Із настанням осені дні коротшають, сонячного світла стає менше й менше, а осінні дощі навіюють нудьгу. І тут настає осіння депресія. У когось вона може минути легко, просто як хандра. А в когось перерости у справжнє захворювання, коли без допомоги лікаря вже не обійтися.

На що потрібно зважити, коли осіння депресія тільки-но постукала у двері? Коли не допомагає впоратися з нудьгою і тугою ні третя чашка кави, ані перестановка меблів, ні шопінг. Чи допоможуть у таких випадках ліки?

Причини депресії

Причина №1: Осіння депресія починається тоді, коли стає відчутно менше сонячного світла. Це кінець вересня – початок жовтня. Як тільки сонця стало менше – організм одразу ж реагує на це. Ну а дощі остаточно занурюють у нудьгу. Коли людина бачить низькі хмари, то й настрій одразу понижується. А ще й уранці ми встаємо, коли ще темно. Все це природні обставини, які спричинюють осінню депресію.

Причина №2: Але є й інші чинники. Наприклад, у кожної людини свій рівень стресу. Багато хто просто не помічає, що напружений, тривожиться, поспішає, нервує. Вважає, що це не страшно. Таке ставлення до свого психічного здоров’я призводить до того, що в людини знижується стресостійкість. Звідси й симптоми депресії.

Читайте також:  Про небезпеку розігрітої в пластиковій тарі їжі попередила ендокринолог

Причина №3. Тривала робота за комп’ютером. Якщо людина багато годин на роботі чи вдома проводить за монітором, або постійно “сидить” у гаджетах, то потрапляє до групи ризику. Так само, як і ті, для кого головне – заробляння грошей, робота, діти, але тільки не власне здоров’я.

Як виявити в себе депресію

Ознака №1. Головна ознака депресії – зниження настрою. Часто це відбувається вранці: ви прокидаєтеся – а настрою немає. Ви розумієте, що потрібно везти дітей до школи, їхати на роботу, а сил немає, енергії немає, встати неможливо. А протягом дня хилить у сон. Або навпаки: вранці ви ще бадьорі, а до півдня або ближче до вечора схожі на вичавлений лимон.

Ознака №2. І ті, й інші люди погано засинають, при цьому ніякі снодійні не діють. Тому що снодійними депресії не вилікуєш.

Ознака №3: Не допомагають і випиті одна за одною чашки кави. Серце вже б’ється, а бадьорість так і не з’являється.

Ознака №4. Найпідступніша – прихована осіння депресія. Це коли перелічені симптоми відсутні, але болить голова, судоми у всьому тілі.

Ознака №5. У декого спостерігаються багатоденні закрепи, при яких проносні засоби не допомагають.

Ознака №6. У чоловіків і жінок відбувається зниження статевої активності. Часом у жінок стає нерегулярним цикл.

Читайте також:  7 продуктів з високим вмістом вітаміну C

Чим небезпечна депресія

Якщо на депресію не зважати, не стежити за своїми емоціями, то вона починає повторюватися щороку. Організм сприймає це як норму. І за осінньою депресією настане весняна, потім – літня. І в результаті депресія переростає в серйозніші діагнози.

Наприклад, вегето-судинна дистонія. Хоч у нас зараз і не визнають це хворобою, але люди не перестають від цього страждати. І якщо дистонію не лікувати, то вона може перерости в гіпертонію.

У багатьох, хто страждає на депресію, спостерігається захворювання щитоподібної залози. Також з’являється втома у суглобах.

Люди гладшають, тому що “заїдають” свої стреси і поганий настрій. Також може проявитися така хвороба, як синдром роздратованого кишківника. Це і здуття живота, бурчання, бігання в туалет. Це ознака того, що депресія вже почалася.

Є й психологічні наслідки. У такі періоди люди можуть призвичаїтися до алкоголю, наркотиків, азартних ігор. А дівчата, які мають гроші, можуть стати шопоголиками. Купуючи річ, вони тимчасово покращують настрій, а потім депресія повертається.

Як врятуватися

Дехто намагається змінити не себе, а те, що навколо. Переставляють меблі, роблять ремонт, переїжджають у нове житло. Або від’їздять ненадовго до спекотних країн. Але депресія невдовзі повертається.

Читайте також:  Чому не можна пити тільки каву на сніданок: три наслідки для здоров'я

Тому потрібно міняти себе. Передусім допомогти може регулярний спорт. Якщо ви соромитеся ходити до спортзалу, то займайтеся вдома, але постійно. Почніть бігати вранці – це допоможе підбадьоритися.

Також рятує їжа яскравих кольорів. Яскраві фрукти, овочі, банани, цитрусові – апельсини, мандарини, лимони. Все, що жовте, помаранчеве – все допомагає. Можна їсти шоколад, сир, горіхи, курагу.

Обов’язково бувайте на свіжому повітрі. Навіть якщо за вікном похмуро, беріть парасольку й вирушайте на прогулянку. Тому що на вулиці, і попри хмари, сонячного світла більше, ніж удома. А ввечері в будинку подбайте, щоб було достатнє освітлення.

Займіться йогою або східними видами спорту. Тільки шукайте тренера, який не просто навчить вас вправам і прийомам, а опановувати себе, керувати емоціями. Є різні способи, як це робити.

Можна розвести у квартирі квіти. Навіть два-три яскраві вазони, за якими ви будете регулярно доглядати, відвернуть вас від сумних думок і нагадають про літо.

Зверніться до психотерапевта. Він вас навчить, як правильно засинати за допомогою самонавіювання, як знімати стрес, щоб не накопичувати його в собі.

І пам’ятайте: часто антидепресанти не допомагають впоратися з осінньою нудьгою. Тим паче ніколи не призначайте їх собі самостійно. Краще на ніч випийте чай із листям м’яти.

Джерело: Обозреватель

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News