Згідно з новим дослідженням, карієс може значно збільшити ризик небезпечного для життя інсульту через кровотечі в головному мозку.

Попередні дослідження показали зв’язок між інфекцією ясен і інсультом, але мало досліджень вивчали, яку роль може грати зубна порожнина. У новому дослідженні дослідники спеціально вивчали порожнини і внутрішньомозковий інсульт, які виникають, коли артерія в головному мозку розривається і заливає навколишні тканини кров’ю.

Дослідники вивчили дані 6506 людей без інсульту, а потім відстежували їх протягом 30 років. Протягом перших 15 років ті, у кого утворилася каріозна порожнина, мали трохи більш високий ризик інсульту через мозкового кровотечі, але їх ризик різко зріс в наступні 15 років. У другій половині періоду дослідження ризик інсульту від мозкової кровотечі у людей з карієсом був в 4,5 рази вище, ніж у людей без карієсу, з урахуванням віку, статі, раси і високого кров’яного тиску.

Доктор Сувік Сен, співавтор дослідження, сказав, що це був один з перших випадків вивчення карієсу і внутрішньомозкового інсульту у людей. Хоча мозкові кровотечі, також звані внутрішньомозковими крововиливами, становлять від 10% до 20% всіх інсультів, вони більш смертоносні, ніж більш поширені ішемічні інсульти, які виникають при блокуванні кровотоку через артерію.

Захворювання ясен може бути викликане 20-30 різними типами бактерій, але порожнини в основному викликаються одним: Streptococcus mutans, який, як показали дослідження на тваринах, пов’язаний з крововиливами в мозок.

Хоча Streptococcus mutans був найбільш вірогідним «винуватцем» результатів дослідження, Обмеження дослідження полягає в тому, що воно не дозволяє точно визначити тип бактерій, відповідальних за зубні порожнини.

За словами Сена, сьогодні єдина реальна стратегія профілактики карієсу – це регулярне звернення до стоматолога. Доктор Роберт П. Фрідланд, який досліджував зв’язок між бактеріями порожнини рота та інсультом, сказав, що нове дослідження підкреслює необхідність того, щоб медичні працівники серйозно ставилися до цієї теми.

“Я був стурбований тим, що багато лікарів, які займаються інсультом, не консультують пацієнтів з цього приводу. Це просто не щось про їх інструментарій”, – сказав Фрідланд, завідувач кафедри Мейсона К.і Мері Д. Радд та професор неврології університету ім. Луїсвілля. – Я обговорюю це з усіма пацієнтами, яких бачу, незалежно від того, для чого вони мене приймають”, – сказав він. “Я кажу їм: “подбайте про свої зуби: це важливо для здоров’я ваших зубів, але більше того, це корисно для здоров’я вашого мозку і вашого серця”.