У зв’язку зі старінням населення і збільшенням тривалості життя, зростає число людей з деменцією. Для більш ефективної профілактики важливо краще розуміти фактори ризику та захисні фактори.

Відомо, що фактори серцево-судинного ризику в середньому віці пов’язані з більш слабкими когнітивними здібностями в літньому віці. Нове дослідження Гельсінського університету та Університету Турку було спрямоване на вивчення того, чи впливає освіта на цей зв’язок. У дослідженні, опублікованому в журналі Age and Aging, взяли участь понад 4 000 фінських близнюків.

“Дослідження показало, що фактори ризику серцево-судинних захворювань, такі як високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину, високий індекс маси тіла і відсутність фізичної активності, були пов’язані з погіршенням когнітивних функцій в літньому віці. Цей зв’язок була сильнішою у людей з більш низьким рівнем освіти в порівнянні з людьми з більш високим рівнем освіти”, – розповідає провідний автор дослідження, доктор Паула ІСО-Маркку з Гельсінського університету.

Читайте також:  Чим корисне зменшення солі в раціоні для людей із слабким серцем, пояснили вчені

Результат підкреслює важливість освіти дітей та підлітків для профілактики деменції. Науковий співробітник Академії Фінляндії Ееро Вуоксимаа, глава дослідження, підкреслюють, що механізми цього зв’язку поки не відомі, але результати можуть відображати ефект когнітивного резерву. Більш високий рівень освіти може збільшити когнітивний резерв, що допомагає знизити вплив факторів ризику деменції.