Жири омега-3, омега-6 і омега-9 не просто корисні – їх дефіцит загрожує порушити нормальне функціонування організму. Зрозуміти, що він відчуває нестачу здорового жиру, можна за станом шкіри або рівнем холестерину.

Вважається, що жирні продукти погано впливають на серце і судини, і що вживати їх потрібно якомога менше. Але щодо жирних кислот омега ще в 1930-х роках було встановлено, що омега-3 і омега-6 людський організм самостійно синтезувати не може – ці незамінні речовини він отримує тільки з їжею. Омега-9 в організмі виробляється, але її отримання з продуктами харчування сприяє поліпшенню різних аспектів здоров’я (наприклад, стабілізує рівень ліпопротеїнів), а також захист від розвитку метаболічного синдрому.

Які ознаки можуть говорити, що тілу не вистачає корисних жирів?

Погіршення стану шкіри. Оболонки-мембрани клітин шкіри, завдяки яким вона утримує вологу, складаються з жирних кислот омега-3 і омега-6. Коли цих жирів бракує, виникають лущення і сухість шкіри, вона починає виглядати зів’ялою і зістареною.
Крім того, достатнє споживання жирних кислот захищає від розвитку серйозних шкірних захворювань. За даними, опублікованими в American Journal of Сlinical Nutrition, регулярне вживання жирної риби і рослинних олій позитивно впливає на стан шкіри при псоріазі і дерматиті: у пацієнтів зменшуються свербіж, лущення, запалення.

Підвищений холестерин. Високий рівень «поганого» холестерину (ЛПНЩ) в крові також може говорити про те, що організму не вистачає корисних жирних кислот. Окислені надлишки холестерину відкладається на стінках судин, провокуючи осередкове запалення і перетворюючись в бляшки, з-за скупчення яких підвищується ризик інфаркту або інсульту.

Щоб очистити судини від холестеринових відкладень, корисно вживати продукти, які містять жирні кислоти омега-9, – оливкова олія, горіхи, авокадо.

Запальні процеси в суглобах. Дефіцит поліненасичених жирних кислот омега-3 і омега-6 пов’язаний з підвищеною частотою запальних явищ, від яких ці кислоти захищають. Біль в суглобах, припухлість і почервоніння можуть бути одним з проявів запалення. Щоб заповнити нестачу омега-3 і омега-6, слід налягати на жирну морську рибу (сардини, скумбрія, форель, оселедець) і льняну олію.

Синдром сухого ока. Жирні кислоти захищають очі від випаровування слізної плівки, і якщо їх не вистачає, органи зору позбавляються природної зволоженості, провокуючи неприємні симптоми: пересихання, почервоніння, відчуття чужорідного тіла в очах.

Депресія. Дослідження, що проводилося в Канаді, показало, що дефіцит омега-3 в організмі пов’язаний з розвитком депресії. Клітини мозку в середньому на 60% складаються саме з жирів. Нестача корисних жирів, на думку вчених, може погіршувати як психічні, так і когнітивні процеси, зокрема, пам’ять і увагу.

На думку вчених, на частку корисних жирів має припадати не більше 30% калорій від усього добового раціону.

Джерело: МедікФорум