушує підшлункову залозу виробляти додатковий інсулін – гормон, який бере участь в регуляції рівня цукру в крові. Він сигналізує жировим клітинам про необхідність накопичувати надмірну кількість поживних речовин. В результаті в кровотоці залишається занадто мало калорій, тому мозок вважає, що у нього мало «палива». Виникає відчуття голоду, яке на інстинктивному рівні найпростіше втамувати солодкою їжею, розповідає Авена, і коло замикається.

Читайте також:  7 корисних властивостей курячих яєць

Вчений пояснює, що залежність від цукру можна подолати. У важких випадках на це йде кілька місяців. Зате потім навіть невеликий шматок солодкого шоколаду зможе надовго підняти настрій, тому що він буде викликати правильне вироблення гормонів, пояснює експерт.