Незважаючи на те що в XXI столітті запалення легенів — не смертельний вирок, пневмонія все ж досить небезпечна. Крім того, оцінити її серйозність в домашніх умовах не так-то просто. Як не підхопити інфекцію, які симптоми повинні насторожити і чому лягати в лікарню зовсім необов’язково, розповідаємо нижче.

Пневмонія — інфекційне захворювання, яке вражає легеневі альвеоли. Альвеоли — це маленькі «бульбашки», які знаходяться на кінцях тонких гілок бронхів. Вони пов’язані з кровоносною системою капілярної мережі. В організмі здорової людини кисень через бронхи потрапляє в альвеоли, а звідти — в кров. При пневмонії інфекція вражає альвеоли: вони збільшуються, наповнюються рідиною чи гноєм. Через це кисень потрапляє в організм в недостатньому обсязі.

Причини розвитку захворювання

Причин виникнення пневмонії досить багато, і мікроби далеко не завжди відіграють головну роль.

— Пневмонія виникає, коли сили специфічного і неспецифічного захисту організму слабшають, а організм при цьому зустрічається з збільшеним мікробним навантаженням. Наведу приклад: знесилена після тривалої операції людина багато лежить, не може за собою доглядати, в тому числі не може чистити зуби. У ротовій порожнині скупчується велика кількість мікроорганізмів — вони потрапляють в легені, але організм не може їх знищити. Тобто пневмонія — це не просто інфекція, це збіг несприятливих факторів. Крім того, розвиток захворювання багато в чому залежить і від самої людини.

Визначити збудника запалення легенів дуже важливо — від цього залежить лікування, яке призначить лікар. Наприклад, антибіотики марні для вірусної пневмонії, але якщо у вас бактеріальний тип запалення, то після прийому антибіотиків вже на другий-третій день вам стане краще.

Збудниками пневмонії можуть стати:

 • віруси;
 • бактерії;
 • грибки;
 • чужорідні частинки, які випадково потрапили в легені (наприклад хімікати).

Крім мікробів, ймовірність розвитку запалення легенів збільшують:

 • застуда;
 • грип (ми писали, як захистити себе від грипу);
 • слабкий імунітет;
 • переохолодження.
Симптоми запалення легенів

З’ясувати, який же саме мікроорганізм став причиною запалення легенів, не так-то просто. Найчастіше зустрічаються наступні симптоми:

 • висока температура;
 • кашель з мокротою жовтого або зеленуватого кольору;
 • поверхневе дихання і задишка;
 • прискорене серцебиття;
 • підвищена стомлюваність;
 • озноб;
 • біль у грудях.

— На жаль, не існує спеціального симптому або групи симптомів, які точно вказують на пневмонію. Тим не менш збереження температури понад 38 градусів більше одного тижня, кашель з гнійною або кров’янистою мокротою, біль у грудній клітці, задишка, часте дихання, сильна слабкість, гіпотензія і порушення свідомості повинні насторожити.

Для того щоб визначити правильне лікування, лікар повинен призначити певні аналізи і дослідження:

 • рентген — покаже вогнище запалення;
 • загальний аналіз крові покаже, наскільки активно імунна система бореться з інфекцією;
 • аналіз крові на гемокультуру — відповість на запитання, чи потрапили бактерії в кров.

Щоб виключити інші захворювання легенів, лікар може призначити аналіз мокротиння, бронхоскопію і аналіз плевральних рідин.

Пневмонія

Лікування пневмонії

Запалення легенів — це серйозне захворювання, ні про яке самолікування навіть мови бути не може. Проте лягати в лікарню не завжди потрібно. Якщо протягом декількох днів ви спостерігаєте у себе кілька симптомів пневмонії, то перше, що необхідно зробити — це звернутися до лікаря.

— Не кожна пневмонія вимагає госпіталізації, але варто пам’ятати, що при легкому варіанті перебігу захворювання ймовірність летального результату практично дорівнює нулю, а при самому важкому може перевищувати 50%. Це означає, що лікар повинен оцінити тяжкість стану пацієнта і необхідність госпіталізації. Хворому з легкою пневмонією госпіталізація може принести більше шкоди, ніж користі, так як перебування у стаціонарі збільшує ризик так званої госпітальної інфекції та ускладнень від внутрішньовенної терапії. Вважається, що пацієнти з легким варіантом пневмонії повинні залишатися вдома, а пацієнти з тяжкою та вкрай тяжкою пневмонією повинні проходити лікування в стаціонарі. Пацієнти з пневмонією середнього ступеня тяжкості можуть бути госпіталізовані на розсуд лікаря.
Якщо у вас пневмонія, яка не вимагає госпіталізації, і ви самостійно можете приймати ліки, то для лікування вам знадобляться тільки таблетки. У більшості випадків інгаляції, УВЧ-терапія, вібраційний масаж і інші методи фізіотерапії не потрібні. Ефективність різних мануальних технік впливу також не доведена.

— Електрофорез, УВЧ та інші варіанти фізіотерапії (не плутати з фізичної терапією) не відіграють ніякої ролі в лікуванні пневмонії. Це означає, що подібні втручання нездатні вплинути на такі показники, як летальність, тривалість перебування в стаціонарі, ймовірність розвитку ускладнень.

Лікар прослуховує

Профілактика захворювання

Якщо слідувати простим правилам, то ризик появи пневмонії можна звести до мінімуму.

Робіть щеплення

Найчастіше запалення легенів виникає на тлі інших захворювань. Тому перший крок для тих, хто не хоче хворіти — щеплення від грипу. Крім того, з 2014 року в національний календар щеплень включено щеплення від пневмокока. Її рекомендують робити дітям до п’яти років і дорослим після 65 років — у цьому віці організм більш чутливий до інфекцій. Звичайно, така щеплення не врятує від усіх видів пневмонії, але захистить від найпоширеніших.

Мийте руки

Через рукостискання, дверні ручки і клавіатури на шкіру рук щодня потрапляють мільйони мікробів. А коли ви доторкаєтеся до очей або до носа, вони легко можуть потрапити всередину і викликати різні захворювання. Тому мити руки важливо не тільки перед їжею, але і протягом дня. Цей банальний рада з дитинства врятує вас від десятка неприємних хвороб.

Кидайте курити

Куріння збільшує шанси не тільки підхопити пневмонію, але і померти від цієї хвороби. Через куріння в легенях відбуваються процеси, які роблять вас більш уразливими до інфекцій. Наприклад, збільшується кількість клітин, які виробляють мокротиння, але при цьому частина мокротиння залишається в легенях. Крім того, порушується робота миготливого епітелію — це тип тканин, якими покрита слизова оболонка дихальних шляхів. Клітини миготливого епітелію покриті тонкими волосками — вони не дають пилу і мікробам проникнути в легені. Сигаретний дим знищує ці клітини.

Куріння

Пневмонія і туберкульоз

Симптоми запалення легенів нагадують симптоми туберкульозу. Це ще одна причина, чому не можна займатися самолікуванням.