Трахеїт, на перший погляд, безпечна хвороба, якщо вчасно встановити його причину і пройти правильне лікування.

Кашель – складна, багатокомпонентна захисна реакція організму. Потрібен кашель для того, щоб вивести з дихальних шляхів патологічний секрет і / або чужорідні тіла. Причин у кашлю понад півсотні, він може супроводжувати захворювання серця, шлунково-кишкового тракту, навколоносових пазух, його причиною може бути вплив деяких ліків та багато інших станів. Але основною причиною кашлю, звичайно ж, є захворювання дихальних шляхів. Трахеїт відноситься до хвороб верхніх дихальних шляхів і може мати різну природу.

«Трахеїт часто може бути викликаний вірусною інфекцією (рідше іншими патологічними агентами), а також (нерідко в сучасному світі) протікати у формі вторинного ларинготрахеїту (поєднання трахеїту із запаленням гортані), унаслідок викиду кислого шлункового вмісту в ротоглотку, гортань. Також захворювання може мати бактеріальну природу », – говорить лікар Медичної мережі « Добробут » Корінь Анжела Валеріївна.

Трахеїт, який має вірусну природу, недовго доставляє пацієнтові незручності. Ця форма захворювання не вимагає особливого лікування, окрім відпочинку і, можливо, відхаркувальних засобів. Але якщо трахеїт має бактеріальну природу, то може призвести до обструкції дихальних шляхів, стану небезпечного для життя. Одним з найбільш частих збудників такого трахеїту є золотистий стафілокок. Найсерйозніші ускладнення бактеріальний трахеїт може викликати у дітей раннього віку, через відносно невеликий розмір трахеї.

Причини трахеїту
 • Стрептококові види бактерій, особливо S pyogenes
 • Семофільні інфекції типу B (Hib) (Ця причина зустрічається рідше після введення вакцини Hib)
 • Представники роду Klebsiella
 • Представники роду Pseudomonas
 • Представники роду Peptostreptococcus
 • Представники роду Prevotella
 • Бактерициди
 • Анаероби
 • Moraxella catarrhalis (Останні дослідження свідчать про те, що це основна причина бактеріального трахеїту)

Трапляється, що хвороба розвивається при курінні або регулярному вдиханні отруйних речовин (пари фарби, бензин, інші хімікати). У людей, схильних до алергії, трахеїт може розвинутися в курному приміщенні.

Симптоми трахеїту

ТрахеїтКашель – основний прояв трахеїту. Для захворювання характерний хворобливий сухий або з відділенням мокротиння кашель. Найчастіше при трахеїті пацієнта турбує нічний кашель. Незначне покашлювання переходить в нападоподібний і нав’язливий кашель. Напад кашлю може супроводжуватися печінням за грудиною і головним болем.

Інші симптоми захворювання:

 • Підвищена температура
 • Загальна слабкість
 • Ускладнене дихання, яке погіршується з плином часу
 • Дихальний стридор – гучне дихання
 • Міжреберні ретракції (стискання ребер при диханні)
 • Різного ступеня дихальна недостатність
 • Біль в горлі, утруднення при ковтанні
 • Дисфонія (беззвучність голосу)
Діагностика захворювання

Діагностика трахеїту грунтується на клінічній картині, а також на результатах огляду лікаря-отоларинголога.

Для діагностики захворювання також можуть бути призначені наступні дослідження:

 • Рентгенологічні дослідження
 • Ендоскопічне дослідження
Лікування бактеріального трахеїту

Лікування бактеріального трахеїту повинне проходити під постійним наглядом лікаря. Для лікування бактеріального трахеїту призначають антибіотики з групи пеніцилінів. Коли гострий трахеїт протікає в легкій формі, призначаються противірусні та протикашльові препарати, а також відхаркувальні та антигістамінні засоби.

Лікування хронічного трахеїту

Хронічний трахеїт може розвинутися у людей, що зловживають курінням, а також при застійних явищах у дихальних шляхах або хворобах серця, нирок. Лікування хронічного трахеїту проводиться за тими ж принципами, що й лікування гострого трахеїту. Також, при хронічному трахеїті призначають олійно-лужні інгаляції і кліматичне лікування. Прогноз лікування при правильному і своєчасному лікуванні – сприятливий.

Лікування вірусного трахеїту у дітей

Основним симптомом вірусного трахеїту у дітей є кашель, який зазвичай посилюється у ранкові години і під час фізичних навантажень. Терапевтичне лікування трахеїту повинно бути спрямоване на усунення факторів, що сприяють виникненню трахеїту та симптомів, що супроводжують його. Хворому призначають прогрівальні процедури (гірчичники, що зігрівають, розтирки), інгаляції, відхаркувальні засоби. Лікування повинно проводитися під наглядом лікаря, щоб виключити можливі ускладнення і скоріше позбавити дитину від кашлю і супутніх симптомів. Звичайно ж, не варто забувати і про профілактику хвороби. Слідкуйте за тим, щоб ваша дитина отримувала повноцінне харчування, загартовуйте її і тоді їй будуть не страшні багато вірусних інфекцій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК РОЗПІЗНАТИ ГОСТРИЙ І ХРОНІЧНИЙ БРОНХІТ?

КАШЕЛЬ: СЕЗОННЕ ЗАГОСТРЕННЯ